W związku z obchodami stulecia archidiecezji gdańskiej 15 maja w auli św. Jana Pawła II w Oliwie odbyło się wyjątkowe sympozjum naukowe. Chodziło nie tylko o podsumowanie bogatej historii, ale również budowanie perspektyw na przyszłość.
W imieniu organizatorów - Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz Szkoły Biblijnej AG - uczestników powitał ks. kan. Krzysztof Szerszeń, rektor GSD. Przypomniał, że erygowana 100 lat temu diecezja od ponad 30 lat ma rangę metropolii. - Jubileusz jest okazją do spojrzenia w przeszłość - na to, co wydarzyło się przez te lata, ale również do patrzenia w przyszłość. Chcemy z nadzieją i radością podążać drogą, którą wskazuje nam Chrystus - powiedział kapłan.
Pierwsza prelekcja dotyczyła historii diecezji gdańskiej w czasach komunizmu. Poprowadził ją dr Jan Hlebowicz, historyk, publicysta, pracownik IPN Gdańsk, w latach 2012-2018 dziennikarz "Gościa Niedzielnego". Zaproponował syntetyczną narrację, skupiając się na kluczowych momentach. - Choć zakres terytorialny naszej diecezji nie jest szczególnie duży, a jej historia - w porównaniu do innych - niezbyt długa, to doświadczyła ona zarówno wydarzeń niezwykle interesujących, jak i tych najbardziej tragicznych - rozpoczął J. Hlebowicz.
Pierwszym momentem, na którym skupił się prelegent, był rok 1945. Następnie dziennikarz przybliżył zebranym działalność pierwszego powojennego administratora ks. Andrzeja Wronki oraz rozpoczęcie rządów bp. Edmunda Nowickiego. Kolejnymi tematami były zainicjowane przez prymasa Stefana Wyszyńskiego obchody Millennium Chrztu Polski, na które władze państwowe odpowiedziały własnym "Tysiącleciem Państwa Polskiego", oraz karnawał Solidarności i rola duszpasterska bp. Kazimierza Kluza w tym czasie. Jednym z ostatnich wątków było wydarzenie absolutnie wyjątkowe - pielgrzymka Jana Pawła II do Trójmiasta w 1987 roku.
Jako drugi wypowiadał się bp Piotr Przyborek. - Gdy spoglądałem na temat naszego dzisiejszego spotkania i próbowałem zastanowić się nad przyszłością naszej archidiecezji, a może i całego Kościoła, moje myśli powędrowały ku nadziei, do której prowadzi nas Chrystus. W naturalny sposób przyszło mi na myśl posłanie umiłowanego ucznia św. Jana Apostoła, czyli Apokalipsa - wprowadził do tematu duszpasterz.
Kapłan tłumaczył, że Apokalipsa to dosłownie objawienie - odsłanianie tego, co ukryte: planu Bożego względem Kościoła i świata. Omówił listy do siedmiu Kościołów, w których zawarta jest diagnoza stanu Kościoła na ówczesne czasy, bardzo aktualna również dziś. Pokazał, jak wspólnota lokalna każdorazowo staje przed wyzwaniami i otrzymuje szczególne słowo zachęty. Podkreślił, że liczba siedem symbolizuje pełnię wspólnot chrześcijańskich, a każdemu adresatowi listu z Apokalipsy przedstawione są jego stan, wezwanie do poprawy oraz obietnica nagrody.
Konferencja planowana była jako trójgłos. Niestety, wykład dr. hab. Janusza Trupindy "Dwie gdańskie katedry - o materialnym dziedzictwie Kościoła" nie odbył się z przyczyn niezależnych od organizatorów.
Więcej w 21. numerze "Gościa Gdańskiego" na 25 maja.