Dokładnie 27 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Miłosierdzia, Caritas Archidiecezji Gdańskiej świętuje 35 lat swojej działalności. To ponad trzy dekady nieustannej pomocy najuboższym, chorym, osobom w kryzysie bezdomności, dzieciom i seniorom, w zgodzie z ewangelicznym wezwaniem do miłości bliźniego.
Caritas AG jest kościelną organizacją charytatywną powołaną dekretem ówczesnego biskupa gdańskiego bp. Tadeusza Gocłowskiego 25 kwietnia 1990 roku. Założona z głębokim przekonaniem o wartości pomocy bliźniemu, organizacja od samego początku realizuje misję wynikającą z nauczania Kościoła. Przez lata instytucja stała się głosem nadziei dla najbardziej potrzebujących, oferując wsparcie poprzez szeroką gamę działań podejmowanych zarówno w placówkach specjalistycznych, jak i poprzez działania wolontariackie. Warto podkreślić, że charytatywna misja Caritas nie ogranicza się jedynie do pomocy materialnej - jej celem jest także umacnianie wspólnoty, budowanie więzi międzyludzkich oraz przekazywanie wartości chrześcijańskich.
Kluczowym zadaniem Caritas jest niesienie światu nadziei poprzez uczynki miłosierdzia - zarówno względem duszy, jak i ciała. - Wynika to bezpośrednio z nauczania Kościoła. W praktyce jesteśmy przedłużeniem jego charytatywnej działalności. W tym roku szczególnie chcemy zwrócić uwagę na aspekt nadziei, ponieważ przeżywamy Rok Jubileuszowy, który mocno się z nią wiąże. Caritas niesie nadzieję w trzech podstawowych wymiarach: fizycznym - czyli opieka nad ciałem; duchowym - obejmującym towarzyszenie i formację; oraz emocjonalno-psychicznym. Działamy, wspierając biskupa w jego posłudze - podkreśla ks. Andrzej Wiecki, dyrektor gdańskiej Caritas.
- Fundamentem naszej działalności są placówki specjalistyczne - medyczne, takie jak Zakłady Opieki Leczniczej (ZOLe), Domy Pomocy Społecznej (DPS), placówki rehabilitacyjno-opiekuńcze, Hospicjum im. św. Józefa, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Środowiskowe Domy Samopomocy. Oferujemy też pomoc dzieciom i młodzieży poprzez świetlice środowiskowe i specjalistyczne - dodaje kapłan. Organizacja kieruje też jadłodajniami i przychodnią dr Oli - jako bezpośrednią formą pomocy osobom w kryzysie bezdomności i ubóstwa. - Pomagamy również rodzinom - prowadzimy Dom Samotnej Matki w Gdańsku-Matemblewie oraz okna życia w Gdańsku i Sopocie. To ostatnie mieści się przy naszym hospicjum. Mamy też rozbudowaną strukturę wolontariatu: Centrum Wolontariatu przy ul. Jesionowej, szkolne koła Caritas, parafialne zespoły Caritas oraz wolontariat placówkowy. Prowadzimy Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom, również przy Jesionowej. Część naszych działań realizujemy dzięki projektom krajowym i europejskim - podkreśla ks. Andrzej.
Więcej o działalności gdańskiej Caritas, jubileuszowym świętowaniu i planach na przyszłość w 17. numerze "Gościa Gdańskiego" na 27 kwietnia.