Nowy numer 2/2021 Archiwum
 • gut
  15.05.2019 15:05
  /Każde niepowodzenie to listek spadający z drzewa nadziei./
  /Józef Bułatowicz/
  • oj,zawzięty arcybiskup,
   15.05.2019 17:39
   woli przeprosić ofiary duchownych, niż autorów filmu, choć to na pewno do nich skierowana była wypowiedź "nie oglądam byle czego".
   doceń 10
 • Uważny
  15.05.2019 15:44
  Abp Głódź przeprasza za swoją "niefortunną", że byle czego nie ogląda - o filmie "Tylko nie mów nikomu", dlatego że Charles Scicluna, zastępca przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary, przyjedzie do Polski w czerwcu i z ramienia papieża Franciszka zajmie się "sprzątaniem" po aferach pedofilskich w Kościele. Oczywiście wizyta była planowana, nie mniej jednak hierarcha sytuacyjnie musiał "przeprosić". Czekamy na wizytę specjalnego wysłannika papieża Franciszka i na rezultaty wizytacji.
  doceń 11
 • Daro
  15.05.2019 15:57
  Ale łaskę zrobił, bo powiedział, że nie ma w jego diecezji przyzwolenia na pedofilię. Jakby było to coś, na co potencjalnie może być przyzwolenie... Zrozumiałbym słowa "walczymy ze wszystkich sił z obrzydliwą pedofilią w Kościele"
  doceń 10
 • DREM0R
  15.05.2019 16:09
  DREM0R
  Jakoś za bardziej szczere uważam słowa, które wypowiedział wcześniej.
  doceń 37
 • DNA
  15.05.2019 16:46
  Po tym jednostronnym filmie mamy do czynienia z jakąś histerią i zakłamaniem, a nie rzetelną oceną zarówno wartości tego filmu jak i rzeczywistej sytuacji. Film nie jest żadnym wyznacznikiem, a tylko określonym nie zawsze uczciwym punktem widzenia. Sama osoba reżysera też nie budzi zaufania . Odgrzewane tematy znane od dawna. A na temat rzeczywistej przyczyny problemu czyli homoseksualizmu ani słowa.
  • Katolik k
   15.05.2019 22:22
   przeciez ten ksiadz pedofil mowil,ze podobaja mu sie tylko dziewczynki.I twoja teoria wziela w leb.
   • DREM0R
    16.05.2019 09:35
    DREM0R
    Można pójść krok dalej. Pierwszy ksiądz pokazany w filmie próbuje się usprawiedliwić, bo wykorzystywał tylko dziewczynki a nie chłopców. To jest efekt naiwnego i fałszywego myślenia, że pedofilia jest związana z homoseksualizmem. Ów ksiądz nie myśli o sobie w kategoriach pedofila, bo w jego mniemaniu chory jest pociąg do chłopców, ale wykorzystanie dziewczynek jest ok.
    doceń 6
    0
   • tomaszl
    16.05.2019 09:50
    @DREM0R - to właściwie jest największy dramat Kościoła. Nie to że trafiają się pedofile, ale że tak łatwo wierni akceptują idiotyczne usprawiedliwianie. Homoseksualizm, TW i SB, czy też ataki na Kościół ze strony "lewaków".
    Co więcej, nawet głos Prymasa, czy Przewodniczącego KEPu jest niesłyszany w tym medialnym "tłumaczeniu".
    Mówi się o winie biskupów, ale dla mnie każdy, kto bezrozumnie powiela takie usprawiedliwienia, który usiłuje bagatelizować pedofilię (i nie tylko ją) w Kościele jest współwinny moralnie tym ohydnym czynom.
    doceń 6
    0
   • DREM0R
    16.05.2019 10:09
    DREM0R
    To jest druga strona problemu. Księża dopuszczają się pedofilii, bo wiedzą, że mają wsparcie wiernych. Przykładem niech będzie ksiądz z Dolnego Śląska, który wykorzystywał dzieci, a jak matka ofiary postanowiła bronić swoje dziecko, to wykorzystał ambonę i postawę wiernych, by zniszczyć matkę dziecka. I to jest problem, a nie gadanie, że więcej pedofilów jest wśród murarzy.
    doceń 7
    0
   • endi
    16.05.2019 15:20
    "Księża dopuszczają się pedofilii, bo wiedzą, że mają wsparcie wiernych". Jeśli ta teza jest prawdziwa to gwoli rzetelności dodajmy obaj, że podobnie jak pedofile ze świata artystycznego wiedzą że mogą liczyć na wsparcie środowiska i fanów więc chętnie dopuszczają się przestępstw, tak samo murarze, stolarze czy ślusarze ( o których jak najbardziej powinno się też mówić) dopuszczają się pedofilii w kregu krewnych i rodziny bo liczą na wsparcie najbliższych i ich wstyd przed ujawnieniem.
    doceń 2
    0
   • DREM0R
    16.05.2019 15:39
    DREM0R
    Chętnie posłucham o przypadku, gdy stolarz gwałcący dzieci wykorzystuje swój autorytet stolarza, by nastawić całą miejscowość przeciwko rodzinom ofiar, a jak opisuje to telewizja, to wszyscy biorą stronę stolarza, krzycząc o bezpardonowym ataku na polskich rzemieślników.
    doceń 7
    0
   • endi
    16.05.2019 17:25
    Ja odniosłem się do Twojej, wątpliwej chyba psychologicznie, tezy, do której dałoby się wpakować różne nie tylko księżowską profesję. Ty zdaje się nadal próbujesz ustawić duchownego w lepszej do grzechu pozycji bo ma wsparcie... No ale jeśli ma większe zachęty i pokusy do grzechu to może tym bardziej rozważnie należałoby oceniać występek, zajrzeć w dziedziństwo nikczemnika, osądzić przy okazji jakiś kawałek świata, jak to bywa na procesach choćby morderców. Poza tym taki przykładowy pedofil - ślusarz (bez autorytetu) buszujący w kręgu rodziny lub najbliższych znajomków ma często niemniej szczelną osłonę przed ujawnieniem, niż ksiądz (z autorytetem). W przypadku księży działała ona z mocy watykańskiego (zbyt miłosiernego?) urzędu. Świeccy zaś pedofile z lepszych sfer bądź piastujący ważne stanowiska mogą również liczyć w razie czego na niesystemową ale pomocną solidarność, wyrozumiałość, pomniejszanie winy i różnego rodzaju wsparcie. O super możliwościach ochronno-obronnych elit , nie tylko artystycznych, nie warto się chyba nawet spierać. "Lepszych gości" np. z wolnych zawodów w liczbowych wykazach pedofilów niemal nie widać.
    doceń 4
    0
   • Katolik k
    16.05.2019 18:48
    andi- tylko,ze w srodowisku ksiezy niepowienien sie zdarzyc ani jeden taki przypadek wszak mienia sie oni przedstawicielami Jezusa na ziemi.Porownywanie do slusarzy czy marynarzy jest zwyczajnie glupie.Niestety na niektorych jak widac to dziala.
    doceń 4
    0
   • elle
    21.05.2019 13:39
    Zgodnie z ta tezą, wśród 12 nie powinno być Judasza. A był i to pod okiem samego Chrystusa. Wśród księży byli, są i będą zdrajcy - nie powinno to wpływać na naszą wiarę i autorytet Kościoła. A swoją drogą przemoc seksualna wobec kobiet i dzieci jest hanba , która towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Jakoś 21 wiek nie radzi sobie z tym ani trochę lepiej a liberałowie nie wydaja się mieć rezcepty ani nawet specjalnej woli rozprawić się z tym tematem, oni chcą się wyłącznie rozprawić z Kościolem, a nie z pedofilią. Żeby rozprawić się z pedofilią trzeba by na cel wziąć wszelka nieczystość - a im zależy wyłącznie , żeby Kościół przestał gadać o czystości, bo to im psuje zabawę.
    doceń 1
    0
   • DREM0R
    22.05.2019 10:59
    DREM0R
    Jakoś XX i XXI wiek zaczął sobie radzić z problemem przemocy seksualnej, właśnie za sprawą liberałów, feministek i innych "wrogów Kościoła". Udało się to dzięki odrzuceniu zasad prawa rzymskiego, którego Kościół był depozytariuszem przez wieki.
    doceń 3
    0
  • endi
   17.05.2019 00:29
   @ Dremor , Tomasz , katolik k -----------------------------------------
   Poprzednio pisałem, że świeccy pedofile, chociaż nie korzystają z systemowego parasola ochronnego jak duchowni, to ich możliwości ukrywania przestępstwa są często z różnych względów niemniejsze niż księży. Wykorzystywanie zaś seksualne dzieci nie powinno się zdarzyć w żadnym środowisku, przecież tu chodzi również o co najmniej kilkanaście razy większą liczbę nieletnich ciężko zranionych także przez świeckich przestępców. A teraz zapytam was trzech :
   Jakie znaczenie czy pociechę ma dla straszliwie skrzywdzonego dziecka, fakt że zostało znieważone przez pedofila w sutannie lub najdroższego tatusia w garniturze? W kilkuletnim dziecku (często razem z rodzicami) zapatrzonym jak w cudowny obrazek w swego trenera (gimnastyki, pływania itd), nauczyciela tańca czy chórmistrza, którzy je mogą zaprowadzić na szczyty sukcesu i sławy (a nieraz i bogactwa) - pedofilskie wykorzystanie przez świeckich mistrzów wywołuje zapewne niemniejszą traumę niż skrzywdzenie przez księdza. Do tego towarzystwa zboczeńców dochodzi ponadto choćby rzesza kochanych tatusiów, wujaszków i dziadków. Czy zbrukanie przez nich wszystkich dziecka jest "lepsze" niż przez księdza? Najwyżej dla nas dorosłych ma to znaczenie.
   • tomaszl
    17.05.2019 08:55
    Pewnie sama krzywda dziecka jest zbliżona czy w wypadku pedofila w sutannie, czy tez ojca, nauczyciela czy murarza.
    Być może poczucie krzywdy jest większe, gdy pedofilem staje się ojciec.

    Ale wiara i Kościół dla dziecka czy później dorosłego pokrzywdzonego przez pedofila może stać się ważnym elementem wybaczenia sprawcy, uwierzenia na nowo w dovro i Dobro.
    W wypadku księdza pedofila niestety ta droga jest zamknięta, często na zawsze. Choćby dlatego że nie każda ofiara ma szanse spotkać na swej drodze ks. Kaczkowskiego, ale za to postawa biskupów, księży i niestety też wiernych utwierdza w ofierze doznane krzywdy.
    No i nie zapominajmy, że pedofil ksiądz to także wymiar wieczny, często odrzucany przez ofiarę. Bo trzeba wiele wysiłku, aby uwierzyć na nowo Bogu, a nie pomagają w tym, ani ludzie Kościoła, ani Jego wierni.
    doceń 1
    0
 • Diecezjanie
  15.05.2019 16:50
  Księże Arcybiskupie. Jesteśmy z Tobą!!! Szczególnie będziemy pamiętać o Tobie w piątek, w dniu imienin.
  doceń 11
  • Anonim (konto usunięte)
   22.05.2019 00:02
   Takie jednostronne poparcie to po prostu dalszy ciąg tej historii. Negatywny, oczywiście.
   doceń 1
 • tomaszl
  15.05.2019 17:50
  Niestety od soboty do dziś minęło zbyt dużo czasu na takie przeprosiny. Gdyby padły w sobotę czy niedzielę można by uznać ich szczerość.
  Dziś najlepszym wyjściem byłaby dymisja na ręce Papieża.
  doceń 11
  • Gość
   16.05.2019 07:15
   Chciałbyś, najlepszym wyjściem to bykaby zmiana moderatora by usuwał wypowiedzi agresywnych ateistów na tym forum;
   • tomaszl
    16.05.2019 08:46
    Ateistów, czyli kogo? Tych co tak usilnie marginalizują problem, opowiadają o SB czy też nie rozumieją, że biskup musi ponosić odpowiedzialność za to co mówi?
    W normalnym, honorowym świecie dymisja po takich wypowiedziach jak w sobotę byłaby normą.
    doceń 7
    0
   • endi
    16.05.2019 14:47
    Na pewno chodzi o najbardziej hałaśliwą część obrońców dzieci m.in. na tym forum chcących przy okazji urządzić bliźnim tęczowo-szlachetny kościół i z niepohamowanym zapałem hunwejbinów dziarsko zabierających się do wychowywania gorszych od siebie....
    doceń 3
    0
 • Gość
  15.05.2019 18:00
  Prymas go skrytykował publicznie, wysłannik papieża przyjeżdża i nowa instrukcja, która wreszcie pociąga do odpowiedzialności biskupów, wchodzi w życie. Jakoś trzeba się ratować... Mam nadzieję, że nikt na to się nie nabierze. Liczą się czyny.
  doceń 18
 • TakieTam
  15.05.2019 18:13
  Już się pogubiłem to ile było tych przypadków pedofili ?
  • DREM0R
   16.05.2019 09:38
   DREM0R
   Papież mówi o 2% środowiska księży. Raporty mówią o 5-7%. To dużo.
   • TakieTam
    16.05.2019 12:18
    Nie pytam ilu pedofili tylko ile przypadków pedofili.
    doceń 1
    0
   • TakieTam
    16.05.2019 12:41
    Czyli tyle co w populacji ludzi czyli w Polsce mamy od 760 000 do 2 600 000 pedofil to jest dużo.
    doceń 0
    0
   • DREM0R
    16.05.2019 15:21
    DREM0R
    Skłonności pedofilskie w ogóle społeczeństwa to ułamki procenta. W liczbach względnych pedofili wśród księży jest więcej, niż wśród innych grup społecznych.

    Na konkretne liczby przyjdzie trochę poczekać, jak na razie "roboczo" polski Kościół mówi o niecałych 400 przypadkach księży i około 600 ofiarach, ale sami przyznają, że nie jest to pełna skala problemu.
    doceń 0
    0
 • Anonim (konto usunięte)
  15.05.2019 18:20
  Za późno i nieszczerze. Najgorsze jest jednak to, że poprzednia wypowiedź arcybiskupa nie wywołała powszechnego oburzenia. Atak na Kościół to jedno, arogancja i znieczulica - drugie.
  doceń 32
 • owieczka_
  15.05.2019 21:06
  Słowo "przepraszam" nie wystarczy, potrzeba wdrożyć procedury rozliczania biskupów z ich działań lub zaniechań. Lekarstwem na klerykalizm jest większy udział osób świeckich w tym zakresie, dobrze byłoby przeprowadzić audyt także zewnętrzny, bo hierarchia kościelna w dużej części nie radzi sobie z tym' grzechem pierworodnym'. Sprawcy są tak uwikłani w swoją nieprawość, że krzywdę wyrządzoną osobie nieletniej są w stanie nazwać "wymianą darów", a poza tym, wodzą otoczenie za nos w taki sposób, że biskupi zachowują się jak błędne owce w najlepszym razie. Ofiary księży pedofilów powinny mieć także możliwość składania zeznań w obecności zaufanej osoby (kogoś z rodziny lub psychologa). Zero tolerancji dla krzywdzicieli dzieci i dorosłych!
  doceń 18
 • tomaszl
  16.05.2019 09:09
  I tak tylko patrząc po ludzku, to zamiast opowiadania jak to super działają te procedury w kościele gdańskim, to może trzeba było zaprosić i spotkać się z ofiarami, może wzorem Papieża trzeba było ucałować ręce ofiar i to w świetle kamer. Może trzeba było wyjść do ludzi, gdy bodajże w poniedziałek oglądali film przed domem Arcybiskupa.
  Tego do dziś brakuje w Kościele w Polsce. Takiej zwykłej, ludzkiej odwagi spotkania się z ofiarami publicznie. Oświadczenia nie załatwią problemu.
  doceń 10
 • nn q
  16.05.2019 12:49
  sam ksiądz opowiada swoją historię molestowania w filmie ...mówienie o jednostronnym filmie to jakaś pomyłka ...Biskup Petz też był ukrywany dopiero Wanda Półtawska doniosła św. J. P 2 ,nie zrobił do żaden z dostojników kościelnych
  doceń 9
 • JK
  17.05.2019 08:39
  Księże Arcybiskupie,nie za bardzo "świętej pamięci" są owi duchowni!
  doceń 6
 • Anonim (konto usunięte)
  22.05.2019 00:24
  Widzę, że dzieje się tak, jak przewidywałem i muszę przejść od abp. Głódzia do Dremora i jemu podobnych. Otóż posługują się oni skandalami pedofilskimi w celu ataku na katolików i wiarę (nie tylko ich). Co gorsza, w takiej argumentacji broni się w różny sposób problem pedofilii w ogóle, a zwłaszcza wśród niektórych przedstawicieli elit. Nawet dziś nikt nie przeprasza za obronę Polańskiego, za odstawienie na półkę filmu o pedofilach i ich ofiarach z Dworca Centralnego itd. Wszystko to pod płaszczykiem obrony wartości, dzieci i czego tam jeszcze. Potrójna ohyda moralna.
  • DREM0R
   22.05.2019 11:02
   DREM0R
   Jeśli ktoś szkodzi Kościołowi, to właśnie skandaliści, a nie ci, którzy mówią o skandalach.
   doceń 4
 • max
  24.05.2019 10:30
  Hierarchów polskiego Kościoła, którzy zasłużyli na dymisję, Artur Nowak - adwokat pomagający ofiarom księży pedofilów - wymienia jednym tchem: - Abp Stanisław Gądecki, abp Marek Jędraszewski, kardynał Kazimierz Nycz, abp Sławoj Leszek Głódź to absolutne minimum.
  doceń 3
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy