Nowy numer 13/2024 Archiwum

Patroni umocnienia Kościoła gdańskiego

Duchowni męczennicy patronami roku liturgicznego w archidiecezji gdańskiej - stanowi dekret abp. Sławoja Leszka Głódzia. To nawiązanie do rocznic beatyfikacji duchownych oraz wybuchu II wojny światowej, obchodzonych w 2019 r.

Abp Sławoj Leszek Głódź ogłosił swym dekretem Archidiecezjalny Rok Jubileuszowy Błogosławionych Męczenników okresu II wojny światowej. Są nimi: ks. Marian Górecki, ks. Bronisław Komorowski, ks. kmdr ppor. Władysław Miegoń, ks. Franciszek Rogaczewski i s. Alicja Kotowska. Decyzja o patronacie błogosławionych duchownych została podjęta na prośby kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych diecezji. - Dla wzrostu wiary i pobożności oraz dla ukazania bohaterskich wzorców Duchownych Niezłomnych - napisał w swym dekrecie metropolita gdański.

Okazją do wydania dekretu stała się również, obchodzona w przyszłym roku kalendarzowym, 20. rocznica beatyfikacji Męczenników Duchownych, której dokonał św. papież Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie. Jest nią także 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, w czasie której Błogosławieni Męczennicy ponieśli śmierć za wiarę w Boga, Kościół i Ojczyznę.

- Ufam, że Rok Jubileuszowy ożywi kult Błogosławionych Męczenników oraz przyczyni się do wzrostu gorliwości kapłanów posługujących w archidiecezji gdańskiej. Jednocześnie wyrażam nadzieję, że orędownictwo Błogosławionych wyjedna dar nowych powołań, zwłaszcza do Gdańskiego Seminarium Duchownego i do wspólnot zakonnych - czytamy w dekrecie arcybiskupa.

Sylwetki Błogosławionych Męczenników:

Ks. Marian Górecki (1903-1940). Był charyzmatycznym duszpasterzem Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, posługiwał w kaplicy MB Częstochowskiej w Gdańsku-Nowym Porcie. Szczególnie oddany młodzieży, został aresztowany już w dniu wybuchu wojny, następnie deportowany do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Po siedmiu miesiącach rozstrzelany w Wielki Piątek 22 marca 1940 r., razem z ks. Bronisławem Komorowskim. Przed śmiercią wypowiedział słowa przebaczenia wobec prześladowców.

Ks. Bronisław Komorowski (1889-1940). Proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Gdańsku Wrzeszczu, duszpasterz polskiej kolonii w Dolnym Wrzeszczu i polskich studentów Politechniki Gdańskiej. Aresztowany 1 września 1939 r. równocześnie z ks. Marianem Góreckim, z którym przebył podobną drogę cierpień w Stutthofie, aż do egzekucji w Wielki Piątek 22 marca 1940 r. Przygotowywał się na śmierć, uczestnicząc potajemnie we Mszy św. Wielkiego Czwartku, sprawowanej z więźniami.

Ks. kmdr ppor. Władysław Miegoń (1892-1942). Kapelan marynarki wojennej. Parafianie z Gdyni mówili o nim: "nasz ojciec". Trafił do niewoli we wrześniu 1939 r., gdyż nie chciał pozostawić rannych marynarzy. Potem, za organizację uroczystości patriotycznych 11 listopada w oflagu, został przeniesiony do obozu w Buchenwaldzie. Stamtąd trafił do Dachau, wyniszczony przez choroby i nieludzkie warunki obozowe zmarł 15 września 1942 r.

Ks. Franciszek Rogaczewski (1891-1940). Proboszcz polskiej parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, kapelan polskich kolejarzy i pocztowców w WMG. Aresztowany 1 września 1939 r., po długich torturach został rozstrzelany 11 stycznia 1940 r. w pobliżu Gdańska. Na krótko przed zabraniem na egzekucję powiedział do swojego wikariusza, razem z nim uwięzionego: "Wiesz, czuję, że zginę; powiedz moim ukochanym wiernym w kościele Chrystusa Króla, że chętnie oddam swe życie za Chrystusa i Ojczyznę".

S. Alicja Maria Jadwiga Kotowska CR (1899-1939). Ukończyła studia biologiczne i chemiczne. Wojna zastała ją jako dyrektorkę szkoły i przełożoną domu w Wejherowie. Ostrzeżona o aresztowaniu oświadczyła, że nie może pozostawić sióstr bez opieki. Po raz ostatni widziano ją, gdy na więziennym podwórzu wchodziła do samochodu ciężarowego wraz z grupką dzieci żydowskich, które trzymała za rączki, dodając im otuchy. Zamordowana 11 listopada 1939 r. w Piaśnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama