Nowy numer 13/2024 Archiwum

Westerplatte w muzealnym zarządzie

Wojewoda pomorski przekazał 7 sierpnia w zarządzanie Muzeum II Wojny Światowej działkę na gdańskim Westerplatte, należącą dotąd do miasta. Na jej terenie znajduje się m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża.

O decyzji rządu poinformował na konferencji prasowej na półwyspie Karol Nawrocki, dyrektor muzeum. - Dzisiejszy dzień we współczesnej historii Westerplatte jest bardzo ważny, bowiem decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i zaakceptowaniem wniosku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku działka nr 68, a więc ta z Willą Podoficerską, z Wartownią nr 3, ale także z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, będzie w stanie posiadania i będzie zarządzana w imieniu Skarbu Państwa przez państwową instytucję kultury, czyli przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - mówił K. Nawrocki. Decyzja ma charakter stały.

Dyrektor poinformował też, że na przejętym terenie wojsko przeprowadzi badania saperskie, by oczyścić działkę z ewentualnych niewybuchów i niewypałów. Dodał, że saperom towarzyszyć będą archeolodzy, którzy mają zabezpieczyć znalezione w trakcie poszukiwań artefakty. Po oczyszczeniu działki z niebezpiecznych materiałów archeolodzy z MIIWŚ mają w planie dokładne przebadanie terenu. Równolegle prowadzone będą badania geofizyczne i geologiczne działki oraz budowa postumentu z tablicą informacyjną. Kolejnym krokiem, który planuje tu muzeum, będą prace przygotowawcze do procesu inwestycyjnego.

Karol Nawrocki przypomniał, że na tym terenie ma powstać placówka muzealna opowiadająca o obronie Westerplatte, ale też innych działaniach wojska polskiego składających się na polską obronę jesienią 1939 roku. - My jesteśmy tutaj, żeby budować, żeby prowadzić inwestycje, żeby uzupełniać przestrzeń, to miejsce, muzealnym duchem, a nie po to, żeby zajmować się dekompozycją tego, co jest w chwili obecnej wokół pomnika i na samym kopcu - mówił dyr. Nawrocki.

Rok temu w życie weszła specustawa ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałyby działać na terenach dziś będącym w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk. Do samorządu należą m.in. działki, na których zlokalizowana jest Wartownia nr 1, relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy wojskowej składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Piątkowa decyzja wojewody pomorskiego jest pierwszym efektem specustawy.

Zbliżające się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zostaną zorganizowane na Westerplatte przez MON oraz Muzeum II Wojny Światowej. Przez ostatnie ponad 20 lat, gdy przejęta w piątek działka należała do miasta, uroczystości te były organizowane przez gdański samorząd.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama