Wsłuchajmy się w głos naszego męczennika

Wioleta Żurawska

publikacja 03.12.2023 23:35

W niedzielę 3 grudnia w archikatedrze oliwskiej metropolita gdański przewodniczył Mszy św. inaugurującej peregrynację relikwii św. Wojciecha po wszystkich parafiach archidiecezji. Eucharystia rozpoczęła duchowe przygotowania do przypadających w 2025 r. obchodów 100-lecia diecezji.

Wsłuchajmy się w głos naszego męczennika Chrzciciel Gdańska, podobnie jak przed tysiącem lat, wyruszył z misją ewangelizacji. Wioleta Żurawska /Foto Gość

Podczas celebracji abp Tadeusz Wojda w liturgicznym obrzędzie po raz pierwszy w historii archidiecezji posłał do pracy w parafiach 35 katechistów. W homilii podkreślił, że kandydaci podjęli trud rocznego przygotowania, by stać się autentycznymi świadkami Chrystusa we wspólnotach parafialnych. - Po Mszy św. otrzymają szczególną misję - dekret do pełnienia swojej posługi. Życzymy im, aby byli znakiem obecności Chrystusa i głosili kerygmat, czyli opowiadali o Jego życiu wszystkim tym, którzy tęsknią za Bogiem, odwrócili się od Niego lub Go poszukują. Dziś powiedzą swoje "tak" i wyrażą gotowość, by - tak, jak uczniowie - iść na krańce poszczególnych parafii i głosić - mówił metropolita gdański.

Hierarcha ogłosił, że w ramach przygotowania do 100. rocznicy powstania diecezji po Mszy św. rozpocznie się peregrynacja relikwii św. Wojciecha. - Nasz patron wyruszy w drogę jako pielgrzym. Będzie podróżował od parafii do parafii, by ożywiać wiarę i dzielić się duchem ewangelicznym na nowo. Przypomni, że "wiara bez uczynków martwa jest" i będzie dodawał nam odwagi w codziennym wyznawaniu wiary - zaakcentował.

Arcybiskup Wojda podkreślił, że każdy z nas czuje wewnętrzne zobowiązanie do wyrażenia noszonej w sercu tęsknoty za Bogiem. - Możemy to uczynić przez odnowę naszej wiary, tej wiary, którą ponad dziesięć wieków temu zasiał w naszych sercach św. Wojciech. Przybył z dalekiej Pragi, aby Pomorzan, naszych przodków, obdarzyć darem wiary, Bożej miłości i nadziei. Na wiosnę 997 r. na dzisiejszym "Wzgórzu Wojciechowym" ewangelizował i udzielał chrztu. Za tę posługę Ewangelii zginął przebity włóczniami. Jego męczeńska śmierć stała się prawdziwym zasiewem wiary chrześcijan - powiedział.

- Jego żywa wiara, misyjny zapał i oddanie się na służbę Ewangelii pozostają dla nas budującym wzorem i głośnym wołaniem o nadanie sensu naszemu życiu i o świadomość własnego zbawienia. Święty Wojciech przybywa ponownie - w swoich relikwiach - do każdej wspólnoty parafialnej i do każdej wspólnoty religijnej. Przybywa, aby - jak kiedyś - przypomnieć nam, że wierność Bogu jest rzeczą najważniejszą, że wiara jest darem, który nas prowadzi do zbawienia, że Ewangelia jest źródłem nadziei i pokoju - zaznaczył metropolita gdański.

- Dzisiaj, w dobie różnych zawirowań i ideologii, zaniedbywania przykazań Bożych i osłabienia praktyk religijnych, wewnętrznych rozdarć i zagubienia, każdy z nas musi sobie przypomnieć, jaki jest cel naszego życia i jak można go osiągnąć. Nasz wielki patron przypomina, że wszyscy jesteśmy wezwani do zbawienia. Do jego osiągnięcia Bóg daje nam wiele talentów i darów. Wsłuchajmy się w głos naszego męczennika, zapytajmy go o naszą wiarę, pozwólmy się zainspirować jego Bożym duchem - tłumaczył kaznodzieja.

Arcybiskup Wojda zachęcił wiernych do duchowych przygotowań do obchodów jubileuszu diecezji. - Gorąco zapraszam do przyjaznego przyjęcia św. Wojciecha i wzięcia udziału w programie ewangelizacyjnym, który przygotowywany jest przez każdą wspólnotę parafialną. Wyruszmy w adwentową drogę na spotkanie z Panem, podejmując konkretne zadania tak, aby z pomocą św. Wojciecha mogła w nas dokonać się prawdziwa i głęboka odnowa wiary - zakończył.

Po Eucharystii uroczyście odprowadzono relikwiarz św. Wojciecha do drzwi archikatedry. Zakończenie peregrynacji zbiegnie się z rozpoczęciem obchodów 100. rocznicy powstania diecezji, tj. 28 grudnia 2024 roku. Program i szczegółowe informacje TUTAJ.