Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rusza 2. edycja Gdańskiej Szkoły Kantorów

- Aby zostać słuchaczem szkoły, nie trzeba mieć wykształcenia muzycznego bądź praktyki w tej dziedzinie. Wystarczy posiadać podstawowy słuch muzyczny – zachęca Faustyna Hinc, prowadząca zajęcia w GSK.

Gdańska Szkoła Kantorów jest dziełem powstałym z potrzeby serca oraz dbałości o piękno muzyki liturgicznej, która ma służyć dla dobra wiernych i łączyć środowiska tworzące przestrzeń muzyki liturgicznej w Kościele.

Celem szkoły jest wyposażyć słuchacza GSK w wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego prowadzenia modlitwy śpiewem oraz scholi podczas Mszy św. czy nabożeństw, z zachowaniem dobrego poziomu wykonawczego.

Program nauczania obejmuje zajęcia teoretyczne muzyczne i liturgiczne oraz praktyczne, takie jak: zbiorowa i indywidualna emisja głosu, podstawy dyrygowania, śpiew wielogłosowy, chorał gregoriański, śpiew tradycyjny i prawosławny, zasady muzyki, czytanie nut głosem, dobór repertuaru, teologia liturgii, metodyka prowadzenia scholi z praktyką.

- Do poprowadzenia zajęć zaprosiliśmy specjalistów, dla których dbałość o piękno liturgii oraz całościowy rozwój uczniów, nie tylko muzyczny, są bardzo istotne. Przewidujemy również wykłady zmienne - otwarte, z gośćmi specjalnymi, o tematyce istotnej dla przyszłego kantora. Do szkoły zapraszamy zarówno osoby, które dotąd nie pełniły funkcji kantora, jak i te, które mają już doświadczenie podobnej posługi w Kościele - dla pogłębienia warsztatu, poznania niewyobrażalnego bogactwa liturgii i poczucia bycia jej częścią - mówi Faustyna Hinc.

Nauka w Gdańskiej Szkole Kantorów trwa 4 semestry, czyli 2 lata, a spotkania odbywają się w weekendy w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w gdańskim klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przy ul. Elżbietańskiej. Rekrutacja do 2. edycji zajęć trwa do 6 października 2020 r.

Więcej informacji o GSK i zapisy na: www.muzykaliturgiczna.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama