Inauguracja 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

Wioleta Żurawska

publikacja 28.06.2023 18:50

We wtorkowy wieczór 27 czerwca odbył się pierwszy koncert w ramach 66. festiwalu organowego w Gdańsku-Oliwie. Zagrał prof. Roman Perucki wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wydarzenie potrwa do 22 sierpnia.

W pierwszym koncercie wystąpił prof. Roman Perucki wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W pierwszym koncercie wystąpił prof. Roman Perucki wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Wioleta Żurawska /Foto Gość

Oliwski festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników muzyki organowej i poważnej. Jest to - obok festiwalu Chopinowskiego - najstarsze wydarzenie muzyczne w Polsce i najstarszy festiwal organowy w Europie.

Koncert inauguracyjny rozpoczął prof. Roman Perucki, światowej sławy wirtuoz organów i dyrektor artystyczny MFMO. - W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Maksa Regera, wielkiego orędownika muzyki Jana Sebastiana Bacha i kontynuatora jego dzieł. Z tego powodu tegoroczny festiwal zainaugurowaliśmy jego największą fantazją - Halleluja! Gott zu loben. Jest to chorał właściwy na rozpoczęcie, ponieważ radujemy się z kolejnej edycji wydarzenia, mamy piękny instrument i świetnie grającą orkiestrę - podkreślił.

Następnie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonała Preludium chorałowe Wojciecha Kilara, utwór oddający nastrój modlitwy i wpasowujący się w przestrzeń sakralną. - Na zakończenie wspólnie odegraliśmy II Symfonię organowa A-dur kompozytora francuskiego Alexandre Guilmant. To kompozycja grana bardzo rzadko, nie wiem, czy kiedykolwiek była wykonywana w Polsce. Stanowiło to wyzwanie dla orkiestry, ale także element poznawczy. To muzyka głęboko zakorzeniona w katolicyzmie, nie trącąca powierzchownością. Nawiązuje do tradycji symfonii klasycyzującej, w części drugiej i czwartej mamy również piękną modlitwę. Chwilami organy podporządkowują się orkiestrze, a innym razem grają rolę przodującą. Ten dialog to najpiękniejsze, co może być w muzyce. Usłyszeliśmy znakomity instrument oliwski i znakomitą orkiestrę - zaznaczył prof. Perucki.

Program 66. MFMO.   Program 66. MFMO.
Materiały prasowe organizatora

66. MFMO potrwa do 22 sierpnia, koncerty odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20 w archikatedrze oliwskiej, w Gdańsku przy ul. bp. Nowickiego 5. Koncerty są biletowane. Wejściówki można kupić TUTAJ lub w kasie archikatedralnej bezpośrednio przed wydarzeniem.

- Serdecznie zapraszam do archikatedry oliwskiej, w której przez blisko dwa miesiące będzie okazja do wysłuchania pięknej muzyki. Usłyszymy trzech wykonawców z Polski, włącznie z profesorem Andrzejem Chorosińskim, który tu, 8 sierpnia, będzie świętował jubileusz 50-lecia twórczości. Poza tym przyjadą znakomici wirtuozi z Austrii, Francji, Słowacji i Czech. Właściwie cały muzyczny świat skieruje się do Gdańska. Zapraszam nie tylko turystów, ale także Gdańszczan, by usłyszeć choć jeden koncert - zachęcił dyrektor artystyczny 66. MFMO.

Festiwal, organizowany przez Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra", odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego i patronatem medialnym gdańskiego oddziału "Gościa Niedzielnego".