Święto w saletyńskim sanktuarium w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 08.08.2023 09:41

Parafianie, letnicy i kapłani uczcili 16. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Saletyńskiej w kościele w Gdańsku-Sobieszewie. Obchodom towarzyszyły nauki, które wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak, znany biblista i rekolekcjonista z Krakowa.

Święto w saletyńskim sanktuarium w Gdańsku Ks. Wojciech Węgrzyniak wygłosił rekolekcje pn. "O tym, co najważniejsze". Archiwum sanktuarium

Co roku misjonarze saletyni z Gdańska obchodzą rocznicę koronacji figury Matki Bożej z la Salette, zwanej też Płaczącą. - To najstarsza rzeźba Matki Bożej Saletyńskiej w naszym kraju. Otoczona jest szczególnym kultem wiernych i słynąca łaskami, o czym świadczą liczne wota w sanktuarium. Na pamiątkę koronacji figury, która odbyła się 5 sierpnia 2007 r., w naszej świątyni świętujemy rokrocznie ten jubileusz. Zawsze towarzyszą nam rekolekcje, prowadzone przez znakomitych rekolekcjonistów, by jeszcze mocniej odczytać i odnajdować w naszym życiu przesłanie Pani z la Salette - mówi ks. Maciej Kucharzyk MS, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.

Figura Matki Bożej Saletyńskiej Płaczącej, wyobrażająca pierwszą fazę zjawienia Maryi w La Salette, została wykonana z drewna dębowego w 1926 r. z okazji 80. rocznicy zjawienia. W sierpniu 1961 r. dębowa figura Matki Bożej została przekazana do parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie. Od samego początku wierni otoczyli ją szczególnym kultem jako słynącą łaskami. Figurę udało się uratować podczas pożaru kościoła 22 lutego 1986 r., który doszczętnie strawił budynek. W nowym sanktuarium w 2007 r. figurę ukoronował abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański.

W tegorocznym świętowaniu jubileuszu parafianom i czcicielom Pani Saletyńskiej towarzyszył z rozważaniami ks. Węgrzyniak, znany biblista i rekolekcjonista z Krakowa, autor książek i komentarzy do Pisma Świętego. - W tym roku w cyklu nauk próbujemy zastanowić się nad rzeczami najważniejszymi w naszym życiu. Nauki były próbą spojrzenia na te najważniejsze rzeczy poprzez pryzmat Biblii i liczne przykłady. Spojrzenia, czy te główne punkty są ustawione na dobrym miejscu - podsumowuje rekolekcjonista.

Zwieńczeniem każdego dnia nauk był Apel Jasnogórski, z udziałem licznych gości, m.in. muzyków jazzowych. W sobotę 5 sierpnia w sanktuarium odbył się festyn z licznymi atrakcjami i muzyką na żywo. Wieczorem Darek Malejonek, muzyk Maleo Reggae Rockers, 2 Tm 2,3 i Arki Noego, zagrał koncert i wygłosił świadectwo. Jubileuszowe uroczystości zakończyła niedzielna liturgia o godz. 12.


Więcej o jubileuszu w numerze 33. "Gościa Gdańskiego" na 20 sierpnia.