Muzyczne wejście w 800-lecie

Wioleta Żurawska

publikacja 22.10.2023 20:37

Od 19 do 21 października w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi odbywał się 35. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Rozstrzygnięto cztery konkursy, m.in. kompozytorski na pieśń z okazji nadchodzącego 800-lecia Rumi.

Muzyczne wejście w 800-lecie Grand Prix w Konkursie Zespołów Chóralnych zdobył Chór Dziewczęcy Skowronki z Poznania pod dyrekcją Alicji Szelugi. Wioleta Żurawska /Foto Gość

Chociaż oficjalne otwarcie tegorocznego MFMR odbyło się kilka dni temu, w rzeczywistości rozpoczął się on już w lipcu, za sprawą konkursu kompozytorskiego Rumina 800. 35. Festiwal odbył się bowiem w wyjątkowej dla Rumi chwili - w roku poprzedzającym 800-lecie miejscowości. Z tej okazji organizatorzy, wspólnie ze Społecznym Komitetem Obchodów 800-lecia Rumi, postanowili wzbogacić dorobek kultury muzycznej o nowe utwory związane z jubileuszem. Kompozytorzy mieli za zadanie stworzyć utwór artystyczny do tekstu prof. Kazimierza Nowosielskiego - Pieśń pochwalna. Prawykonanie zwycięskiego utworu nastąpi podczas uroczystości w 2024 r. To pierwszy z czterech konkursów tegorocznego MFMR.

Przez trzy dni w rumskiej Wspomożycielce wierni mieli okazję usłyszeć wybitne wykonania organowe i chóralne. W ciągu dnia odbywały się przesłuchania konkursowe, a wieczorami koncerty. W czwartek 19 października, grając improwizacje do gregoriańskich antyfon maryjnych, wystąpił Thierry Mechler z Francji, ze wsparciem kontratenora Sławomira Bronka. W piątek odbył się koncert "Muzyka Wiednia" z udziałem Klausa Kuchlinga (organy), Aleksandry Zamojskiej (sopran) oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Zwieńczeniem festiwalu był sobotni popołudniowy koncert "Ave Maria w muzyce". Na organach zagrał Tomasz Adam Nowak, a zaśpiewała Aleksandra Zamojska. Wystąpił również Zespół Kameralny Filharmoników Łódzkich "No-Net". Po muzycznej uczcie, nadszedł czas na ucztę duchową.

Uroczystą Mszę św. w intencji organizatorów, uczestników i wszystkich zaangażowanych w 35-letnią historię festiwalu odprawił bp Piotr Przyborek. - Liturgia przepięknie zdefiniowała nam to, co czynimy jako organiści, śpiewacy - wszyscy ci, którzy wychwalają Pana Boga swoim śpiewem i grą na instrumentach. Śpiewaliśmy fragment psalmu 96, w którym znajduje się definicja śpiewu kościelnego. Pierwszy werset brzmi: "Śpiewajcie Panu pieśń nową, śpiewajcie Panu wszystkie krainy!". Myślę, że ks. Ormiński zgodziłby się, że jest to piękna definicja tego, co odbywa się co roku w Rumi, u księży salezjanów. Ta pieśń nowa to coś bardzo istotnego, szczególnie dla nas, chrześcijan - zaznaczył bp Przyborek. W dalszej części homilii hierarcha nawiązał do odczytanej Ewangelii.

Po Eucharystii nastąpiło wręczenie nagród. W konkursie kompozytorskim Rumina 800 zwyciężył kompozytor z Bydgoszczy, Mikołaj Gąsiewski. Pierwszą nagrodę w tegorocznym Konkursie Muzyki Organowej zdobył Dominik Mendak z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów Hanny Dys, Romana Peruckiego i Macieja Zakrzewskiego. Grand Prix w Konkursie Zespołów Chóralnych i nominację do Konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu zdobył Chór Dziewczęcy Skowronki z Poznania pod dyrekcją Alicji Szelugi. Nagrodę specjalną - Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich otrzymał Chór VRC z Warszawy pod dyrekcją Joanny Malugi. I miejsce i Złoty Dyplom 35. MFMR zostały przyznane Chórowi Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyrekcją Anny Moniuszko, która otrzymała również nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu.

Partnerem festiwalu był m.in. Totalizator Sportowy Sp. z o.o., właściciel marki Lotto. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Patronat medialny objął gdański oddział "Gościa Niedzielnego". Fundatorem jednej z nagród był abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.