Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pomorska kultura dostępna online

Spędzasz czas z rodziną w domu, na domowej kwarantannie? Dopada cię nuda? Idź wirtualnie do muzeum albo posłuchaj słuchowisk Radia Gdańsk.

W związku z czasowym zamknięciem pomorskie muzea przygotowały ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką i kulturą poprzez kanały internetowe.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – muzeum1939.pl

W ramach akcji #M2WSwirtualnie codziennie umieszczane są interesujące materiały, ciekawostki, wartościowe projekty, jak i nowe realizacje dostępne na stronie internetowej i na profilach społecznościowych Muzeum.

Facebook: pl-pl.facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej

Twitter: twitter.com/muzeum1939

Instagram: instagram.com/muzeum1939

Portal historii mówionej Muzeum II Wojny Światowej (historiamowiona.muzeum1939.pl) to relacje świadków i bohaterów historii II wojny światowej. Daje możliwość obejrzenia zgromadzonych relacji filmowych, ale też pobrania ich transkrypcji w językach polskim lub angielskim. W galerii dołączono kopie dokumentów i zdjęć archiwalnych. Każdy może założyć swój profil na stronie muzeum i dzięki temu obejrzeć wideonotacje, a także pobrać je w wersji tekstowej. Znalazły się tu wspomnienia m.in. Andrzeja Wajdy, Olgi Krzyżanowskiej, Weroniki Sebastianowicz i Tadeusza Kellera.

Ponadto w wirtualnej kolekcji można obejrzeć krótkie formy filmowe, wyprodukowane przez Dział Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (m.in. miniaturę filmową "Dzieci sowieckich deportacji" oraz audycje radiowe "Obrazy wojny", powstałe przy współpracy z Radiem Gdańsk).

Wirtualnie można też spacerować po historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Strona internetowa https://spacer.muzeum1939.pl/pl/ zawiera m.in. ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano 40 archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców Westerplatte z września 1939 roku. Możliwe jest też m.in. wykonanie pamiątkowej pocztówki i jej dalsze przesłanie lub udostępnienie znajomym.

Działa też kanał YouTube Muzeum II Wojny Światowej, na którym znaleźć można liczne materiały, w tym pochodzące z konferencji naukowych MIIWŚ, produkcje filmowe muzeum, relacje świadków historii i audycje historyczne.

Muzeum Narodowe w Gdańsku – mng.gda.pl

Po zamknięciu placówki uruchomiono szereg aktywności internetowych. Można podziwiać perłę w kolekcji instytucji, czyli gotycki tryptyk Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", ale także odwiedzić Muzeum Hymnu Narodowego czy Muzeum Etnograficzne. Zdigitalizowano szereg zbiorów, a w kanałach społecznościowych muzeum ma także wiele wydarzeń. Codziennie na Facebooku - facebook.com/MNGdansk - muzeum zapewnia kontakt ze sztuką. Można kontaktować się m.in. z kuratorami poszczególnych zbiorów. Dzieci mogą rozwiązywać quizy i wykonywać zadania plastyczne. Wszystkie materiały potrzebne do zabawy są w postaci plików PDF do pobrania i wydrukowania.

Muzeum Gdańska – muzeumgdansk.pl

W wirtualnej placówce warto odwiedzić dział historii mówionej i ogromny zbiór fotografii Gdańska. To wędrówka przez ostatnie dziesięciolecia historii miasta w relacji świadków, mieszkańców oraz utrwalona na fotograficznych kliszach. Zbiór można znaleźć pod adresem: dziedzictwo-gdansk.pl.

Muzeum Zamkowe w Malborku - zamek.malbork.pl
Zamek w Kwidzynie - zamek.kwidzyn.pl

Pomimo epidemii koronawirusa pomorskie zamki krzyżackie również stoją otworem przed internautami. Siedząc przed komputerem, można zwiedzić zamek w Malborku, udając się na wirtualny spacer: https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl. Wycieczkę można odbyć też do kwidzyńskiej siedziby Krzyżaków.

Muzeum Stutthof w Sztutowie - stutthof.org

Internet umożliwia także odwiedziny w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Stutthof. Jest opcja wirtualnego spaceru: stutthof.org/projekty/MuzeumStutthof.html.
W ten sam sposób można zapoznać się z historią hitlerowskiej zbrodni piaśnickiej, zwanej pomorskim Katyniem. To w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie (oddział Muzeum Stutthof): www.360studio.org/spacery/MuzeumPiasnickie.html.
Muzeum udostępniło także zasoby swojego archiwum. Internauci znajdą dostęp do informacji o więźniach KL Stutthof (stutthof.org/wyszukaj-bylych-wiezniow), zbiorów ikonograficznych (stutthof.org/zbiory-ikonograficzne) i relacji więźniów (archives.stutthof.org/relacje).

Radio Gdańsk - radiogdansk.pl

Gdańska rozgłośnia przygotowała internetowe słuchowiska. Jest wśród nich opowieść pt. "Zabójcy z urzędu", oparta na historii ks. Jerzego Popiełuszki, w interpretacji aktorów Teatru Wybrzeże, Teatru Muzycznego oraz Teatru Miejskiego w Gdyni. Autorem tekstu jest Zbigniew Branach, a reżyserem - Henryk Rozen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama