70-lecie Ruchu Pomocy Telefonicznej na świecie

ks. Mateusz Tarczyński

publikacja 07.10.2023 17:40

W listopadzie 1953 roku w Londynie anglikański pastor Chad Varah uruchomił pierwszy na świecie telefon zaufania. Wspominając tę inicjatywę w sopockim kościele NMP Gwiazdy Morza kilkadziesiąt osób zaangażowanych w działalność telefonów zaufania zgromadziło się na wspólnej Eucharystii, by dziękować Bogu za to, że dzieło to wciąż trwa i rozwija się.

70-lecie Ruchu Pomocy Telefonicznej na świecie Na zdjęciu: bp dr Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy AG, oraz prof. dr hab. n. med. Grażyna Świątecka, twórczyni Gdańskiego Telefonu Zaufania "Anonimowy Przyjaciel" i prezes PTPT. ks. Mateusz Tarczyński /Foto Gość

Od 5 do 8 października trwać będzie Jubileuszowa Konferencja Szkoleniowo-Naukowa Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej i Gdańskiego Telefonu Zaufania z okazji 70-lecia Ruchu Pomocy Telefonicznej na świecie pt. „Szkodliwość społeczna uzależnień i przemocy” oraz towarzyszące jej warsztaty przed- i pokonferencyjne. Sobotnia Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki stanowiła duchowe dopełnienie naukowych obrad.

Nawiązując do obchodzonego 7 października liturgicznego wspomnienia NMP Różańcowej, hierarcha powiedział: – Mając na uwadze charakter naszej konferencji, można powiedzieć, że Różaniec jest też takim telefonem zaufania – telefonem, który okazuje się bardzo skuteczny, bo pomaga wyjść z sytuacji bez wyjścia. Nawet gdy jest to wyjście nie po naszej myśli. Sam wielokrotnie się o tym przekonałem –  powiedział.

– Tym najważniejszym telefonem zaufania jest Bóg, który najpełniej objawił się w Jezusie Chrystusie. Kiedy czytamy Ewangelię, to często słyszymy wołania o pomoc kierowane do Jezusa. A Jezus te wołania wysłuchuje. Pomaga. Daje dobre rady. Rozwiązuje nawet najtrudniejsze problemy. Można powiedzieć, że jest tym najważniejszym i najdoskonalszym „telefonem zaufania”. I właśnie On jest najważniejszym źródłem inspiracji dla tej pięknej i szlachetnej służby bliźnim, którzy potrzebują pomocy – kontynuował.

– Bogu niech będą dzięki za to, że podejmujecie trud gotowości do rozmów, trud podnoszenia na duchu załamanych, że niesiecie nadzieję smutnym. Wielokrotnie są to rozmowy, które wyprowadzają z największych opresji, a nawet ocalają życie. Jesteście dla wielu zatroskanym sercem Maryi, prorokiem niosącym światło i nadzieję, a nade wszystko – uzdrawiającym i ocalającym słowem samego Chrystusa – zakończył bp Szlachetka.

Podczas jubileuszowej konferencji referaty wygłosili m.in. prof. dr hab. n.med. Jolanta Wierzba z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ks. dr. hab. Waldemar Cisło, profesor UKSW w Warszawie, br. dr Piotr Kwiatek OFMCap., prof. dr hab. Magdalena Błażek z GUMedu, oraz prof. dr hab. n.med. Władysław Sinkiewicz ze Szpitala Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy.

Początki działalności Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej sięgają lat 60., kiedy to prof. Tadeusz Kielanowski z Akademii Medycznej w Gdańsku zapoznał się w Londynie z działalnością pastora Varaha i jego „Samarytan”, jak nazywano wolontariuszy placówek telefonicznych niosących pomoc ludziom zagrożonym samobójstwem. Pisał o tym w swoich artykułach. Ideę tę podchwyciła, rozwinęła i zorganizowała późniejsza profesor nauk medycznych i Dama Orderu Orła Białego – Grażyna Świątecka. I tak 1 października 1967 roku rozpoczął swoją działalność Gdański Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”, pierwsza tego typu społeczna placówka w Polsce.