Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pomaganie jest piękne

- W tej edycji kursu szczególnie zależy nam na pozyskaniu osób, które chciałyby pomagać w hospicjum domowym, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci - informuje Barbara Szynaka, koordynatorka Wolontariatu Opiekuńczego w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

W środę 17 października w Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach kursu wolontariatu opiekuńczego.

Na całość kursu składa się cykl 14 wykładów realizowanych w ciągu 7 spotkań odbywających się w każdą środę. - Po tym czasie nastąpi podział uczestników na 10-osobowe grupy warsztatowe. Każda z nich zapozna się z podstawami pielęgnacji chorego, odbędzie zajęcia z pielęgniarką, fizjoterapeutką oraz psychologiem - wyjaśnia koordynatorka.

Następny etap kursu to praktyki. - Te realizowane będą na naszym oddziale oraz w instytucjach zewnętrznych, m.in. Domach Pomocy Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych czy szpitalach. Chcemy tym samym pokazać potencjalnym wolontariuszom, że tam również można pomagać. Być może część z naszych kursantów wybierze właśnie którąś z zewnętrznych instytucji - dodaje B. Szynaka.

Kurs przeznaczony jest dla osób pełnoletnich - w tym młodzieży szkolnej, studentów, dorosłych; osób różnych zawodów i kwalifikacji.

B. Szynaka podkreśla, że w tej edycji kursu szczególnie poszukiwani są wolontariusze, którzy chcieliby udzielać się w hospicjum domowym. - Widzimy bardzo dużą potrzebę pomocy na tym polu. Dlatego zachęcamy do zgłaszania się na kurs osoby zainteresowane takim rodzajem wsparcia - podkreśla. 

Wolontariat to nieodpłatna i dobrowolna forma pomocy. Nie należy jednak zapominać, że powinna być stała. - Nie trzeba rezygnować z pracy zawodowej, by być wolontariuszem. Działamy na zasadzie grafiku. Wolontariusz deklaruje, w jakie dni i ile czasu może poświęcić na pomoc. Minimalnie powinien to być jeden dzień w tygodniu, w trakcie którego wolontariusz wygospodaruje 3 godziny na wsparcie - wyjaśnia B. Szynaka.

- Wolontariusze są niezwykle potrzebni. To osoby, które bardzo często stają się powiernikami osób chorych. Towarzyszą im, rozmawiają z nimi - po prostu są - co jest ogromną wartością dla podopiecznych. Bo czasami wystarczą małe gesty, jak wspólne wyjście na spacer czy zachęcenie do wzięcia udziału w jakichś zajęciach, by pomóc w codzienności - dodaje koordynatorka.

- W zależności od tego, czy wspieramy osobę, która przebywa w swoim domu czy w ośrodku - placówce pomocy społecznej czy medycznej - zakres pomocy może być różny, od czynności pielęgnacyjnych, asystowania przy posiłkach, zmiany pościeli i ścielenia łóżek po robienie drobnych zakupów czy porządkowanie rzeczy osobistych - wymienia koordynatorka.

Chociaż pierwsze spotkanie już się odbyło, to nadal można zgłaszać chęć udziału w kursie. - Na osoby chętne czekamy do środy 24 października. Zgłaszać można się w recepcji naszego hospicjum przy ul. M. Kopernika 6 - dodaje B. Szynaka.

Kurs kończy się egzaminem. Po zaliczeniu wszystkich wymaganych etapów uczestnik uzyskuje dyplom ukończenia.

Więcej informacji na temat wolontariatu oraz kursu można uzyskać, kontaktując się z Barbarą Szynaką, telefon: 58 340 61 41, e-mail: b.szynaka@hospicjum.info.

Koszt kursu to 150 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama