Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wystawa MIIWŚ w finale 13. edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

Wystawa MIIWŚ "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" wraz z towarzyszącym jej międzynarodowym projektem wystawienniczym w finale 13. edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku w kategorii "wystawa".

Wystawa czasowa jest spójną opowieścią o polskim doświadczeniu II wojny światowej, ze szczególnym uwydatnieniem grozy i tragizmu tamtych czasów. - Wystawa ma przemyślaną strukturę z precyzyjnie odmierzoną chronologią i dramaturgią, pozwalającą zapoznać się z wieloma kwestiami dotyczącymi okresu wojny - informuje Hanna Mik, rzecznik prasowy MIIWŚ.

- Intencją twórców wystawy było poruszenie emocji osób zwiedzających tak, by w jak najbardziej sugestywny sposób opowiedzieć o okropieństwach II wojny światowej poprzez wydarzenia i zjawiska wskazujące na wyjątkowość polskiego doświadczenia - dodaje.

Aby oddać swój głos w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie, wystarczy wejść TUTAJ. Głosować można do 30 czerwca.

Wystawa znajduje się na sali wystaw czasowych (poziom -3 MIIWŚ). Jest obecnie otwarta dla zwiedzających.

Wystawa "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" | Making of
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Międzynarodowy projekt wystawienniczy "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" to owoc współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W 2019 r. wystawa została zaprezentowana w 151 miejscach, w 66 krajach świata, między innymi w takich miastach jak: Waszyngton, Brasília, Meksyk, Edynburg, Wiedeń, Belgrad, Bangkok i Canberra. Jest to największa tego typu akcja informacyjna dotycząca II wojny światowej w historii polskiej dyplomacji. Koordynatorami prac nad wystawą w placówkach zagranicznych były: ambasady, konsulaty, instytuty polskie lub stałe przedstawicielstwa RP, które do prezentacji jej wybrały interesujące i znane w przestrzeni publicznej miejsca.

Ekspozycja stanowiła opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, szczególną wagę, przywiązując do ukazania tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Jej celem było przybliżenie postaw obywateli Rzeczypospolitej wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów. Projekt stanowił emanację wystawy "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" prezentowanej od 1 września 2019 r. w sali wystaw czasowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystawa czasowa "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" wraz z towarzyszącym jej międzynarodowym projektem wystawienniczym, były jednymi z kluczowych projektów realizowanych w roku 2019 w ramach uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama