Konferencja w stulecie obecności sióstr dominikanek w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 16.06.2023 21:53

Minął wiek od przybycia do Gdańska żeńskiej gałęzi zakonu kaznodziejskiego - w piątek 16 czerwca w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury odbyła się na ten temat konferencja naukowa. Jest też wystawa przedstawiająca historię sióstr w mieście od 1923 roku do chwili obecnej.

Konferencja w stulecie obecności sióstr dominikanek w Gdańsku Na otwarcie wystawy przybyły siostry dominikanki z całej Polski. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Spotkanie naukowców i ekspozycja, którą można oglądać przy wejściu do kościoła św. Józefa w centrum Gdańska, to imprezy towarzyszące jubileuszowi. Wystawę przygotowała s. Kazimiera Korzeniewska OP z Krakowa przy współpracy z gdańskim oddziałem IPN.

- Wystawa przedstawia historię pracy sióstr w Gdańsku, od momentu przybycia, kiedy zajęły się ochronkami w Wolnym Mieście Gdańsku i krzewieniem polskości. Prezentuje też tragiczne losy w czasie II wojny światowej, również te związane z represjami, jakie spadły na siostry po zakończeniu wojny w systemie komunistycznym, który utrudniał meldunek siostrom w Gdańsku. Pokazuje również to, co dzieje się dziś - mówi Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Po otwarciu wystawy odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii sióstr dominikanek w Gdańsku. Zebranych przywitali dyrektor Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury o. Marcin Szafors OMI i s. Aleksandra Zaręba OP, matka generalna dominikanek. Podczas sesji goście mogli wysłuchać następujących referatów:

  • dr hab. Piotr Semków - "Wolne Miasto Gdańsk 1920–1939"

  • ks. kan. dr Leszek Jażdżewski - "Kościół w Wolnym Mieście Gdańsku"

  • s. Kazimiera Korzeniewska OP - "Dominikanki w dwudziestoleciu międzywojennym"

  • Elżbieta Grot - "Losy dominikanek w czasie II wojny światowej"

  • dr Daniel Gucewicz - "Powrót dominikanek do Gdańska i ich praca w okresie komunizmu"

Historię pracy w czasach WMG przedstawiła s. Kazimiera Korzeniewska. - Siostry dominikanki przyjechały do Gdańska na prośbę dr. Franciszka Kubacza, prezesa Gdańskiej Macierzy Szkolnej. Przyjazd łączył się z konkretną potrzebą, jaka tutaj zaistniała, czyli zaopiekowaniem się dziećmi w ochronkach polskich. Dr Franciszek Kubacz, który spotkał siostry w Skarszewach, wpadł na pomysł, aby zaprosić nas do Gdańska i to się udało. Siostry angażowały się też w duszpasterstwo młodzieży i dorosłych. Prowadziły też szwalnię, gdzie poza nauczaniem robót ręcznych dążyły do tego, aby wzmacniać ducha narodowego. Uczono pieśni narodowych - mówiła s. Kazimiera.

W czasie konferencji i na wystawie przypomniano też postać s. Julii Rodzińskiej, jednej ze 108. polskich męczenników II wojny światowej, która zginęła w obozie koncentracyjnym KL Stutthof.

W sobotę 17 czerwca o godz. 12 abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, odprawi uroczystą jubileuszową Mszę św. w bazylice św. Mikołaja.