Nowy numer 15/2024 Archiwum

Światowy Różaniec Kobiet w Gdańsku - zaproszenie

W czwartek 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, panie z całego świata zjednoczą się na wspólnej modlitwie różańcowej. Procesję zaplanowano również w naszej archidiecezji.

Światowy Różaniec Kobiet organizowany jest po raz pierwszy. Sam pomysł zrodził się w Kolumbii i rozrósł do niebotycznych rozmiarów. Do tej pory udział zadeklarowały panie z kilkudziesięciu krajów, z różnych kontynentów. Wybrana data jest nieprzypadkowa. Inicjatorzy chcą uczcić Najświętszą Maryję Pannę oraz pokazać, jak ważne współcześnie są fundamentalne wartości, takie jak wiara, małżeństwo i ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Wydarzenie odbędzie się również w Gdańsku. - Pragniemy modlić się za nasze rodziny i prosić o szczególną ochronę dla dzieci poczętych. Będziemy również dziękować za łaski otrzymane w życiu codziennym przez wstawiennictwo Maryi oraz przepraszać za profanacje Jej wizerunku i dokonywane aborcje - mówi Magda Chmielewska ze stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk, jedna z inicjatorek modlitwy w Gdańsku.

Wiele kobiet już praktykuje modlitwę różańcową w domach, wspólnotach i w kościołach. Należą do Róż Różańcowych oraz uczestniczą w Różańcu Rodziców za dzieci. - Myślę, że nadszedł czas opuszczenia strefy komfortu. Chcemy odważnie wyjść na ulice i dać świadectwo naszej wiary. Współcześnie zło jest bardzo krzykliwe i głośne. My ze spokojem i uśmiechem, z modlitwą na ustach przemaszerujemy przez Gdańsk. Zaprosiłyśmy do towarzyszenia naszych mężów i synów - podkreśla M. Chmielewska.

Podczas procesji rozważania poprowadzi wspólnota Winnica Racheli zajmująca się wsparciem i organizacją rekolekcji dla kobiet, które dokonały aborcji. - Włączymy się w modlitwę, obejmując nią szczególnie dzieci poczęte. Podzielimy się świadectwami osobistych dramatów i drogą do wewnętrznego uwolnienia przez Jezusa Chrystusa. Panie, które poddają się aborcji, często nie są świadome, że zabijają swoje dziecko i jakie konsekwencje będą miały ich czyny w przyszłości. To zmienia życie, wywraca je o 180 stopni. Kobiety żyją w poczuciu winy i starają się "zasłużyć chociaż na czyściec", nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Wyciągamy do nich rękę i z Bożą pomocą staramy się stopniowo zasklepiać rany - zaznacza Lena Krynicka z Winnicy Racheli.

Obchody ŚRK rozpoczną się 8 grudnia o godz. 17 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki w bazylice św. Brygidy. Bezpośrednio po Eucharystii odbędzie się procesja różańcowa z lampionami do bazyliki Mariackiej. Wydarzenie zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama