Gdańsk. Inauguracja festiwalu ORGANy PLUS+

Piotr Piotrowski

publikacja 29.09.2023 16:25

Muzyczny wehikuł czasu ruszył - wieczorem w czwartek 28 września w kościele św. Trójcy odbył się pierwszy festiwalowy koncert. Przed publicznością wystąpił Marcin Szelest i jego krakowski zespół wokalno-instrumentalny Vasa Consort.

Gdańsk. Inauguracja festiwalu ORGANy PLUS+ Festiwalowe koncerty są muzyczną wędrówką w czasie - w przestrzeni i z dźwiękami. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Zgodnie z zapowiedziami prof. Andrzej Szadejko, dyrektor artystyczny wydarzenia, wprowadza tegoroczną edycję festiwalu na inny poziom – W tym roku centrum naszych działań pozostaje kompleks klasztorny Św. Trójcy, ale rozpoczynamy współpracę z nowymi instytucjami: Muzeum Narodowym, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz kościołem pw. Bożego Ciała – mówił w kościele pw. św. Trójcy w Gdańsku.

Koncerty, a raczej muzyczne "rekonstrukcje" rozpoczął Marcin Szelest i jego krakowski zespół wokalno-instrumentalny Vasa Consort. We franciszkańskim kościele artyści zaprezentowali muzykę, która rozbrzmiewała na dworze polskiego króla, Zygmunta III Wazy. Tytuł koncertu + Pacelli pochodzi od nazwiska królewskiego kapelmistrza - Asprillo Pacellego, wybitnego włoskiego twórcy, który nie tylko miał do dyspozycji wspaniałych muzyków, dyrygował dziełami zamawianymi w całej Europie, ale również sam tworzył.

W tym roku obchodzimy 400. rocznicę śmierci kompozytora – koncert w Gdańsku uczcił jego pamięć. W czasie występu publiczność miała okazję usłyszeć te same dzieła i tak samo wykonane, jak król polski w XVII wieku w czasie licznych uroczystości religijnych w krakowskiej katedrze.

W kolejnych dniach melomani mogą zapoznać się m.in. z dziełami J.S.Bacha, G. Haendla i G.P. Telemanna. Gdańskie ORGANy PLUS+ to światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty – sławne organy gdańskich świątyń, dawne techniki wykonawcze oraz niezmieniona od stuleci akustyka gotyckich kościołów. Do tego zrekonstruowane wnętrza Pałacu Opatów i Centrum Świętego Jana oraz nowoczesny, ale odwołujący się do historii Gdański Teatr Szekspirowski oraz kościół pw. Bożego Ciała z jedynym w Polsce Lektorium.

Szczegółowy program wydarzenia TUTAJ