W Żukowie 16. Piknik dla Niepełnosprawnych

Piotr Piotrowski

publikacja 26.06.2023 21:37

Modlitwa, muzyka i radość zagościły w poniedziałek 26 czerwca w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Z osobami niepełnosprawnymi spotkał się na wspólnej modlitwie i zabawie bp Wiesław Szlachetka.

W Żukowie 16. Piknik dla Niepełnosprawnych Gwiazdą muzyczną tegorocznego pikniku był zespół Bayer Full. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji, była głównym duchowym wydarzeniem całodniowej imprezy, odbywającej się w żukowskiej parafii. Doroczny Piknik Osób Niepełnosprawnych zgromadził podopiecznych z wielu placówek działających w powiecie kartuskim i żukowskim dekanacie. - To wyjątkowy dzień, kiedy stajemy się wspólnotą łączącą podopiecznych i opiekunów. Jest dziś czas na modlitwę, sakramenty, ale też na zabawę i wspaniały poczęstunek - mówił ks. kan. Czesław Las, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Żukowo, witając zgromadzonych w kościele.

W Mszy św. licznie uczestniczyli również parafianie, przedstawiciele szkolnych i parafialnych kół Caritas. Homilię wygłosił bp Szlachetka, nawiązując do Ewangelii. - Pan Jezus przestrzega nas przed wydawaniem sądów o naszych bliźnich. Bo czasami w tych sądach można się pomylić i komuś wyrządzić ogromną krzywdę. Zwłaszcza wtedy, gdy osądza się kogoś po wyglądzie lub według opinii, czyli tego, co mówią o kimś inni - mówił kaznodzieja.

Zwrócił się również do osób niepełnosprawnych. - Jesteście dla nas szczególnym darem. Wasza obecność jest dla nas wszystkich lekcją mądrości i pokory. A wasza modlitwa ma przeogromną wartość i przynosi nam przeogromne błogosławieństwo. Dziś także zostanie udzielony sakrament chorych. To widzialny znak niewidzialnej łaski Bożej. Łaski, która jest konieczna dla naszego zbawienia i została wyjednana przez ofiarę krzyża Jezusa Chrystusa. Choroby i cierpienia są nieodłączną częścią naszego życia. Nie tylko bolą nas cierpienia cielesne, ale także pojawiają się cierpienia duchowe, odczuwane jako ból duszy. Choć dziś medycyna jest wysoko rozwinięta, nie potrafi zaradzić wszystkim chorobom. Trudno jest mówić do ludzi obarczonych chorobą. Jakie przynieść słowo, które da im pocieszenie? Czasem wystarczy uśmiech. To też Dobra Nowina. Tak czyniła św. Matka Teresa z Kalkuty - przypomniał hierarcha.

Dodał, że osoby chore mogą złożyć Bogu niezwykły dar - ofiarować swoje cierpienia za innych. - Ma on szczególną wartość. To najdoskonalszy czyn miłosierdzia, jaki możemy podjąć - podkreślił. Biskup Szlachetka podziękował również rodzinom, wolontariuszom, służbie zdrowia i kapłanom za pomoc chorym.

Po Mszy św. odbył się koncert gwiazdy - zespołu Bayer Full, który wykonał piosenki o tematyce religijnej oraz swoje przeboje. Po liturgii był czas na spotkanie z muzykami, ale też na wspólną biesiadę przy specjałach z grilla. Całodniowe świętowanie zakończył Apel Jasnogórski.