Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Droga Światła - nabożeństwo na czas wielkanocny

- W centrum chrześcijaństwa jest zmartwychwstanie Jezusa, najważniejsze wydarzenie w historii zbawienia. Dlatego warto modlić się wyjątkowym nabożeństwem - Drogą Światła - mówi o. Arkadiusz Kita CR, zmartwychwstaniec z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku, miejsca odmawiania tej modlitwy.

Nabożeństwo, jakim jest Droga Światła (łac. Via Lucis), to żadna nowość w Kościele, bo wierni odprawiają je już od dawna. Można je znaleźć już w modlitewnikach z XVII wieku. Jednak w dzisiejszej formie pojawiło się dopiero w 1988 r. we Włoszech. - Można powiedzieć, że zostało przywrócone do odprawiania dzięki salezjańskiej wspólnocie "Testimoni del Risorto", czyli Świadkowie Zmartwychwstałego. Szybko stało się popularne we Włoszech, a pod koniec lat 90. dotarło do Polski. Namawiał do jego odmawiania również sam papież św. Jan Paweł II - przypomina o. Kita.

Nabożeństwo zostało umieszczone w oficjalnym modlitewniku Roku Jubileuszowego, a w 2002 r. zatwierdziła je rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Droga Światła jest bardzo zbliżona do Drogi Krzyżowej. Wierni, modląc się, wędrują przez kolejnych 14 stacji, rozważając ich treść. Odmienna jest jednak tematyka - nabożeństwo nawiązuje do spotkań Jezusa Zmartwychwstałego z uczniami i wydarzeń, które miały miejsce od wniebowstąpienia do zesłania Ducha Świętego.

W wielu miejscach archidiecezji gdańskiej powstały już specjalne miejsca do odmawiania Drogi Światła. Najstarsze z nich i najbardziej znane znajduje się przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Strzyży, gdzie posługuje zgromadzenie zmartwychwstańców. Nabożeństwo odprawiane jest tam w soboty o godz. 19, aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Nabożeństwo można też odmówić indywidualnie. Przykładowe rozważania TUTAJ.


Więcej o nabożeństwie Drogi Światła w 20. numerze "Gościa Gdańskiego" na 22 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama