75. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda

Wioleta Żurawska

publikacja 25.10.2023 16:36

W niedzielę 22 października w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi otwarto wystawę poświęconą kard. Augustowi Hlondowi. Powstała z inicjatywy Akcji Katolickiej, a uroczystą Mszę św. inaugurującą odprawił bp Wiesław Szlachetka.

Bp Wiesław Szlachetka pobłogosławił wystawę. Bp Wiesław Szlachetka pobłogosławił wystawę.
Andzej Gojke /Archiwum Akcji Katolickiej

Wystawa "Prymas Polski kard. August Hlond - na straży sumienia" powstała z okazji 75. rocznicy śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda - prymasa Polski. Została zorganizowana przez Akcję Katolicką, która propaguje jego życie i nauczanie. - Należy podkreślić, że kard. Hlond powołał Akcję Katolicką, określił jej zadania i był jej wieloletnim duchowym opiekunem. Wystawa prezentuje zdjęcia, a także fragmenty jego nauczania. Na planszach ukazane są kalendarium życia, życie zakonne - salezjanin, założyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, pasterz narodu, duszpasterz polskich rodzin, w służbie Chrystusa Króla, czciciel Najświętszej Maryi Panny, pasterz zatroskany o młodzież - mówi Joanna M. Olbert, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej AG.

- Nauczanie wielkiego prymasa Polski jest aktualne, a przesłania, listy pasterskie, które kierował do wiernych, winne być przypominane. Organizatorzy zachęcają do zapoznawania się z jego nauczaniem moralnym. Kard. Hlond w liście pasterskim na 950. rocznicę śmierci św. Wojciecha do AK skierował takie słowa: "Trzeba strzec chrześcijańskiego znamienia tej ziemi" - zaznacza prezes DIAK AG.

Uroczystej Eucharystii inaugurującej wystawę przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, opiekun diecezjalnej Akcji Katolickiej. W homilii nawiązał do odczytanej Ewangelii. Mówił, że do wielu przeciwników Jezusa należeli też faryzeusze i zwolennicy Heroda. - Faryzeusze byli skrajnymi przeciwnikami Rzymian, bo Rzymianie okupowali ich kraj. Natomiast zwolennicy Heroda schlebiali Rzymianom, bo w ten sposób zyskiwali przywileje. Te dwa stronnictwa były ze sobą w nieustannym konflikcie. Łączyła ich jedynie niechęć i wrogość względem Jezusa. Dlatego stanęli w jednym szyku przeciw Jezusowi, wystawiając Go na próbę: "Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?" - tłumaczył.

Hierarcha zauważył, że podstęp był czytelny. - Gdyby Jezus odpowiedział, że wolno płacić, zostałby oskarżony o przychylność wobec Rzymian - okupantów. A gdyby odpowiedział, że nie wolno płacić, byłby oskarżony o wrogość wobec Rzymian i cezara. Byłoby to wystarczającym powodem, aby - w myśl ówczesnego prawa Rzymian - skazać Go na śmierć. W odpowiedzi na to pytanie Jezus nie staje ani po stronie faryzeuszów, ani po stronie zwolenników Heroda, ani też po stronie cezara, ale dosięga głębi ludzkiego serca - podkreślił kaznodzieja.

Biskup pomocniczy zaakcentował, że rozważając tę Chrystusową wypowiedź, można powiedzieć, że do cezara należy moneta podatkowa, ale cezar - tak jak każdy człowiek - należy do Boga. - Oddajcie Bogu to, co należy do Boga. Oddajcie Bogu siebie, bo nosicie Jego obraz. A oddawać Bogu siebie, to okazywać Mu posłuszeństwo. Z tego posłuszeństwa trzeba będzie zdać sprawę. Każdy stanie na Jego sądzie: i faryzeusze, i zwolennicy Heroda, i podatnicy, i także cezar. Jezus przypomina dzisiaj, że każda władza należy do Boga. I każda władza ma respektować Boże prawo - powiedział.

- Tę Chrystusową naukę dla naszego zbawienia doskonale rozumiał i praktykował kard. August Hlond, wielki patriota i pasterz Kościoła,, założyciel w Polsce AK. Jej celem jest aktywna troska o wnoszenie ducha Ewangelii do wszystkich środowisk życia, by prawo Boże było przestrzegane. Bez respektowania Bożego prawa nie będzie pokoju, sprawiedliwości i szacunku dla człowieka. Niech ta wystawa przymnoży nam mądrości, abyśmy zawsze pamiętali, że do Boga należy świat i jego mieszkańcy. Że świat i nasze życie dopiero wtedy zyskuje sens i piękno, gdy okazywane jest posłuszeństwo Bożemu słowu. Z tego posłuszeństwa trzeba będzie wkrótce zdać sprawę. Od tego posłuszeństwa zależy nasze zbawienie - zakończył bp Szlachetka.