Starożytny hymn zabrzmiał w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 10.12.2023 09:44

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele św. Brata Alberta został odśpiewany Akatyst ku czci Bogurodzicy. W liturgii wzięły udział połączone zespoły muzyczne parafii.

Starożytny hymn zabrzmiał w Gdańsku Hymn ku czci Bogurodzicy wywodzi się z tradycji Kościoła wschodniego. Archiwum Ryszarda Magulskiego

Akatyst jest hymnem liturgicznym charakterystycznym dla Kościołów Wschodu. Zgodnie z nazwą (grec. "nie siedząc, stojąc") śpiewany jest na stojąco. Akatyst ku czci Bogurodzicy uważa się za najstarszy hymn maryjny. Po przetłumaczeniu na łacinę wywarł znaczny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła.

Pochodzi najprawdopodobniej z V-VI wieku. Jego autorstwo przypisuje się św. Romanowi Pieśniarzowi. Około VIII wieku Akatyst został przetłumaczony na łacinę, a w XVII wieku - na język polski. Treść hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w tajemnicy Słowa Wcielonego i Jego Kościoła.

Akatyst dzieli się na 24 strofy - ikosy i kondakiony, z których (w oryginale) każda rozpoczyna się od kolejnej litery alfabetu greckiego. Na przemian przeplatają się w nim teksty maryjne i chrystologiczne.

- Chcemy wspólnie chwalić Najświętszą Dziewicę Maryję, Matkę Zbawiciela. Razem z archaniołem Gabrielem, Elżbietą, pasterzami, mędrcami i rzeszami Jej czcicieli wyśpiewamy starożytny hymn - Akatyst. Śpiewajmy z radością i zapałem ku Jej czci i wsłuchujmy się w słowa, które wypowiemy, by dzięki nim głębiej wniknąć w tajemnicę dziewiczego macierzyństwa Maryi - mówił przed liturgią ks. Maciej Świgoń, wikariusz parafii.

Niezwykłe znaczenie w liturgii ma dym kadzidła, będący symbolem modlitwy wznoszonej do Boga. W czasie trwania śpiewu kilkukrotnie okadzana jest ikona Matki Bożej oraz wszyscy wierni.

Oprawę muzyczną liturgii zapewniły połączone zespoły muzyczne parafii: Holy Wins i Dobre Słowo oraz przyjaciele.