Musicie pobudzić aktywność

Piotr Piotrowski

publikacja 19.04.2024 15:09

Angażujące spotkanie dla członków parafialnych rad duszpasterskich archidiecezji odbyło się w czwartek 18 kwietnia. W auli Jana Pawła II kilkadziesiąt osób słuchało m.in. o swojej roli w życiu parafii.

Musicie pobudzić aktywność Piotr Wysocki mówił o dialogu i współpracy w parafiach. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Spotkanie niemal w całości wypełniło spotkanie z Magdaleną i Piotrem Wysockimi. Są małżeństwem z ponad 30-letnim stażem, mają trójkę dzieci i dwoje wnucząt. Mieszkają w Warszawie, choć pochodzą z Pomorza. Zaangażowani są w Kościele na różnych polach - prowadzą m.in zajęcia dla przyszłych małżonków i dla rodziców dzieci przygotowujących się do sakramentów. Wspierają swoją radą i finansami kampanie społeczne organizacji pozarządowych. Prowadzą też zajęcia mentoringowe dla młodych szukających swojej życiowej drogi. Oboje są byłymi instruktorami harcerskimi i współzałożycielami Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Magdalena jest doktorem pediatrii oraz uznanym w Polsce koordynatorem leczenia niektórych chorób rzadkich. Piotr jest historykiem, byłym dziennikarzem i współwłaścicielem firmy doradczej. Specjalizuje się w zarządzaniu kryzysem komunikacyjnym i wizerunkowym. Był współtwórcą strategii promocji i komunikacji takich wydarzeń cyklicznych, jak np. Dzień Papieski czy Orszak Trzech Króli.

Podczas wydarzenia członkowie rad parafialnych wysłuchali jego wykładu o relacjach proboszczów i świeckich. Wystąpienie, które nawiązywało do różnych kwestii historycznych, miało też odniesienia do dnia dzisiejszego. Opierało się również na analizie ankiet, które wypełniali na wcześniejszych spotkaniach radni oraz proboszczowie. - Obraz, który się tu pojawia, nie jest niczym zaskakującym. Archidiecezja gdańska mierzy się tymi samymi problemami, co inne polskie diecezje - mówił P. Wysocki. Wskazał też na potrzeby radnych. - W życiu parafialnym chcecie, by proboszczowie wykazywali się większą inicjatywą w działaniach, ale również żeby zgadzali się na wasze inicjatywy. Z kolei z ich strony padają niemal identyczne postulaty. Jednak to po waszej stronie leży inicjatywa, również z racji liczebności. Musicie pobudzić aktywność w parafiach sami. Jasno określić, jakie zadania, jaką posługę jesteście w stanie skutecznie realizować - dodał prelegent. Według niego, drogą do parafialnego sukcesu jest współpraca budowana przede wszystkim na dialogu i wysłuchaniu siebie nawzajem. Następnym krokiem jest jasne określenie celów i ich realizacja.

Uczestnicy wysoko oceniali spotkanie. - Myślę, że to było najbardziej wartościowe z dotychczasowych naszych spotkań. Zdałem sobie sprawę, jakie wyzwania są przed nami w parafii. Wychodzę stąd podbudowany i z wolą jak najszybszej rozmowy z proboszczem, by ustalić konkretne zadania, które możemy pomoc mu realizować. Wiem też, jak my, radni, możemy budować wspólnotę z innymi parafianami i tymi, którzy jeszcze nie trafili do naszego kościoła - mówił pan Andrzej z gdańskiej parafii.

W dalszej części spotkania ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego archidiecezji, mówił o zaplanowanych już na wrzesień spotkaniach. - Chcę się spotkać z radnymi wszystkich parafii w konkretnych dekanatach. Kościoły zostaną wyznaczone po rozmowie z księżmi dziekanami - zapowiedział kapłan.

Pierwsze spotkanie obejmie dekanaty: Gdańsk Śródmieście, Gdańsk Dolne Miasto, Gdańsk Łostowice, drugie: Gdańsk Siedlce, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa. Kolejne - Gdańsk Przymorze, Sopot, Gdynia Orłowo, następnie - Żuławy Steblewskie, Pruszcz Gdański, Trąbki Wielkie i później - Kolbudy, Żukowo, Kielno. W Gdyni spotkanie obejmie dekanaty: Gdynia Śródmieście, Gdynia Chylonia, Gdynia Oksywie, po nich - Reda, Wejherowo, Luzino i na zakończenie: Puck, Żarnowiec, Morski.

Kapłan przypomniał też o trwającej w archidiecezji gdańskiej peregrynacji relikwii św. Wojciecha i zbliżających się uroczystościach odpustowych 12 maja w Gdańsku-Świętym Wojciechu.