Mamy szachowego mistrza

Piotr Piotrowski

publikacja 13.02.2024 21:51

Tytuł mistrza Polski duchowieństwa w szachach szybkich wywalczył ks. Zbigniew Wądrzyk, wikariusz parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni. Dodatkowo został wicemistrzem kraju wśród księży w szachach błyskawicznych.

Mamy szachowego mistrza Ks. Zbigniew Wądrzyk (trzeci od lewej) triumfował w szachach szybkich. Archiwum prywatne

W Pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbywały się 12 i 13 lutego Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Szybkich (po raz 19.) i Błyskawicznych (po raz 23.). W zmaganiach na szachownicach wzięło udział 26 zawodników - 18 księży, 1 brat zakonny (pallotyn) i 7 kleryków. Wśród księży byli 1 kapłan prawosławny i 17 rzymskokatolickich - 2 misjonarzy św. Wincentego à Paulo, benedyktyn, chrystusowiec, pallotyn, saletyn oraz księża z archidiecezji przemyskiej (3), po jednym z gdańskiej i katowickiej oraz księża z diecezji tarnowskiej (2), drohiczyńskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej i siedleckiej. Wśród kleryków był 1 prawosławny, 1 karmelita bosy, a także z seminariów w Drohiczynie (2), w Przemyślu (2) i w Katowicach (1).

Archidiecezję gdańską reprezentował ks. Wądrzyk, który od kilku lat jest finalistą mistrzostw. - W szachach błyskawicznych rozegraliśmy 9 podwójnych rund, razem 18 partii, grając w każdej rundzie z tym samym przeciwnikiem raz białym, a raz czarnym kolorem bierek. Tempo gry wynosiło dla każdego zawodnika po 3 min. na partię oraz po 2 sek. za każde wykonane posunięcie - opowiada ks. Zbigniew.

Mistrzem Polski duchowieństwa w szachach błyskawicznych został ks. Jan Kojło z prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej (16 pkt. z 18), 2. miejsce zajął ks. Wądrzyk (14,5 pkt.), a 3. - ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej (14 pkt).

Natomiast w szachach szybkich rozegrano 7 pojedynczych rund tempem 10’+5”, czyli dla każdego zawodnika po 10 min. na partię oraz po 5 sek. na każde posunięcie. W tej kategorii ks. Zbigniew został zwycięzcą, uzyskując 7 pkt. z 7, czyli 100 proc. 2. miejsce zajął ks. Kojło (6 pkt), a 3. - kl. Mateusz Nal z archidiecezji katowickiej (5 pkt.). - Tytuł mistrzowski wraca do Kościoła katolickiego, ale pozostaje na Pomorzu, bo w ubiegłym roku w tej kategorii zwyciężył ks. Kojło - dodaje żartobliwie arcymistrz z gdyńskiej Chyloni.

Mistrzostwa sędziował Józef Flaziński. Rozgrywki zaszczycili swoją obecnością mistrz międzynarodowy i sędzia klasy międzynarodowej Andrzej Filipowicz oraz mistrz międzynarodowy Jan Adamski.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 roku. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska). Mistrzostwa mają charakter międzynarodowy i ekumeniczny - zaproszeni są duchowni, ale także siostry zakonne, bracia zakonni i klerycy różnych Kościołów chrześcijańskich.

Więcej o arcymistrzu, szachach i ewangelizacji napiszemy w numerze 8. "Gościa Gdańskiego" na 3 marca.