Wielki odpust w Swarzewie - program obchodów

Piotr Piotrowski

publikacja 31.08.2023 10:28

Główne uroczystości odpustu Narodzenia NMP odbędą się w niedzielę 3 września o godz. 10. Świętowanie w swarzewskim sanktuarium potrwa od soboty 2 września do niedzieli 10 września.

Wielki odpust w Swarzewie - program obchodów W sanktuarium swarzewskim od wieków znajduje się otoczona czcią figura Matki Bożej Królowej Polskiego Morza. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Już w sobotę 2 września do sanktuarium Królowej Polskiego Morza dotrą w południe pierwsze pielgrzymki z Redy, Wejherowa, Starzyna i Luzina. W ciągu dnia w sanktuarium stawią się także pątnicy z Żarnowca, Łebcza, Strzelna, Kosakowa, Pierwoszyna i Gdyni. W sobotę główna Msza św. dla pielgrzymów będzie sprawowana na placu o godz. 17.

Kulminacją obchodów uroczystości Narodzenia NMP będzie liturgia pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki w niedzielę o godz. 10. O godz. 12 pożegnanie pielgrzymek wraz z tradycyjnym kaszubskim pokłonem feretronów.

Wielki odpust w Swarzewie - program obchodów   Szczegółowy program odpustu Narodzenia NMP w sanktuarium w Swarzewie. Archiwum sanktuarium swarzewskiego

W kolejne dni odpustowe Msze św. zawsze o godz. 10 i 18. W poniedziałek 4 września rano zostanie pobłogosławione ziarno siewne, a wieczorem - kierowcy i pojazdy. We wtorek kapłani udzielą sakramentu namaszczenia chorym - rano pod przewodnictwem bp. Piotra Przyborka. W środę małżonkowie odnowią śluby małżeńskie, a w czwartek do Swarzewa zaproszeni są członkowie Żywego Różańca. Będzie też całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.

- Natomiast w piątek będziemy modlić się za naszych przodków w wierze i zmarłych pielgrzymów. W sobotę rano Msza św. w intencji sióstr zakonnych. Zakończenie odpustu odbędzie się na wszystkich Mszach św. niedzielnych 10 września - zapowiada ks. kan. Adam Zdrojewski, kustosz sanktuarium.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół katolicki obchodzi 8 września. Jego historia sięga czasu poświęcenia jerozolimskiego kościoła św. Anny, wzniesionego w V w. na domniemanym miejscu urodzenia Maryi. Nie wiadomo bowiem dokładnie, kiedy narodziła się Maryja, a data tego święta wynika z tradycji kultu maryjnego. W polskiej tradycji dzień 8 września nosi też nazwę święta Matki Bożej Siewnej i jest związany z poświęceniem ziarna na nowy zasiew.