Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pustynia w mieście

- Na wzór odradzającej się w Rzymie starożytnej tradycji pielgrzymowania do miejsc stacyjnych, od Środy Popielcowej będziemy wędrować do kaplicy Królewskiej w Gdańsku, aby tam spotykać się na rozważaniu słowa Bożego i Eucharystii - mówi ks. Piotr Przyborek.

Początki pielgrzymowania rzymskich chrześcijan sięgają czasów pierwotnego Kościoła. Podczas prześladowań mieli w zwyczaju nawiedzanie grobów męczenników. W kolejnych wiekach praktyka ta przerodziła się w wędrowanie do stacji, szczególnie w Wielkim Poście, gdzie najczęściej sprawowano Eucharystię.

Później pielgrzymki miały swoje stałe ramy. Po południu gromadzono się w wyznaczonym miejscu, skąd papież, w otoczeniu prezbiterów i diakonów, prowadził procesję do kolejnej stacji. Po drodze dołączali do niej mieszkańcy, a wszyscy jej uczestnicy śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. W ten sposób nie tylko oddawali cześć Bogu w Jego świętych, ale osobiście przeżywali prawdę, że trzeba nieustannie umierać dla grzechu i powstawać do nowego życia dzieci Bożych.

W drugim tysiącleciu zwyczaj pielgrzymowania do miejsc stacyjnych stopniowo zaczął zamierać, by na nowo odżyć w drugiej połowie XX wieku. Impuls dał temu św. Jan XXIII, udając się w Środę Popielcową w 1959 r. do bazyliki św. Sabiny na Awentynie, gdzie posypano mu głowę popiołem. Do dziś praktyka nawiedzania kościołów stacyjnych jest w Wiecznym Mieście bardzo żywa i stała się coraz popularniejsza w innych miastach na świecie, w Europie i w Polsce.

W tym roku, po raz pierwszy w naszej archidiecezji, miejscem stacyjnym będzie kaplica Królewska, znajdująca się w centrum Gdańska przy ul. Świętego Ducha 58. - Pielgrzymować będziemy indywidualnie. O godz. 19.30 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z medytacją w ciszy. Następnie, o godz. 20 - Eucharystia. Rozważać będziemy Księgę Wyjścia, by dojść do Ziemi Obiecanej, a więc Świąt Zmartwychwstania. Podobnie jak lud izraelski przeszedł przez pustynię z niewoli do wolności chcemy przygotować się do Paschy, która jest przejściem ze śmierci do życia - wyjaśnia ks. Przyborek.

Wielkopostne rozważania będą również umieszczane w formie nagrań na stronie internetowej Szkoły Biblijnej Archidiecezji Gdańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama