Ból straty jest silny, ale jesteśmy w tym razem

ks. Mateusz Tarczyński

publikacja 04.02.2024 12:00

W sobotę 3 lutego w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance celebrowana była Eucharystia w intencji zmarłych dzieci i osieroconych rodziców. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Belecki.

Ból straty jest silny, ale jesteśmy w tym razem – Przed Panem Bogiem jesteśmy osobiście, indywidualnie, ale jesteśmy też razem. Na jakimś etapie życia doświadczyliśmy czegoś podobnego. Tu jesteśmy równi. To bardzo pomaga – mówił w homilii ks. Piotr Belecki. ks. Mateusz Tarczyński /Foto Gość

Na celebracji organizowanej przez istniejącą od kilkunastu lat Wspólnotę Rodziców po Stracie Dziecka zgromadziło się kilkadziesiąt osób dotkniętych dramatem śmierci dziecka. Mszę św. odrawił ks. Piotr Belecki, od wielu lat zaangażowany w duchową pomoc i prowadzenie osieroconych rodziców.

Komentując odczytany fragment Ewangelii wg św. Marka, duszpasterz powiedział: – Ewangelista wspomina o Apostołach tak zapracowanych, że nie mieli nawet na posiłek czasu. Pewnie niejednokrotnie mieliśmy, a może nawet mamy taki czas w naszym życiu, kiedy ciągle jest coś do zrobienia. Jezus, patrząc na Apostołów, którzy się spalają, na uczniów, którzy w tej swojej gorliwości ciągle są dla kogoś, mówi do nich te słowa: „Idźcie sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” – zauważył kaznodzieja.

– Można by powiedzieć, że w przypadku przeżywania żałoby, że w naszym doświadczeniu bólu straty, te słowa brzmią nie jak błogosławieństwo, ale wręcz odwrotnie – brzmią trochę jak przekleństwo, ponieważ ból straty jest tak silny, że my ciągle jesteśmy sami, osobno, że się izolujemy, że nie potrafimy funkcjonować w społeczeństwie. Jak możemy dzisiaj te słowa rozumieć? Do jakiego odpoczynku nas Pan Bóg zachęca? – pytał ks. Belecki.

– Te słowa „Idźcie i wypocznijcie nieco” są zaproszeniem, znaczą: „Zmień aktywność”. Dlatego dziś tu jesteśmy. Nie sami, osobno… Oczywiście przed Panem Bogiem jesteśmy tu bardzo osobiście, indywidualnie, ale jesteśmy też razem. Dla nas często doświadczenie tego, że nie jestem sam, jest odpoczynkiem. To jest coś, czego się uczymy, coś, co widzimy jako wspólnota, że tu odpoczywamy. Dlaczego? Bo często jest to coś, co jest zmianą aktywności. Tu jest troszeczkę inaczej niż w naszej codzienności. To tu podnosimy głowę i widzimy, że ten brat obok, ta siostra obok – nie znam do końca jej czy jego historii – ale oni na pewno mnie rozumieją. Ja ich też rozumiem. Na jakimś etapie życia doświadczyliśmy czegoś podobnego. Tu jesteśmy równi. To bardzo pomaga – podkreślił duszpasterz.

Kolejna Eucharystia dla osieroconych rodziców odbędzie się już po Wielkanocy, w sobotę 6 kwietnia o godz. 15. Wcześniej w dniach od 8 do 10 marca w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Gdańskiej im. św. Wojciecha w Straszynie odbędą się rekolekcje. Szczegóły i zapisy: TUTAJ