Koncert i odznaczenie IPN dla ks. Bartłomieja Starka

Piotr Piotrowski

publikacja 13.08.2023 09:30

Widowisko "Byśmy byli jedno", które odbyło się w sobotę 12 sierpnia w parafii pw. Chrystusa Króla, było okazją do uhonorowania proboszcza parafii brązowym medalem "Reipublicae Memoriae Meritum", przyznawanym przez IPN.

Koncert i odznaczenie IPN dla ks. Bartłomieja Starka Karol Nawrocki, prezes IPN, dekoruje proboszcza medalem. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Koncert odbył się w sobotę 12 sierpnia w świątyni w centrum Gdańska, szczególnie związanej z dziejami polskości w Wolnym Mieście Gdańsku - jej ostatni proboszcz, bł. ks. Franciszek Rogaczewski, został zamordowany w 1940 roku w niemieckim obozie Stutthof.

Wśród gości wydarzenia byli obecni posłowie, delegacja przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, na czele z prezesem Karolem Nawrockim i Karolem Piskorskim, dyrektorem oddziału IPN w Gdańsku. Licznie przybyli także wierni parafii Chrystusa Króla, wśród nich siostry pallotynki.

Przed koncertem odbyła się uroczystość wręczenia ks. dr. Bartłomiejowi Starkowi brązowego medalu ”Reipublicae Memoriae Meritum”. Odznaczenie wręczył prezes IPN.

- To wydarzenie, widowisko słowno-muzyczne, które dzisiaj przygotowaliśmy, jest wyrazem głębokiej wdzięczności Instytutu Pamięci Narodowej dla całej rodziny parafialnej za to, jak pielęgnujecie państwo, szczególnie ksiądz proboszcz Bartłomiej Stark, pamięć o bł. księdzu Franciszku Rogaczewskim, który był jednym z duchowych przywódców Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Za to Instytut Pamięci Narodowej chce podziękować, prezentując historię Kościoła w czasach, gdy Polska była sowiecką, komunistyczną kolonią po roku 1945. Pokazując tę trudną, piękną historię Kościoła katolickiego przez pryzmat trzech wyjątkowych postaci: kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który był duchowym przywódcą wolnej części narodu polskiego po roku 1945, świętego papieża Polaka Jana Pawła II, największego z Polaków w naszej długiej, pięknej historii, i księdza Franciszka Blachnickiego, który z całą pewnością jest w tej trójce postacią najmniej znaną, acz wielce zasłużoną. Ten kapłan stworzył największy ruch religijny w całym bloku wschodnim. Bez takich osób jak ksiądz Bartłomiej Stark, Instytut Pamięci Narodowej miałby dużo trudniej, a nasza tożsamość narodowa w Gdańsku i na Pomorzu nie byłaby tak dobrze pielęgnowana - powiedział K. Nawrocki.

Uzasadnienie wyróżnienia odczytał dyrektor oddziału IPN w Gdańsku K. Piskorski. Zostało ono przyznane za zasługi „na rzecz zachowania narodowych i niepodległościowych tradycji, promowanie postaw patriotycznych, upamiętnianie historii Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, w sposób szczególny kultywowanie pamięci o błogosławionym księdzu Franciszku Rogaczewskim, a przez powyższe działania wspieranie ustawowej misji Instytutu Pamięci Narodowej”.

Koncert i odznaczenie IPN dla ks. Bartłomieja Starka   Ks. Bartłomiej Stark dedykował odznaczenie swoim parafianom. Piotr Piotrowski /Foto Gość

- Jestem wzruszony, bo jest to ogromnie ważne wydarzenie dla całej naszej rodziny parafialnej. Tu trwa pamięć o bł. ks. Franciszku. Jest to nie tylko ta świątynia, te cegły, ale też ofiara życia naszego pierwszego proboszcza. To wyróżnienie dedykuję wszystkim moim kochanym parafianom, bez których nie byłoby to możliwe. Dziękuję też panu prezesowi Karolowi Nawrockiemu za tę pamięć i działania, które podjął. Wyrazem tego jest ten piękny pomnik naszego pierwszego proboszcza, który stanął obok kościoła - mówił ks. kan. Bartłomiej Stark.

Następnie rozpoczął się koncert poświęcony historii Kościoła polskiego w czasach komunizmu. Jego narracja toczyła się wokół działalności trzech czołowych postaci XX wieku – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego. Wydarzenie było hołdem dla tych niezwykłych kapłanów, poprzez ukazanie ścieżki ich życia wobec trudów prześladowań reżimu komunistycznego. 

Widowisko przygotowane przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN, kierowane przez gdańszczanina Krystiana Iwanowa, skłoniło widzów do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej.

Scenariusz koncertu napisał Leszek Zduń, muzykę skomponował Rafał Odrobina. Wystąpili: kwartet Wokalny Floridus, solistka Agata Klimczak-Kołakowska; narratorami byli Magdalena Gleba i Jakub Kornacki. ”Gość Niedzielny” był patronem medialnym wydarzenia.