Jarmarczne gadanie, czyli rozmowy o życiu

Wioleta Żurawska

publikacja 22.07.2023 22:01

W sobotni wieczór 22 lipca w sali multimedialnej przy bazylice Mariackiej w Gdańsku zainaugurowano cykl spotkań skierowanych do wszystkich pragnących zgłębić religię i filozofię. W pierwszym wykładzie ks. dr Adam Jeszka przybliżył niebanalne kobiety - Egerię i Simone Weil.

Tegoroczne rozmowy o życiu potrwają do 12 sierpnia. Tegoroczne rozmowy o życiu potrwają do 12 sierpnia.
Wioleta Żurawska /Foto Gość

Spotkania z cyklu "Jarmarczne gadanie, czyli rozmowy o życiu" odbywają się w sercu Gdańska już po raz drugi. Inicjatywa nawiązuje do wielowiekowej tradycji Jarmarku św. Dominika, w którym prócz handlarzy i kupców uczestniczyli również uczeni, kaznodzieje i filozofowie. Od wieków była to przestrzeń wymiany światopoglądów i spotkania ludzi różnych kultur.

Pomysłodawcą, by wpleść we współczesny Jarmark Dominikański, gdzie miesza się sacrum i profanum, spotkania pobudzające do myślenia krytycznego i refleksji jest ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej. - "Jarmarczne gadanie" porusza, by zatrzymać się i zastanowić nad ważnymi tematami. Cieszę się, że przyjęliście państwo zaproszenie i będziemy mogli podczas cyklu czterech spotkań rozmawiać o sprawach poważnych, które pomogą rozjaśnić nam codzienność. Bardzo cieszę się, że wydarzenie odbywa się pod szyldem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i życzę, aby udział w tegorocznych refleksjach był owocny - mówił kapłan.

Podczas pierwszego spotkania ks. Adam Jeszka, filozof i teolog, mówił o kobietach mało znanych - Egerii i Simone Weil. - Jako chrześcijanie potrzebujemy tych, którzy nas zainspirują i pokażą, że czasem trzeba wyjść poza schemat. Te dwie kobiety bez wątpienia są postaciami wychodzącymi poza kanon. Żyły odpowiednio w IV i XX wieku. Nie szły według schematów epoki. Bez wątpienia wyprzedzały i przekraczały standardy czasów, w których żyły - podkreślił ks. Jeszka.

Kapłan zaznaczył, że rola kobiet w Kościele jest bardzo ważna. - To one uczą nas wrażliwości, głębszego patrzenia na rzeczywistość i dostrzegania detali. Można to dostrzec na podstawie dziennika, który zostawiła Egeria, pątniczka, która w IV wieku wyruszyła z zachodniej Hiszpanii, żeby po 5 tysiącach kilometrów dojść do Jerozolimy i tam zachwycać się pamiątkami po Jezusie Chrystusie - opowiadał.

Prelegent tłumaczył, że potrzebujemy kobiet, które prowadzą nas, uczą i pokazują, że istnieje świat wartości i świat duchowy. - Mowa tu o Simone Weil, francuskiej filozofce, która była Żydówką, choć nigdy nie przekroczyła progu synagogi. Była katoliczką, ale nieochrzczoną. Papież św. Paweł VI, kiedy czytał jej pisma, powiedział, że gdyby oficjalnie przyjęła ona wiarę, od razu by ją kanonizował jako przykład życia dla ludu Bożego. Była przykładem kobiety, która podprowadzała wszystkich wątpiących. Nie dała się zamknąć w żaden schemat. Nie chciała być zawłaszczoną przez żaden system i ideologię - powiedział ks. Jeszka.

Po wykładzie była okazja do dyskusji. Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym gdańskiego oddziału "Gościa Niedzielnego".


Program następnych spotkań:

  • 29.07 - s. Barbara Radzimińska: "Obecna w Kościele - kobiety w kontekście synodalności"
  • 5.08 - Ewa Liegman: "Jak przebudzić się do pełni życia?"
  • 12.08 - Kinga Grom: "Jak czuć się dobrze ze sobą?"

Wykłady odbywają się w sali multimedialnej przy bazylice Mariackiej. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.