Nowy numer 30/2021 Archiwum
 • Splett idolem?
  17.09.2018 07:19
  "30 sierpnia 2018 arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź wysunął propozycję sprowadzenia zwłok Spletta do Gdańska i pochowanie ich w krypcie biskupiej katedry w Oliwie". Przecież Splett był "polakożercą". Jednoznacznie poparł włączenie Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy, wydał zakaz używania języka polskiego w kościołach, zakazał spowiadania po polsku. W grudniu 1939 został mianowany administratorem apostolskim diecezji chełmińskiej, w której Niemcy wymordowali najwięcej księży! Nigdy nie protestował przeciwko ich mordowaniu.
  doceń 4
 • tomaszl
  17.09.2018 08:00
  Idylliczno-literacki obraz polskiej wsi, której rzeczywistość była jednak bardziej skomplikowana. Ale to co było już nie wróci. Dzieci polskich chłopów mają jednak inne wyobrażenie swego dorosłego życia. I tutaj Kościół bazujący wyłącznie na przeszłości i w dodatku tę przeszłość idealizując przegra. A może już przegrywa, bo przecież większość mieszkańców Polskich miast ma korzenie chłopskie. I emigrując do miast bardzo szybko traci przecież te patriotyczno-katolickie wartości.
  doceń 8
 • tadeuszogorek
  17.09.2018 14:58
  tadeuszogorek
  Wykłady i wypowiedzi arcybiskupa sa według mnie rewelacyjne, bardzo polskie i bardzo katolickie.
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy