Abp Wojda do osób konsekrowanych: Bądźmy ludźmi modlitwy!

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 02.02.2024 21:55

Osoby życia konsekrowanego w święto Ofiarowania Pańskiego zgromadziły się w katedrze oliwskiej na Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego.

Diecezjalnym obchodom Światowego Dnia Życia Konsekrowanego przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Diecezjalnym obchodom Światowego Dnia Życia Konsekrowanego przewodniczył abp Tadeusz Wojda.
Justyna Liptak /Foto Gość

W homilii abp Wojda podkreślił, że dzisiejsze święto ofiarowania Pańskiego inspiruje do tego, aby zawsze ze świadomością ofiarowywać Bogu swoje życie, aby Mu je ofiarowywać na ołtarzu każdego dnia.

- Życie konsekrowane, kiedy staje się autentycznym darem dla Boga, staje się też najcenniejszym darem dla innych. Wszyscy nawzajem potrzebujemy tego daru, abyśmy wszyscy razem mogli być darem dla świata. Właśnie przez to całkowite i nieustanne oddawanie się Bogu w konsekracji stajemy się w świecie żywym świadectwem Bożego dobra, miłości, miłosierdzia i zatroskania o innych - mówił.

Dodał, że w święcie Ofiarowania Pańskiego odnajdujemy i odczytujemy istotę powołania chrześcijańskiego w ogólności oraz istotę powołania do życia konsekrowanego w szczególności.

- To powołanie, będąc darem bez wyjątku dla wszystkich ochrzczonych, w sposób szczególny staje się udziałem osób konsekrowanych, które decydując się naśladować Jezusa Chrystusa na drodze rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przyjmuje do swojego serca zobowiązanie budowania z cierpliwością i wytrwałością swojej osobistej świętości. Brak zaangażowania w tym względzie oznaczałby sprzeniewierzenie się otrzymanemu powołaniu i zdradę Jezusa Chrystusa - podkreślił metropolita.

Zaznaczył, że budowanie osobistej świętości nie dokonuje się samoistnie, lecz jest owocem codziennego odnawiania przyjaźni z Bogiem w Jezusie Chrystusie, owocem unikania grzechu i skłonności do niego, usuwania z własnego życia wygodnictwa, opieszałości, słabości i wad.

- Tę świętości buduje się również w relacji z innymi poprzez wzajemne okazywanie sobie życzliwości, świadczenie sobie posługi braterskiej/siostrzanej, cierpliwe znoszenie niedoskonałości współsiostry/współbrata, przebaczanie sobie doznanych przykrości, usuwanie z serca urazów, unikanie wzajemnych obmów i epatowania braków - dodał.

Podkreślił, że życie każdej osoby konsekrowanej nabiera tak wielkiego znaczenia właśnie dlatego, że jest owocem wykuwanej codziennie świętości w dialogu z Bogiem, a wejście na drogę życia konsekrowanego jest wypełnieniem się obietnicy w życiu osoby konsekrowanej, tzn. ujrzenia Jezusa dokładnie jak w przypadku starca Symeona i prorokini Anny, o których mowa w dzisiejszej Ewangelii.

- Przychodzący do osoby konsekrowanej Jezus otwiera jej oczy, aby Go ujrzała i podążała wespół z Nim. A idąc razem z Nim, pozostaje w stałym z Nim dialogu - modlitwie. Symeon i Anna swoim świadectwem mówią nam, że nie ma świętości bez dialogu z Bogiem, a więc bez modlitwy. Modlitwa to nie tyle szukanie Boga, ile rozpoznanie Go obecnego w sobie - wyjaśnił metropolita.

- Dzisiejsze święto Ofiarowania Pana Jezusa niesie więc w sobie wielkie przesłanie: osoba konsekrowana to osoba modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, a w konsekwencji osoba święta! - zaznaczył abp Wojda.

- Na zakończenie tej naszej medytacji chciałbym jeszcze dopowiedzieć, że do tej modlitwy mocno zachęca papież Franciszek poprzez ustanowienie bieżącego roku Rokiem Modlitwy. Nie zapominajmy, że w modlitwie Bóg daje nam do ręki potężne i skuteczne narzędzie do realizacji wielu planów. Zapewnił o tym sam Jezus, kiedy mówił do uczniów: „Proście, a będzie wam dane”. „Ojciec udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”. Bądźmy zatem ludźmi modlitwy! - zakończył metropolita.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego zainicjowała modlitwa dziękczynna przed Najświętszym Sakramentem za dotychczasowe oraz z prośbą o nowe powołania do wspólnot naszej archidiecezji.