Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • MichałObrębski
    25.11.2015 18:24

    W Polsce nie było nigdy "drapieżnego kapitalizmu". Była ciężka praca reformy Mazowiecki-Balcerowicz i później był postkomunistyczny socjalizm, trwający do dziś.

    I nie ma czegoś takiego jak "ideały sierpnia". Bowiem część Solidarności walczyła o upadek komunizmu wszędzie, a część o upadek komunizmu wszędzie poza własnym zakładem pracy. Stąd właśnie wspomniany i wciąż aktualny socjalizm.

    Tak jak nie ma sensu jakość tylko w połowie wysoka, tak nie ma sensu żadna "trzecia droga" w ekonomii. Godność ludzka leży nie w kuriozum zwanym "społeczną nauką Kościoła", ale w liberalizmie gospodarczym. Jest ona deptana, gdy beneficjent pomocy nie ma zamiaru pracować, gdyż wtedy wyciągnięta ręka upodabnia człowieka do zwierzęcia.

    Chrześcijaństwo jako religia wolności nie może nie obejmować tak ważnej sfery, jaką jest życie gospodarcze. Pismo Święte nakazuje twórczą pracę, nieobciążanie innych sobą i pomoc drugiemu człowiekowi. Pomoc dobrowolną, w formie miłosierdzia i jałmużny, nie przymusową w postaci biurokracji i podatków.

    Tak jak nie potrzebują rządu ludzie czekający do ołtarza czy konfesjonału, tak najczęściej nie potrzebują rządu sprzedający czy kupujący. Rządu potrzebują głównie politycy i lewicowcy, czyli ci, co pragną żyć na cudzy koszt.

    Ci ostatni są niestety w Polsce. Stąd PiS, Radio Maryja, PO, SLD, PSL i dzisiejszy związek Solidarność. I są we Francji. Stąd nieprawdy w ostatnim akapicie, skądinąd ładnej wypowiedzi.

    Michał Obrębski

     

    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy