Kościół to my!

ks. Mateusz Tarczyński

publikacja 18.11.2023 21:30

W parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie, w sobotę 18 listopada, po raz 13. odbyła się Cecyliada, czyli przegląd dziecięcych schol.

Kościół to my! W XIII Cecyliadzie wzięło udział 16 parafialnych schol dziecięcych z archidiecezji gdańskiej. ks. Mateusz Tarczyński /Foto Gość

Celem tego cieszącego się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem przeglądu jest przede wszystkim oddanie chwały Bogu, odkrywanie Go w swoim życiu oraz we wspólnocie Kościoła, a także rozwijanie zamiłowania do śpiewu religijnego wśród dzieci i młodzieży. W tegorocznej edycji Cecyliady, pod hasłem „Kościół to my!”, wzięło udział 16 schol.

Punktem centralnym dnia była Msza św., której przewodniczył bp Piotr Przyborek. W kazaniu zwrócił się do uczestników: – Myślałem nad tym, jaka jest właściwie różnica między śpiewaniem sobie w szkole, na plaży czy na jakiejś akademii, a śpiewaniem w kościele, w scholi, kiedy śpiewa się pieśni kościelne. I wybrałem jedną różnicę, dosyć istotną, o której chciałbym wam opowiedzieć – rozpoczął.

Przy pomocy rekwizytu, jakim było lustro, wyjaśniał: – Lustereczko, powiedz przecie, kto najpiękniej śpiewa na świecie? I wiadomo, że ja. I to właśnie jest śpiewanie sobie samemu: jak wyglądam, jak śpiewam, jak poszło? To takie śpiewanie dla siebie, dla innych – żeby się pokazać i pochwalić. A czym jest śpiewanie piosenek religijnych? – pytał zgromadzone w kościele dzieci bp Piotr.

Następnie wszyscy wykonali razem piosenkę pt. „Tobie chór aniołów”, której tekst posłużył za przykład w dalszej części kazania: – Aniołowie, apostołowie i święci, którzy nas poprzedzili w drodze do nieba, oni tam śpiewają i cieszą się. Można powiedzieć, że tam jest wieczna Cecyliada na chwałę Pana Jezusa. Kiedy my śpiewamy na tę samą chwałę, to nasze lustereczko odwraca się w drugą stronę – i my, śpiewając, odbijamy w sobie te chóry anielskie, to ich śpiewanie, te głosy i to piękno Pana Boga, które wędruje dalej. W ten sposób odbijamy to piękno i światło, które może dotrzeć bardzo daleko. Po prostu dzielimy się tym pięknem, które wędruje od Pana Boga do nas i nas przemienia, a my puszczamy je dalej – podkreślił bp Przyborek.

Po Mszy św. zebrani uwielbiali Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Następnie jury ogłosiło wyniki przeglądu, przyznając brązowe, srebrne i złote dyplomy XIII Cecyliady.

Na zakończenie przeglądu wszyscy uczestnicy wykonali razem finałową piosenkę Oazy Dzieci Bożych pt. „Kościół naszym domem” (sł. K. Masztalerz, muz. ks. W. Trzaska).

 

WYNIKI XIII CECYLIADY U ŚW. URSZULI

(kolejność wg występów)

ZŁOTY DYPLOM

SREBRNY DYPLOM

BRĄZOWY DYPLOM

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Schola Fenomenalna – parafia pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża, Gdańsk-Ujeścisko.