powrót
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
Abp Sławoj Leszek Głódź  
Abp Sławoj Leszek Głódź
umył i ucałował stopy 12 mężczyznom
Jan Hlebowicz/GN

Gdzie jest kapłan, tam jest Chrystus przejdź do galerii

‒ Nawet największa potwarz, nawet – powiedzieć można – systemowa niechęć do kapłaństwa nie jest w stanie odebrać kapłanowi jego duchowej wielkości. To on, uczestnik Bożych tajemnic, uświęca nasz czas, przynosi Boga do naszych serc ‒ powiedział w czasie homilii abp Sławoj Leszek Głódź.

Jan Hlebowicz

|

GOSC.PL

dodane 29.03.2013 00:44
0

W katedrze oliwskiej 28 marca odbyła się wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

‒ Wraz z całym Kościołem stajemy wobec wielkiej tajemnicy naszej wiary – Eucharystii. To najcenniejszy skarb Kościoła, którego wartość nie ma miary ‒ mówił arcybiskup.

Zdaniem metropolity gdańskiego, Eucharystia nie może być tylko liturgiczną powinnością. Według abp. Głódzia, sakrament ten ma być pobudką do „dynamizmu, do odwagi, do przylgnięcia do Chrystusa, do dawania świadectwa”. ‒ Mamy otwierać nasze serca na światło, jakie z niego płynie. Światło Chrystusa.

Arcybiskup podkreślił, że każdy z nas powinien dzielić się tym darem Bożego światła. ‒ Nie powinniśmy zatrzymywać go w domu naszego serca, ale nieść do rodzin, wspólnot życia, pracy, nauki, do ojczyzny. Bo to dar miłości. A miłością trzeba się dzielić. Za miłość trzeba dziękować. Miłość trzeba pielęgnować. Miłości trzeba bronić przed zgrają wilków w różnych przebraniach, przed uzurpacją Herodów naszego czasu, o których mówił ojciec święty Franciszek podczas inauguracji pontyfikatu.

Metropolita gdański nawiązał także do drugiego – po Eucharystii – sakramentu ustanowionego przez Chrystusa w Wielki Czwartek. ‒ Kapłaństwo to wielki dar i tajemnica. Powołanie do miłości Boga i miłości człowieka. Jedności z Bogiem i jedności z człowiekiem. Mówił Jan Paweł II do kapłanów: „Nie oddzielajcie miłości Boga od miłości człowieka”. Gdzie jest kapłan, tam jest Chrystus, tam jest również Eucharystia. Jeśli kapłana zabraknie, zabraknie Eucharystii ‒ podkreślał arcybiskup.

Mówiąc o trudnej drodze kapłańskiej posługi, abp Głódź przywołał sylwetki błogosławionych księży Franciszka Rogaczewskiego, Mariana Góreckiego i Bronisława Komorowskiego. Ostatni dwaj, więźniowie obozu Stutthof, 21 marca 1940 r., w Wielki Czwartek, brali udział w pierwszej nielegalnej obozowej Mszy św. Następnego dnia wraz z 66 osobami zostali rozstrzelani. ‒ Wspominamy dziś kapłanów, bo to ich dzień. Jakże wiele było tych kapłańskich Wielkich Piątków! ‒ powiedział metropolita gdański.

Abp Głódź stwierdził, że w dzisiejszych czasach łatwo poniżyć kapłana. Zdaniem metropolity, przyczyniają się do tego także byli księża porzucający stan duchowny. ‒ Można, bez jakichkolwiek wahań, zapraszać do telewizyjnych studiów byłych kapłanów, którzy zdradzili Chrystusa i porzucili Kościół. I traktować ich jako godnych posłuchu i uwagi ekspertów od kościelnych zagadnień ‒ mówił metropolita.

Arcybiskup zaapelował do wiernych zgromadzonych w katedrze oliwskiej o modlitwę za duchownych i liczne powołania kapłańskie.

Po wygłoszeniu homilii metropolita gdański umył nogi 12 mężczyznom. ‒ Tylko miłość miłosierna może naprawić świat. Taka miłość, która nie żąda poklasku, jest cicha i skuteczna, motywowana głosem serca. Świat potrzebuje ze strony Kościoła, ze strony wierzących jeszcze większych, skuteczniejszych świadectw bezinteresownej miłości i darów serca. Mówi o tym od pierwszych dni swego pontyfikatu papież Franciszek ‒ powiedział arcybiskup.

1 / 1
Wielki Czwartek w katedrze oliwskiej

WIARA.PL DODANE 29.03.2013 AKTUALIZACJA 29.03.2013

Wielki Czwartek w katedrze oliwskiej

‒ „Czyńcie to na moja pamiątkę” – słowa Jezusa, wypowiedziane do Apostołów. Słowa, które ustanowiły kapłaństwo. Mocą tego Jezusowego „czynienia”, mocą konsekracji, która jest szczególnym darem i przywilejem kapłana, chleb i wino – dzieła rąk ludzkich – stają się Ciałem i Krwią Zbawiciela. Przez posługę kapłana przychodzi do nas Bóg ‒ powiedział w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Zdjęcia: Jan Hlebowicz/GN  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP SŁAWOJ LESZEK GŁÓDŹ
  • EUCHARYSTIA
  • GDAŃSK
  • KAPŁAŃSTWO
  • WIELKI CZWARTEK

Polecane w subskrypcji

  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • Narkotyki, przemoc, bezdomność to codzienność dzieci w Sudanie Południowym. Salezjanie chcą przywrócić im dzieciństwo
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    Narkotyki, przemoc, bezdomność to codzienność dzieci w Sudanie Południowym. Salezjanie chcą przywrócić im dzieciństwo
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
  • „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
    • Polska
    • Piotr Legutko
    „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • Historia Kościoła #8
    Historia Kościoła #8 Kościół i Synagoga, czyli wielki rozwód i pierwsza schizma
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Szczeliny. Bóg w popękanej psychice
    Szczeliny. Bóg w popękanej psychice
  • Król Dawid
    Król Dawid ks. Jerzy Szymik
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie