Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Potrzebni wolontariusze

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca mieszkańców, którzy chcą podzielić się wolnym czasem i umiejętnościami z potrzebującymi rówieśnikami, do włączenia się w projekt "Wsparcie na starcie w dorosłość". Obecnie w ramach tej inicjatywy działa 12 par.

Wolontariusze pracujący w projekcie wspierają m.in. usamodzielniających się wychowanków domów dziecka, placówek interwencyjnych czy osoby niepełnosprawne. - Każdy pomaga jednej, wybranej osobie spośród zaproponowanych przez MOPR i oczekujących takiej współpracy. Grafik spotkań para układa indywidualnie, według uznania i w miarę potrzeb - wyjaśnia Katarzyna Gonia, koordynator projektu.

Wolontariusze motywują rówieśników do podjęcia rozmaitych aktywności, m.in. pomagają w przygotowaniach do matury, doradzają w kwestiach zawodowych, załatwieniu formalności urzędowych. - Z podopiecznym odwiedzają kina, teatry czy kluby, spędzając wolny czas. Czasem wspierają go w zwykłych, życiowych czynnościach, z którymi sobie nie radzi - dodaje koordynator. Obecnie 12 młodych gdańskich wolontariuszy - głównie studentów w wieku od 20 do 23 lat - pomaga swoim mniej zaradnym lub niepełnosprawnym rówieśnikom wejść w dorosłość.

- Szukając wolontariatu dla siebie, chciałam przede wszystkim zaangażować się w pomoc konkretnej osobie - wyjaśnia Karolina Pryczkowska. Poszukiwania zaowocowały pierwszym spotkaniem z Kasią Elwertowską. Dziewczyny szybko znalazły wspólny język. - Nie czuję, żeby Kasia była moją podopieczną - jest moją koleżanką, z którą mogę o wszystkim pogadać. Dzwoni do mnie, kiedy chce się czymś podzielić. Ja łapię za telefon, kiedy mam ciężki dzień - podkreśla K. Pryczkowska. Bo wolontariat zmienia życie nie tylko osoby, która otrzymuje pomoc, ale i tej, która ją oferuje. - Każdy z nas potrzebuje drugiej osoby. Kasi brakowało kogoś, kto utwierdziłby ją w tym, że pomysł, na który wpadła, można, a nawet trzeba zrealizować. Ona jest niesamowicie wartościową osobą, której najprawdopodobniej nie poznałabym, gdyby nie ten projekt - mówi wolontariuszka.

Karolina zachęca młode osoby do włączenia się w inicjatywę. - Mamy wpływ na świat wokół nas. Trzeba się tylko ruszyć i, zamiast przed telewizorem, spędzić czas z tymi, którzy tego potrzebują - mówi.

K. Gonia podkreśla, że 10 kolejnych młodych ludzi czeka na przyjaciela - wolontariusza, który pomoże, wysłucha lub po prostu znajdzie czas, by porozmawiać. - Z naszej strony zapewniamy pełne wsparcie. Wolontariusz nigdy nie jest pozostawiony samemu sobie. Współpracuje z nami psycholog, jest pracownik pracy socjalnej i jestem ja. Wolontariusze zawsze mogą do nas zadzwonić po poradę albo umówić się na dłuższą rozmowę - podkreśla K. Gonia.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca mieszkańców, którzy chcą podzielić się wolnym czasem i umiejętnościami z potrzebującymi rówieśnikami, do włączenia się w projekt "Wsparcie na starcie w dorosłość". Koordynatorem projektu jest Katarzyna Gonia, tel. (58) 342 31 77, mail: katarzyna.gonia@mopr.gda.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama