Nowy numer 17/2024 Archiwum

Cmentarz wojskowy na Westerplatte - ogłoszono przetarg na budowę

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprosiło do składania ofert na roboty budowlane przy cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Wyniki przetargu 14 stycznia 2022 roku.

Wybudowanie cmentarza wojskowego bohaterów z 1939 r. jest jednym z podstawowych działań I etapu inwestycji - budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, stanowiącego oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Inwestycja realizowana jest z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Na platformie zakupowej zamieściliśmy szczegółowy opis przedmiotu zamówienia wraz z niezbędnymi załącznikami. Za pomocą platformy można składać pytania związane z dokumentacją, zadeklarować udział w wizycie studyjnej na obszarze inwestycji, jak i finalnie wysłać ofertę wraz z załącznikami. Przy wyborze ofert będziemy kierować się kryteriami takimi, jak: cena, doświadczenie zawodowe kierownika budowy oraz okres gwarancji - informuje Grzegorz Berendt, p.o. dyrektor MIIWŚ w Gdańsku.

Dwa lata temu zespół badaczy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnalazł szczątki 9 polskich żołnierzy, obrońców z września 1939 r, którzy spoczywali w bezimiennych mogiłach przez ponad 80 lat. Odnalezienie ich poprzedzone było wnikliwymi analizami, kwerendami i pracami wyprzedzającymi. W działania identyfikacyjne włączył się gdański oddział IPN, który prowadził śledztwo. Zebrany materiał, zarówno pochodzący z wykopalisk archeologicznych, jak i pobrany od rodzin poległych, posłużył naukowcom z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie do przeprowadzenia specjalistycznych badań, a finalnie do identyfikacji odnalezionych bohaterów.

Latem ubiegłego roku muzeum ogłosiło międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji cmentarza. 21 grudnia 2020 r. przedstawiona została zwycięska koncepcja stworzona przez NM Architekci Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski - zespół autorski w składzie: Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski, Karolina Kayzer. W lutym br. muzeum podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.

W marcu ekshumowano też szczątki mjr. Henryka Sucharskiego, dowódcy z Westerplatte, z grobu na półwyspie. Szczątki majora przewieziono do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. W październiku rozpoczął się VIII etap badań archeologicznych na Westerplatte, w którego ramach muzealni archeolodzy finalizują prace dokumentacyjne na terenie przyszłego cmentarza wojskowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama