Ślady bł. ks. Popiełuszki nad Motławą

Piotr Piotrowski

publikacja 15.03.2024 11:15

Podczas pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki w żałobnym kondukcie można było dostrzec sztandar z napisem: "Gdańsk nie zapomni". Ta pamięć trwa do dziś - Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku i Region Gdański NSZZ "Solidarność" wspólnie organizują obchody 40. rocznicy śmierci kapłana.

Ślady bł. ks. Popiełuszki nad Motławą Uroczystość podpisania porozumienia dotyczącego wspólnej organizacji obchodów 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Kilkanaście dni temu w gdańskiej siedzibie IPN Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ ”Solidarność”, i Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu, podpisali porozumienie o współpracy i wspólnej organizacji obchodów 40. rocznicy śmierci patrona związku. Honorowym patronatem objął je abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. W uroczystości sygnowania dokumentu wzięli również udział gdańscy kapłani - ks. kan. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy, i ks. kan. Jacek Tabor, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu (to m.in. w ich wspólnotach odbędą się zaplanowane uroczystości).

- W związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki przygotowaliśmy wspólnie z regionem NSZZ „Solidarność” wiele inicjatyw. Z przesłaniem ks. Popiełuszki - ”Zło dobrem zwyciężaj” - chcemy dotrzeć do ludzi młodych - mówił M. Szymaniak.

Krzysztof Dośla dodał: - Na terenie naszego regionu tych więzi z bł. Jerzym jest bardzo wiele. My chcemy tę postać przypomnieć młodszemu pokoleniu. Ważne jest mówienie prawdy o prawdzie.

Księdza Popiełuszkę łączyły liczne związki z Gdańskiem. Mówi o nich Arkadiusz Kazański z gdańskiego IPN, który właśnie przygotowuje wystawę o ks. Jerzym, powstającą w ramach wspólnych działań historyków i związkowców z Gdańska. W sierpniu 1981 r. ks. Jerzy pojawiał się w Gdańsku i uczestniczył m.in. w poświęceniu krzyża na Westerplatte oraz odsłonięciu tablicy na murze Stoczni Gdańskiej, oddając cześć ofiarom Grudnia ‘70. - Pierwsze odbyło się 30 sierpnia 1981 roku. Dzięki staraniom Stanisława Jarosza i Czesława Nowaka z komitetu strajkowego, a potem bp. Lecha Kaczmarka i Lecha Wałęsy udało się przywrócić krzyż na Westerplatte. Sprawą tą zajmował się nawet Komitet Centralny PZPR. Krzyż został stamtąd zabrany w 1963 r., przed wizytą Nikity Chruszczowa [I sekretarz KPZR - przyp. aut.] i przeniesiony na cmentarz w gdańskim Nowym Porcie. Uroczystość powrotu krzyża była dużym wydarzeniem, dokumentowanym przez środowiska związkowe, ale też przez SB - mówi historyk.

Więcej o gdańskich śladach ks. Jerzego w numerze 11. "Gościa Gdańskiego" na 17 marca.


Najbliższe wydarzenia związane z 40. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

  • 22 marca, piątek przed Niedzielą Palmową - Droga Krzyżowa od bazyliki św. Brygidy do kościoła św. Franciszka z Asyżu, poprzedzona Mszą św. o godz. 15.
  • 8 czerwca - upamiętnienie 14. rocznicy beatyfikacji bł. ks. Popiełuszki, bazylika św. Brygidy w Gdańsku. Msza św. i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wernisaż wystawy poświęconej ks. Jerzemu wraz z oprowadzeniem kuratorskim przez Arkadiusza Kazańskiego (IPN Gdańsk).
  • 6 lipca, kościół św. Antoniego Padewskiego, Gdańsk-Brzeźno - Msza św. i otwarcie wystawy poświęconej bł. ks. Popiełuszce. Prelekcja s. Krystyny Włodarskiej, świadka życia błogosławionego.
  • 7 lipca, Ośrodek Papieski przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie - prelekcja s. Włodarskiej.
  • 17 sierpnia, kościół św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku - wieczór wspomnień wokół gdańskich śladów obecności bł. ks. Popiełuszki.