Patriotyczny koncert na Kamiennej Górze w Gdyni

Piotr Piotrowski

publikacja 15.08.2023 21:21

W świąteczne popołudnie 15 sierpnia w gdyńskim Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich zabrzmiały patriotyczne pieśni i popularne przeboje. Wydarzenie "Polski sierpień" zaprezentowało setkom widzów podróż przez ponadstuletnią historię ojczyzny.

Patriotyczny koncert na Kamiennej Górze w Gdyni Wykonawcy zaprezentowali artystyczny obraz ważnych polskich wydarzeń. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Wyjątkowy koncert w rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej z 1920 r. odbywał się w Gdyni już po raz 6. Plenerem widowiska był Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich w centrum miasta. Do współpracy muzycznej w tym roku zaproszona została Beata Śnieg, dyrygentka gdańskiego chóru Music Everywhere, a wraz z nią wystąpili muzycy związani z grupą. Zaprezentowali się również fantastyczni artyści z Fundacji "Kultura Teraz". Tradycyjnie zaśpiewali i zagrali aktorzy z teatru Nazaret, tworzonego przez gdyńskie Stowarzyszenie KACK.

- Odeszliśmy od nazwy "Nieszpory patriotyczne" na rzecz "Polskiego sierpnia", by przeprowadzić uczestników nieco szerzej przez naszą historię, w której sierpień był miesiącem szczególnym. Nie bez powodu prymas Stefan Wyszyński ogłosił go miesiącem trzeźwości - tłumaczy Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia KACK, organizator imprezy.

Na początku spotkania gości powitali organizatorzy, głos zabrał też ks. inf. Edmund Skalski, proboszcz Bazyliki Morskiej w Gdyni. - Przyprowadziło was tu dziś serce, które każe pamiętać o tych wszystkich przed nami. Tych, dzięki którym Polska powstała i powstało nasze miasto. Z ogromną wdzięcznością chcemy wspólnie spędzić ten wspólny czas, czas rodzinny i w patriotycznym duchu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za poświęcony czas na przygotowanie tego widowiska - mówił kapłan.

Akcję sceniczną rozpoczął rok 1920 r. i Cud nad Wisłą. Były pieśni legionowe i recytacje, przybliżające ówczesne emocje, niepewność wojny i tęsknotę za bliskimi. Następnie artyści zabrali widzów do sierpnia 1939 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. Radość i beztroskę namalowały taneczne obrazy i popularne przeboje. Kolejne ukazały wojnę, powstanie warszawskie, strajki sierpnia 1980 roku. Ostatni sierpień był współczesny. - Pokazaliśmy trwający obecnie specyficzny czas za naszą wschodnią granicą, gdzie toczy się wojna. Jest to wojna namacalna, którą znamy nie tylko z przekazu telewizyjnego. Dotyka nas osobiście. Wielu z nas pomaga ukraińskim uchodźcom - tłumaczy J. Szydłak, prezes KACK.

Organizatorem "Polskiego sierpnia" było Stowarzyszenie "Katolickie Centrum Kultury KACK". Partnerami koncertu zostali Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA i Lotto. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, i Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. "Gość Niedzielny" był patronem medialnym widowiska.