Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Lekarski koncert w kościele św. Katarzyny

Lekarski koncert w kościele św. Katarzyny przejdź do galerii

Ponad 100 lekarzy z pięciu chórów z Polski zaśpiewało w sobotę 8 czerwca "Glorię" Antonio Vivaldiego.

 
Lekarze - chórzyści wystąpili z solistkami i orkiestrą Capelli Gedanensis. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Koncertowy wieczór odbywał się w gotyckiej scenerii wnętrza jednego z najstarszych gdańskich kościołów. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się m.in. Gdański Chór Lekarzy, działający przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku. Lekarz stomatolog Joanna Skonecka śpiewa w tym chórze od kilku lat. - Muzyka i jej wykonywanie jest dla mnie bardzo ważne. To wspaniały sposób na spędzanie czasu w gronie kolegów, lekarzy, którzy dzielą tę samą pasję. Próby chóru odbywają się w naszej gdańskiej siedzibie. Cieszę się, że dziś dane jest mi wystąpić przed tak dużym audytorium i w tak znakomitym gronie, z innymi lekarzami-chórzystami z Polski - mówiła J. Skonecka przed koncertem.

Na gdański koncert do karmelitańskiego kościoła przyjechały też śpiewacze zespoły medyków: Chór Medici Pro Musica z Olsztyna, Chór Remedium ze Szczecina, Chór Medicoro z Białegostoku oraz Chór Medicantus z Warszawy. Lekarzy-muzyków i gości powitał lek. dent. Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku. - Jest mi niezmiernie miło powitać wszystkie osoby. Ten wieczór jest okazją do wysłuchania utworów chóralnych w znakomitym wykonaniu muzyków. To też okazja do zaprezentowania naszego środowiska w zupełnie innej roli. Bardzo się cieszę, ze dziś wieczorem lekarze pokażą swoją artystyczną wrażliwość - mówił prezes OIL w Gdańsku.

Wszystkie pięć zespołów wykonywało kolejno utwory a capella. Chóry przygotowali Beata Herman, Bożenna Sawicka, Małgorzata Waruk, Ryszard Handke i Michał Kozorys.

Koncert chórów lekarzy w kościele św. Katarzyny, 8.06.2024 r. fragment. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Punktem kulminacyjnym wieczoru był wspólny występ wszystkich chórów lekarskich i solistów - Hanny Zajączkiewicz (sopran) i Eweliny Sielskiej-Badurek (mezzosopran) z towarzyszeniem muzyków orkiestry Capelli Gedanensis pod dyrekcją Michała Kozorysa. Artyści wykonali "Glorię" RV589 Antonio Vivaldiego. To jeden z najbardziej znanych religijnych utworów włoskiego mistrza baroku, który powstał w 1715 roku. Jest wspaniałym przykładem muzyki barokowej, napisanej specjalnie na głosy i orkiestrę.

"Gloria D-dur" Vivaldiego to uroczyste i podnoszące na duchu dzieło, wypełnione żywymi rytmami i żywymi melodiami. Utwór składa się z 12 części, każda różniąca się tempem i charakterem. Od żywiołowego refrenu otwierającego po spokojne i refleksyjne arie solowe. Utwór charakteryzuje się rozmachem i zdolnością wywoływania u słuchaczy poczucia podziwu i szacunku. Wznoszące się linie wokalne, którym towarzyszą misternie tkane partie orkiestrowe, stanowią przykład mistrzostwa Vivaldiego w komponowaniu zarówno na głos, jak i na instrumenty.

« ‹ 1 › »
Chóry lekarzy wystąpiły w kościele św. Katarzyny w Gdańsku

Foto Gość DODANE 09.06.2024

Chóry lekarzy wystąpiły w kościele św. Katarzyny w Gdańsku

​Medycy pięciu chórów z Polski wykonali wraz z solistkami i orkiestrą Capelli Gedanensis "Glorię" A. Vivaldiego.  
oceń artykuł Pobieranie..

Piotr Piotrowski

|

GOSC.PL

publikacja 09.06.2024 19:25

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ANTONIO VIVALDI "GLORIA"
  • CHÓRY
  • GDAŃSK
  • GDAŃSKI CHÓR LEKARZY
  • KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY
  • LEKARZE

Polecane w subskrypcji

  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
    • Polska
    • Piotr Legutko
    „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X