Wystartował Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 15.09.2023 17:14

Pod hasłem "Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę" rozpoczął się w piątek 15 września 6. Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych. Wydarzenie zainaugurowała Msza św. z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego i bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

Wystartował Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku Trzydniowe wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza św. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Trzydniowe wydarzenie, organizowane przez Polonijną Radę Rodziny przy delegacie KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej, odbywa się na terenie Polsat Plus Areny Gdańsk. Kongres, na który przybyło ponad 500 osób reprezentujących duszpasterzy i rodziny polskie i polonijne z 28 krajów, rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp Gądeckiego w kościele św. Anny i Joachima w Gdańsku-Letnicy.

W homilii abp Gądecki odniósł się do boleści, które trapiły Maryję i współczesne rodziny. - Maryja w czasie swego ziemskiego życia wiele wycierpiała. Kochała jak nikt inny i jak nikt inny cierpiała. Nie była biernym świadkiem cierpień Pana Jezusa, ale miała w nich najpełniejszy udział - mówił.

Wskazał, ze dziś równie bolesnych cierpień doznają rodziny. - To małżeństwo rodzi przyszłych obywateli i przyczynia się do przekazywania dziedzictwa kulturowego, a także buduje cnoty społeczne. W interesie społeczeństwa i państwa leży kulturowe, prawne, społeczne i gospodarcze wspieranie rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Z drugiej zaś strony - począwszy od starożytności - istnieje nurt antymałżeński i antyrodzinny, który przymnaża tym instytucjom boleści. Trzeba przyłożyć się z większym entuzjazmem do ratowania, powiedziałbym, niemal do rehabilitacji, tego nadzwyczajnego „wynalazku” Bożego, jakim jest małżeństwo sakramentalne - przypominał kaznodzieja.

- Niestety, żyjemy w kulturze "tymczasowości”, w której coraz więcej ludzi rezygnuje z małżeństwa jako publicznego zaangażowania, jak mówił papież Franciszek. Ta rewolucja obyczajów i moralności często powoływała się na"'wolność”, oczywiście w cudzysłowie, ale w rzeczywistości przyniosła spustoszenie duchowe i materialne bardzo licznym ludziom, zwłaszcza najsłabszym. Coraz lepiej widać, że upadek kultury małżeństwa wiąże się z narastaniem ubóstwa i całą serią licznych innych problemów społecznych - dodał.

Podkreślił, że rodziny są wielkim dobrem ludzkości. - Społeczeństwo na miarę rodziny jest najlepszą gwarancją zabezpieczającą przed nurtami w rodzaju indywidualizmu, czy kolektywizmu, ponieważ w niej osoba znajduje się zawsze w centrum uwagi - wskazał.

- Bez rodzin silnych komunią i stałych w zaangażowaniu narody doznają osłabienia. Jesteśmy świadomi tego, że wszystko, co cenimy w kulturze, zostało zbudowane dzięki małżeństwom i rodzinie. To małżeństwo rodzi przyszłych obywateli i przyczynia się do przekazywania dziedzictwa kulturowego, ale także buduje cnoty społeczne. Dlatego w interesie społeczeństwa i państwa leży kulturowe, prawne, społeczne i gospodarcze wspieranie rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety - powiedział.

Podczas otwarcia kongresu na stadionie piłkarskim Polsat Plus Arena Gdańsk, gospodarz wydarzenia - metropolita gdański - zaznaczył, że Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych po raz kolejny pragnie pochylić się nad rodziną w jej różnych aspektach.

Wystartował Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku   Zgromadzonych na obradach powitał abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Piotr Piotrowski /Foto Gość

- Mówimy o rodzinach polskich rozsianych poza granicami naszego kraju, ale podejmowana w tych dniach problematyka dotyczy wszystkich rodzin. Również tych, które są w naszym kraju. Rodzin katolickich, ale też tych, które może utraciły duchowość chrześcijańską, ale wciąż się z nią w jakiś sposób utożsamiają i żyją jej wartościami. Mówimy tu o rodzinie tworzonej zgodnie z prawem natury i nauką Kościoła, nauką chrześcijańską - mówił.

Podkreślił, że spotkania kongresowe są potrzebne, aby na nowo odkrywać wartość rodziny w wymiarze chrześcijańskim i promować jej znaczenie dla wychowania kolejnych pokoleń.

Doradca prezydenta RP Piotr Karczewski odczytał list, który Andrzej Duda skierował do obradujących w Gdańsku. Prezydent podkreślił, że z radością wita w kraju wszystkich Polaków z zagranicy. ”Chcę dzisiaj podziękować Państwu za wierność polskiemu dziedzictwu, zachowanie tożsamości narodowej, kultywowanie wartości chrześcijańskich i etosu rodziny. Tworzą one mocny fundament, na którym opieramy przyszłość naszej wspólnoty" - napisał.

"To spotkanie jest cennym wsparciem dla osób poszukujących odpowiedzi na wyzwania współczesności. Pomaga tworzyć przestrzeń do budowania trwałych więzi tak ważnych dla pomyślności wspólnoty polonijnej i dla współtworzących je rodzin - konkludował w liście prezydent.

Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego wręczył honorowe odznaczenie za zasługi dla Polonii i Polaków za granicą. Otrzymała je s. Edyta Rychel, wieloletnia przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Wystartował Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku   Obrady na Polsat Plus Arenie Gdańsk odbywały się z udziałem m.in. hierarchów i Jana Dziedziczaka, pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Piotr Piotrowski /Foto Gość

6. Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych to konferencje, wykłady, warsztaty z udziałem katolickich i chrześcijańskich specjalistów zajmujących się tematyką rodzinną i małżeńską we wszystkich jej obszarach. Wśród prelegentów są m.in. duchowni, psycholodzy, lekarze, ale też rodziny z Polski i polskie rodziny z 28 krajów na świecie. Wydarzenie w Gdańsku potrwa do niedzieli 17 września.

Szczegółowy program wydarzenia TUTAJ.