Odpust u gdańskich oblatów

Piotr Piotrowski

publikacja 20.07.2023 11:18

Uroczysta Msza św. z obrzędem nałożenia szkaplerza odbyła się w środę 19 lipca w kościele pw. św. Józefa w Gdańsku. Liturgii przewodniczył bp Piotr Przyborek.

Odpust u gdańskich oblatów Bp Piotr Przyborek mówił o znaczeniu płaszcza w Piśmie Świętym. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. kilkanaście osób zostało przyjętych w poczet rodziny karmelitańskiej, przyjmując szkaplerz. W czasie liturgii biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej wygłosił homilię. Hierarcha przypomniał, że środowa uroczystość jest kontynuacją niedzielnego święta Matki Bożej z Góry Karmel. - W tych dniach szczególnie towarzyszy mi w czasie głoszenia homilii słowo "płaszcz". Jest nim właśnie szkaplerz, z którego korzystamy my wszyscy, oddając się pod płaszcz opieki Matki Przenajświętszej. W Piśmie Świętym znajdziemy sporo fragmentów tłumaczących nam, co to znaczy być otoczonym płaszczem Matki Bożej i do czego to nas zobowiązuje. Z jednej strony jest to obietnica opieki Matki Bożej, z drugiej - nasze zobowiązanie do wzrastania w świętości i w wierze - mówił kaznodzieja.

Pierwszym z fragmentów Pisma Świętego, do których nawiązał bp Piotr, był opis z 2. Księgi Królewskiej. - Eliasz zostaje uniesiony na ognistym rydwanie do nieba. Elizeusz, który ma być jego następcą, prosi, by miał do pomocy Ducha Świętego. Gwarantem tej mocy jest płaszcz, który po Eliaszu pozostał. Elizeusz użył go, rozdzielając wody Jordanu, tak, by móc przejść na drugą stronę. To ewidentny cud. Skojarzyło mi się to z tym zobowiązaniem, które każe nam głosić wielkie dzieła Pana Boga. Dziś jest to szczególnie potrzebne, gdzie dokonuje się mnóstwo cudów w naszej codzienności. Warto o nich mówić i dzielić się nimi, dawać świadectwo o dobrych rzeczach. Łaski tego mówienia możemy dostąpić poprzez opiekę Matki Bożej - mówił.

Kolejny opis płaszcza kaznodzieja wskazał w Księdze Powtórzonego Prawa. - Jest tam nakaz zrobienia sobie frędzli na czterech rogach płaszcza. Do dziś można zobaczyć ortodoksyjnych Żydów, którzy okrywają się takimi płaszczami. Te frędzle mają przypominać o prawie Pańskim, do którego przestrzegania jesteśmy my również zobowiązani - dodał. Mówił też o opisie w Księdze Rut, gdzie płaszcz ma służyć temu, byśmy podobali się Panu Bogu. - Byśmy jako Kościół i każdy z nas indywidualnie byli oblubieńcami Pana Boga. Tego samego uczy nas Matka Boża - dopowiedział.

W Nowym Testamencie bp Piotr wskazał fragment mówiący o wjeździe Jezusa do Jerozolimy na święto Paschy. - Tłum ściele drogę swoimi płaszczami. Czynią to po to, by wielbić Pana Jezusa. Odnosząc to do szkaplerza, mamy nie tylko pełnić wolę, ale również uwielbiać samego Boga. Także gdy sami będziemy się coraz bardziej upodabniać do samego Chrystusa. Maryja, przy pomocy swojego płaszcza, pokazuje nam drogę, jak stać się coraz piękniejszym Jej dzieckiem i jak swoim życiem uwielbiać Pana Boga. To łaska, którą daje nam szkaplerz Maryi - zakończył.