Serce Kościoła to Chrystus przejdź do galerii

Setki wiernych zgromadziły się w Pucku, by uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu - odpuście ku czci świętych Piotra i Pawła. Jak co roku, kulminacyjnym punktem święta była morska pielgrzymka rybaków przez wody Zatoki Puckiej oraz uroczysta Msza św. odpustowa przed pucką farą.

Justyna Liptak Justyna Liptak

|

GOSC.PL

dodane 29.06.2025 17:54

Jeszcze przed Mszą św. Zatoka Pucka wypełniła się łodziami i kutrami przystrojonymi flagami i obrazami świętych. Na wodach odmówiono modlitwę, po czym uczestnicy powrócili do portu, gdzie zostali uroczyście powitani przy dźwiękach orkiestry. - To nie tylko tradycja, to całe nasze życie - mówi pan Marek, jeden z uczestników. - Morze, wiara i ludzie - wszystko się tu spotyka. Bez tego nie byłoby nas. Każdy, kto tu przychodzi, wie, że to coś więcej niż święto. To wspólnota. To pamięć o przodkach i o tym, co najważniejsze - dodaje.

Morska Pielgrzymka Rybaków 2025
Justyna Liptak /Foto Gość

- Jestem tu co roku. To dla mnie najważniejszy dzień w roku. Nie wyobrażam sobie, żeby mnie tu nie było. To moja powinność, moja wiara, moje dziękczynienie - mówiła Zofia, która przyjechała z Wejherowa.

Liturgii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, który w homilii skupił się na duchowym znaczeniu uroczystości. - Szczególną rolę wśród apostołów i w całej misji Kościoła otrzymał Piotr. Sam Chrystus dał temu wyraz, gdy pod Cezareą Filipową powiedział: "Ty jesteś Piotr, Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą". Do tamtej chwili apostoł nosił imię Szymon. Jezus nadał mu nowe imię - Piotr, czyli Opoka, Skała. To nadanie miało podwójne znaczenie - mówił.

Biskup podkreślił, że nadanie Piotrowi nowego imienia ma głęboki sens. - Po pierwsze, fakt, że to Jezus nadał nowe imię, oznacza - zgodnie z tradycją biblijną - że Piotr będzie całkowicie podlegał Jego władzy, że będzie Jego sługą. Po drugie, wraz z imieniem Jezus powierzył mu nowy urząd, nowe zadanie - ma być skałą, na której Chrystus buduje swój Kościół. A Kościół ten to duchowy dom, wspólnota Jego uczniów - wyjaśnił.

- Zgodnie ze znaczeniem swego imienia, Piotr ma być fundamentem Kościoła - ma go umacniać, ma nim kierować w imieniu Chrystusa, aby nikt nie zginął, ale każdy miał życie wieczne. Władza Piotra jest zatem tożsama z władzą samego Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć i oddać życie za wielu - kontynuował biskup.

Morska Pielgrzymka Rybaków - procesja
Justyna Liptak /Foto Gość

W homilii znalazło się również odniesienie do głębi chrześcijańskiej nadziei. - Obietnica Jezusa idzie jednak dalej: "Bramy piekielne go nie przemogą". To znaczy, że Kościół - ten duchowy dom, ta rodzina Boża - nie zostanie pokonany przez siły śmierci. Nikt nie potrafi sam pokonać śmierci. Uczynił to jedynie Jezus, który w dniu swojej śmierci zstąpił do otchłani - nie po to, by tam pozostać, lecz aby przez swoje zmartwychwstanie otworzyć bramy śmierci dla sprawiedliwych i wyprowadzić ich ku życiu wiecznemu - mówił bp Szlachetka.

Biskup odwołał się również do słów św. Cypriana z Kartaginy: "Poza Kościołem nie ma zbawienia". - Do Kościoła należą nie tylko ochrzczeni. Należą także ci, którzy żyją według sumienia, szukają prawdy i czynią miłosierdzie - nawet jeśli nie znają Jezusa. Sama nazwa "katolik" nie wystarczy - wyjaśnił.

- Może się zdarzyć, że ktoś uważany za niewierzącego wyprzedzi katolika z metryki w drodze do zbawienia - bo słucha sumienia, nie kłamie, nie hejtuje, szanuje życie i broni wartości. Taki człowiek może być bliżej Chrystusa niż ten, kto deklaruje wiarę, ale jej nie praktykuje. Wiara bez uczynków jest martwa - podkreślił.

Morska Pielgrzymka Rybaków - fragment homilii bp. Wiesława Szlachetki
Justyna Liptak /Foto Gość

Zaznaczył również, że Kościół jest jak matka - może wydawać się wymagający, ale staje przy człowieku, gdy wszyscy inni odchodzą. - Serce Kościoła to Chrystus, który do końca nas umiłował, który samego siebie wydał w ofierze krzyża, aby nikt z nas nie zginął, lecz każdy miał życie wieczne - zakończył bp Szlachetka.

Odpust świętych Piotra i Pawła w Pucku to unikatowe połączenie duchowości, ludowej pobożności i kaszubskiej tożsamości. Morska pielgrzymka rybaków to jedyne takie wydarzenie w Europie. Każdego roku przyciąga ono rzesze wiernych, turystów i ludzi morza, którzy wspólnie świętują, modlą się i dają świadectwo wiary zakorzenionej głęboko w kaszubskiej tożsamości.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..