Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wejść na Drogę Życia

O rozpoczęciu Roku Świętego Jakuba w Kościele powszechnym i jego obchodach w archidiecezji gdańskiej mówi ks. dr Adam Jeszka, kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Ks. Maciej Świgoń: Od 1 stycznia będziemy obchodzić Rok Jakubowy. Dlaczego?

Ks. Adam Jeszka: Rok Święty Compostelański zostaje ogłoszony, gdy wspomnienie liturgiczne św. Jakuba Apostoła, 25 lipca, przypada w niedzielę. I tak się stanie w 2021 roku. Po raz pierwszy Rok Jubileuszowy został ogłoszony w 1126 roku przez papieża Kaliksta II. Ostatni obchodzony był w 2010 roku, a następny będzie w 2027.

Jak będzie wyglądało rozpoczęcie tego czasu w wymiarze Kościoła powszechnego?

Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego odbędzie się w czwartek 31 grudnia o godz. 16.30 w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Arcybiskup Julián Barrio Barrio, arcybiskup archidiecezji Santiago de Compostela, uderzając trzykrotnie ceremonialnym młotkiem, otworzy Święte Drzwi, zwane Drzwiami Przebaczenia, rozpoczynając w ten sposób 120. Rok św. Jakuba. Następnie zostanie odprawiona Msza św., po której będzie można podziwiać największą na świecie kadzielnicę ("batafumeiro"). Mierzy ona 160 cm wysokości i waży 60 kilogramów. Do jej rozpalenia potrzeba blisko 40 kilogramów węgla drzewnego i kadzidła.

Jaki jest sens Roku Jubileuszowego św. Jakuba Apostoła?

Przede wszystkim duchowy. Rok 2020 był niełatwym czasem dla całej ludzkości, w którym życie wielu osób wywróciło się do góry nogami. Kolejny rok, dedykowany św. Jakubowi Apostołowi, może pomóc na nowo uporządkować swoje życie według mocnych wartości, jakimi są: wiara, solidarność, braterstwo, odwaga. Specyfiką Camino de Santiago - w odróżnieniu od innych pieszych pielgrzymek - jest bycie ze sobą samym, wejście do swojego wnętrza bez zorganizowanej modlitwy, śpiewu z megafonu etc. „Camino” cechuje pewien rodzaj spontaniczności i otwartości na to, co przyniesie sama Droga. Dlatego mówi się o niej Camino de la vida - Droga Życia. Myślę, że Rok św. Jakuba Apostoła może być też dla mieszkańców Wybrzeża okazją do jeszcze większego zaangażowania w budowanie dobra wspólnego, szukania tego, co łączy, pomimo dzielących różnic i dowartościowania duchowych i kulturowych skarbów, które są na wyciągnięcie ręki. Mówi się, że Camino de Santiago rozpoczyna się na progu własnego domu.

W archidiecezji gdańskiej od kilku miesięcy trwają przygotowania.

W Kościele gdańskim jest to nowa inicjatywa duszpasterska, choć w Trójmieście istnieją liczne grupy caminowiczów np. przy kościele ojców kapucynów w Gdańsku działa niezwykle dynamicznie Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi Św. Jakuba. W parafii archikatedralnej już w październiku podjęliśmy działania o charakterze religijno-kulturalnym pod nazwą "Kwadrans w cieniu świętego Jakuba". W niedzielę 27 grudnia, podczas Mszy św. jakubowej, został odczytany dekret Penitencjarii Apostolskiej, ustanawiający w Polsce 48 kościołów jubileuszowych. U nas znajdują się trzy świątynie, w których będzie można uzyskać odpust zupełny. Są nimi: kościół rektorski ojców kapucynów w Gdańsku, kościół filialny archikatedry oliwskiej oraz kościół parafialny w Kłodawie. Ponadto kościoły te - razem z kaplicą ze wspaniałym gotyckim freskiem św. Jakuba Apostoła w bazylice Mariackiej w Gdańsku - zostały ogłoszone przez bp. Jacka Jezierskiego "kościołami stacyjnymi", związanymi historycznie i kulturowo z osobą św. Jakuba Apostoła.

Jest to również forma promocji Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Pomorska Droga św. Jakuba Apostoła to stosunkowo młody twór, gdyż oficjalnie  została otwarta i włączona do sieci dróg św. Jakuba 28 lipca 2013 roku. Cała Pomorska Droga św. Jakuba ma długość blisko 1200 km i biegnie od Kretyngi na Litwie do Rostocku w Niemczech. W Gdańsku idea Camino rozwija się powoli, choć podejmuje się pewne działania, mające na celu promocję Drogi, jednak wciąż brakuje solidnej infrastruktury w postaci schronisk. Niemniej gdańskie Camino chętnie jest wydeptywane przez lokalnych caminowiczów, choć można także spotkać pielgrzymów z Niemiec i Hiszpanii.

Jakie wydarzenia związane z Rokiem Jakubowym czekają nas niebawem?

Przygotowaliśmy wiele idei na Rok Jubileuszowy. Najbliższym będzie "Weekend ze św. Jakubem". W sobotę 23 stycznia planujemy indywidualne przejście odcinka żukowskiego (GdańskŻukowo, ok. 31 km) Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 7 w kaplicy św. Jakuba Apostoła w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Następnego dnia, po Mszy św. o godz. 11.30 w archikatedrze oliwskiej Przemysław Opłocki, autor książki "Camino inaczej", opowie o swoich przeżyciach związanych z pielgrzymowaniem. Kulminacyjnym wydarzeniem Roku Jubileuszowego będzie odpustowa Eucharystia w niedzielę 25 lipca o godz. 11.30 w kościele ojców kapucynów w Gdańsku. Wszystko to jednak będzie zależało od sytuacji epidemicznej. Serdecznie zapraszam do udziału w obchodach. Szczegółowe informacje na www.archikatedraoliwa.pl.


Redakcja "Gościa Gdańskiego" objęła patronat medialny nad obchodami Roku Jakubowego w archidiecezji gdańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama