Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • adamp_314
    07.05.2014 11:06
    adamp_314
    Ten tekst to wspaniały powiew świeżości w GN. Przynajmniej dla mnie, którego kult zwłok odrzuca na kilometr. Ile to dusznych bałwochwalczych kazań słyszałem w życiu...

    Jednak trudno jest walczyć z kultem relikwii bo jest to świetny materiał marketingowy, którym różne sanktuaria mogą przyciągać pospólstwo.
    doceń 15
    • obserwator
      07.05.2014 11:57
      Uśmiałem się z tego artykułu p. Hlebowicza. Toż to @adamp_314 prawdziwa reklama różnych relikwii jakie są rozsiane po całym świecie, a wiele z nich jest sfałszowana, o czym Redaktor nie wspomniał. Ten artykuł to chyba przy okazji relikwii JPII, dość krytykowanej akcji kard. Dziwisza.
      Tak przy okazji, inicjatywa kultu relikwii niekoniecznie była oddolna, ona również wychodziła z kręgów kościelnych dla przyciągnięcia ludzi do Kościoła, tworząc określoną propagandę o cudowności "resztek".
      Zabobon w XXI wieku :-)
      Mnie też odrzuca, jest to obrzydliwe babranie się w szczątkach doczesnych zmarłego, nawet gdy za życia pobrano od niego krew lub włosy.
      • adamp_314
        07.05.2014 15:41
        adamp_314
        "Toż to @adamp_314 prawdziwa reklama różnych relikwii jakie są rozsiane po całym świecie" - wygląda na to, że zupełnie inaczej odebraliśmy ten artykuł. Moim zdaniem jest to bardzo delikatna sugestia by odejść od kultu relikwii jako niechlubnej praktyki z przeszłości.
        doceń 11
        0
      • obserwator
        08.05.2014 12:49
        Nie będę się spierał z Tobą @adamp_314 o zrozumienie tekstu p. Hlebowicza, to bez sensu :-)
        Co ważne, że obaj mamy te same obrzydzenie w kwestii zachwytów nad doczesnymi szczątkami zmarłych, ich należy zostawić w spokoju i mieć o nich dobre wspomnienia.
        doceń 6
        0
    • adamp_314
      07.05.2014 22:10
      adamp_314
      Ku mojemu zdumieniu mój wpis jest na zielono... Pomyślałem, że może warto by GN w jednej ze swoich sond puścił na przykład takie pytania:

      Czy uważasz, że kult relikwii w Kościele:
      * jest super, należy go propagować
      * jest w sam raz
      * jest przesadny, należy go ograniczyć
      * najeży go porzucić jako relikt przeszłości
      doceń 11
  • dadon
    07.05.2014 18:03
    dadon
    "We wszystkich większych sanktuariach mógł kupić różnego rodzaju dewocjonalia " "Z czasem ich kult zdobył popularność wśród koronowanych głów i zyskał uznanie w oczach niektórych kościelnych hierarchów "
    no i mamy całe wyjaśnienie skąd się ten kult wziął - bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jak się zaczęło tak trwa do tej pory, że każdy może sobie kupić to czy owo a, że była kasa to "kult zyskał uznanie" . Do tego dochodziło jeszcze handlowanie odpustami, też nie za "zdrowaśkę ". A do jakich absurdów dochodziło to wystarczy sobie Potop przypomnieć i "wiatr w ampułkach " i "szczebel z drabiny która przyśniła się św Jakubowi" .
    doceń 10
    • gut
      07.05.2014 20:44

      Ten kult wziął się z Biblii i jest świadectwem biblijnego Izraela jaki Pierwszych Chrześcijan a więc zarzut, że chodzi o pieniądze to wyraz braku wiedzy i złośliwości.

      • dadon
        08.05.2014 06:40
        dadon
        a skąd dokładnie wzięło się kawałkowanie doczesnych szczątek i obnoszenie ich ? bo ja jakoś nie kojarze takiego fragmentu ?
        doceń 13
        0
      • adamp_314
        08.05.2014 07:48
        adamp_314
        @gut

        Jeśli tak to nie trzymaj tych fragmentów Biblii w tajemnicy tylko podziel się nimi... Tylko pamiętaj, że nie chodzi tu o pieczołowite grzebanie zwłok a o ich kawałkowanie i traktowanie jak amuletów.
        doceń 12
        0
      • gut
        08.05.2014 14:46

        dadon :) a skąd dokładnie wzięło się kawałkowanie doczesnych szczątek i obnoszenie ich ? bo ja jakoś nie kojarze takiego fragmentu ? Jakie to naiwne pytanie. Ja też zadam: A skąd dokładnie się wzięła doktryna o zmartwychwstaniu ze ST, skoro o tym nie ma wcale mowy?

        doceń 0
        0
      • gut
        08.05.2014 14:59

        adamp_314 :) Prof. Scott Hahn, święci tak całkowicie odpowiadali na Bożą łaskę, że przez tysiąc lat i więcej ich szczątki stały się kanałami łaski. Prorok Ezechiel miał wizję pola usłanego wyschniętymi kośćmi, a Bóg rzekł do nich: "Oto Ja wam daję ducha, byście ożyły. Zabranie przez Mojżesza kości Józefa (por. Wj 13,19). również wzmianki i opowiadania o nadzwyczajnych skutkach, otrzymywanych przez uczczenie lub dotykanie rzeczy uchodzących za relikwie np. opowiadanie ze ST o płaszczu Eliasza (2 Krl 2,8), o umarłym wskrzeszonym po dotknięciu kości Elizeusza (2 Krl 13, 20-21). Pod uderzeniu płaszczem wodę, wody rozstąpiły się przed nim (2 Krl2,14) W NT opisane są uzdrowienia zdziałane przez chusty, pasy apostołów itp. por. (Dz 5,15; 19, 11-12). Mt 9,20-21 Kobieta dotknęła się płaszcza Jezusa i wyzdrowiała.Św. Cyryl Aleksandryjski napisał: "Bóg sam daje wzór i przykład czczenia relikwii, gdyż cudami wsławia je i uwielbia".Pius XI, „nosił przy sobie relikwie świętej z Lisieux”. Paweł VI „trzymał na biurku w swoim gabinecie palec apostoła [Tomasza]”, a Jan Paweł II „przechowuje w swym apartamencie fragmenty (…) doczesnych szczątków” „Świętego Benedykta” i „Świętego Andrzeja”

        doceń 0
        0
      • rozbawiony :-)
        08.05.2014 16:50
        Kompletne bzdury @guta posiłkującego się "pracą" dr Hahna (a nie prof.). W Internecie wyłącznie na stronach w języku angielskim są o tym człowieku opracowania.
        Można w dowolny sposób wybierać określone fragmenty z Biblii i dopasować do z góry założonej tezy, w tym wypadku o relikwiach, jakoby w czasach Jezusa kultywowano przywiązanie do szczątków zmarłych. Dlaczego dr Hahn wybiega w przeszłość do Biblii, a nie udowadnia, że Żydzi w Palestynie czcili relikwie, gdy Jezus żył?
        Gmatwając temat można udowodnić wszystko, co się chce, przeskakując z jednej epoki do drugiej, a pomijając inną.
        doceń 4
        0
      • rozbawiony :-)
        08.05.2014 18:33
        Kompletne bzdury @guta posiłkującego się "pracą" dr Hahna (a nie prof.). W Internecie wyłącznie na stronach w języku angielskim są o tym człowieku opracowania.
        Można w dowolny sposób wybierać określone fragmenty z Biblii i dopasować do z góry założonej tezy, w tym wypadku o relikwiach, jakoby w czasach Jezusa kultywowano przywiązanie do szczątków zmarłych. Dlaczego dr Hahn wybiega w przeszłość do Biblii, a nie udowadnia, że Żydzi w Palestynie czcili relikwie, gdy Jezus żył?
        Gmatwając temat można udowodnić wszystko, co się chce, przeskakując z jednej epoki do drugiej, a pomijając inną.
        doceń 3
        0
      • dadon
        08.05.2014 20:18
        dadon
        odwróciłeś kota ogonem, nie dałeś odpowiedzi na pytanie tylko zaczynasz obrażać tych którzy proszą o potwierdzenie twoich teorii.
        A co do zmartwychwstania w ST to o ile wiem jest tam wiele zapowiedzi :)
        doceń 4
        0
      • adamp_314
        08.05.2014 21:02
        adamp_314
        @gut

        Podziwiam Twój wysiłek, by znaleźć tyle cytatów. Masz dwa trafienia:

        - Dz 19,11-12 - to klasyka magicznego używania talizmanów, choć nie były one relikwiami w ścisłym sensie.
        - 2 Krl 13,20-21 - co prawda brakuje celowego działania ze strony człowieka ale ten fragment też podpiera Twoją tezę, jeszcze mocniej niż poprzedni.

        Pozostałe fragmenty jednak bądź są kompletnie chybione bądź przeczą Twojej tezie:

        - Zestawienie 2 Krl 2,8 i 2 Krl 2,14 wyraźnie ma sens taki, że płaszcz Elizeusza nie ma w sobie ŻADNEJ mocy sprawczej - liczy się TYLKO wiara/modlitwa.
        - Podobny jest sens Mt 9,20-21 jeśli doczytasz jeszcze wiersz 22.

        Wydaje się, że fragmenty pierwszy, trzeci i czwarty da się pogodzić - gadżety typu "relikwie" służą jedynie jako "afrodyzjaki wiary" jednak same nie mają mocy sprawczej. Natomiast fragment drugi opisuje czystą magię - moim zdaniem nie da się go pogodzić z pozostałymi.

        @dadon

        gut odpowiedział, tyle, że we wpisie adresowanym do mnie...
        doceń 6
        0
      • gut
        08.05.2014 22:31
        rozbawiony :) Pan Scott nie jest tylko doktorem ale też jest profesorem Uniwersytetu Franciszkańskiego w USA to tylko pokazuję jak masz nikłe pojęcie o nim i jak słabe masz info w tym temacie.
        doceń 0
        0
      • rozbawiony
        09.05.2014 06:30
        @gut, tytuł naukowy doktora wynika ze zdania egzaminu przed komisją uczelnianą, zaś tytułowanie wykładowcy profesorem jest zwrotem zwyczajowym. Tak jak u nas w szkole średniej.
        Jeśli nie rozumiesz tak oczywistych spraw, to dalsze twoje rozważania n.t. kultu zmarłych w czasach Jezusa, tylko na podstawie książki Hahna są mało warte.
        Pozostali twoi rozmówcy wykazują bezsens stwierdzeń doktora, którego kurczowo się trzymasz.
        Kult relikwii rozwinął Kościół katolicki przez wiele wieków w celach komercyjnych, dodając do tego oprawę religijną.
        doceń 1
        0
      • rozbawiony
        09.05.2014 08:42
        @gut, tytuł naukowy doktora wynika ze zdania egzaminu przed komisją uczelnianą (ściśle w uczelni katolickiej w tym wypadku), zaś tytułowanie wykładowcy profesorem jest zwrotem zwyczajowym. Tak jak u nas w szkole średniej.
        Jeśli nie rozumiesz tak oczywistych spraw, to dalsze twoje rozważania n.t. kultu zmarłych w czasach Jezusa, tylko na podstawie książki Hahna są mało warte. W takich uczelniach katolickich można dowolnie rozważać różne sprawy, pisać książki, aby uwiarygodnić określone tezy, wynikające z tradycji kościelnej. Nie mają one wartości naukowej wchodzącej w skład głównego nurtu nauk empirycznych uczelni całego świata., nawet dotyczących wierzeń i kultur ludzkiej cywilizacji. Tego typu prace co dr Hahna wynikają z potrzeb religijnych wyłącznie.
        Pozostali twoi rozmówcy wykazują bezsens stwierdzeń doktora, którego książki kurczowo się trzymasz.
        Kult relikwii rozwinął Kościół katolicki przez wiele wieków w celach komercyjnych, dodając do tego oprawę religijną.
        doceń 1
        0
      • rozbawiony
        09.05.2014 10:06
        @gut, tytuł naukowy doktora wynika ze zdania egzaminu przed komisją uczelnianą (ściśle w uczelni katolickiej w tym wypadku), zaś tytułowanie wykładowcy profesorem jest zwrotem zwyczajowym. Tak jak u nas w szkole średniej.
        Jeśli nie rozumiesz tak oczywistych spraw, to dalsze twoje rozważania n.t. kultu zmarłych w czasach Jezusa, tylko na podstawie książki Hahna są mało warte. W takich uczelniach katolickich można dowolnie rozważać różne sprawy, pisać książki, aby uwiarygodnić określone tezy, wynikające z tradycji kościelnej. Nie mają one wartości naukowej wchodzącej w skład głównego nurtu nauk empirycznych uczelni całego świata., nawet dotyczących wierzeń i kultur ludzkiej cywilizacji. Tego typu prace co dr Hahna wynikają z potrzeb religijnych wyłącznie.
        Pozostali twoi rozmówcy wykazują bezsens stwierdzeń doktora, którego książki kurczowo się trzymasz.
        Kult relikwii rozwinął Kościół katolicki przez wiele wieków w celach komercyjnych, dodając do tego oprawę religijną.
        doceń 3
        0
    • gut
      08.05.2014 22:33

      dadon :)odwróciłeś kota ogonem, nie dałeś.... Dzięki za "merytoryczną" odpowiedź. :)

      • dadon
        08.05.2014 22:48
        dadon
        a jak mam się merytorycznie odnieść do twoich cytatów z których żaden nie mówi "weź sobie kawałek kości uznanego za świętego i noś a nic ci się nie stanie " :), od początku pisałem, że nie mam nic do czci zmarłych i poszanowania ich pozostałości, jedynie nie uznaję robienia z nich talizmanów i rozwożenia po świecie. A co do papieży którzy takie relikwie mieli - to też był to efekt całego "kultu" a nie przyczyna do niego
        doceń 5
        0
      • gut
        08.05.2014 23:08

        dadon :) a jak mam się merytorycznie odnieść do twoich cytatów z których żaden nie mówi "weź sobie kawałek kości uznanego za świętego i noś a nic ci się nie stanie Mówisz jak saduceusze, a gdzie jest napisane w starym tes., że będzie zmartwychwstanie 3 dnia a gdzie jest napisane, że Jezus używał widelec... Faktycznie nie mogłem sprostać Twoim tak "merytorycznym" wypowiedziom. Jak Jezus Saduceuszom. :) A co do papieży którzy takie relikwie mieli - to też był to efekt całego "kultu" a nie przyczyna do niego. Bawisz się w sofistykę.

        doceń 0
        0
    • gut
      08.05.2014 22:47

      adamp_314 :) Dz 19,11-12 - to klasyka magicznego używania talizmanów, choć nie były one relikwiami w ścisłym sensie. Proszę, proszę co za "oryginalne"tłumaczenie tekstu, jak Pan Jezus uzdrawiał to żydzi mówili, że uzdrawia mocą diabła, a Ty piszesz o używaniu talizmanów - pffff. :)Oczywiście, że to były relikwie w ścisłym sensie. 2 Krl 13,20-21 - co prawda brakuje celowego... Próbujesz ugryźć ale nie wiesz jak... 2 Krl 2,8 i 2 Krl 2,14 liczy się TYLKO wiara/modlitwa. Ale we wszystkich tych przypadkach konieczna jest wiara ale wszystko jest inicjowane za pomocą >materii< tym bardziej, że szaty w judaizmie biblijnym oznaczały tożsamość moje >ja.<
      Podziwiam Twój wysiłek, odpowiedzieć na tyle cytatów. Ale wszystkie Twoje odpowiedzi to >sacro fiction.< :)

      doceń 1
    • śwjacenty
      09.05.2014 07:36
      Nie "Potop" tylko "Krzyżaków" reszta się zgadza :)
      doceń 7
  • gut
    07.05.2014 19:53

    Dr. Scott Hahn amerykański – teolog katolicki i apologeta, były pastor, nawrócony z prezbiterianizmu. >>> W czasach Jezusa wierni uważali doktrynę o relikwiach za oczywistą. Zasada ta była prawdziwa zarówno w Starym Przymierzu jak i w Nowym. Archeolodzy odnaleźli liczne dowody tej pobożności, datowanej od czasów śmierci świętych Piotra i Pawła w Rzymie. Wierni dbali o zachowanie ich szczątków, a do miasta ciągnęły pielgrzymki, by je czcić i ich dotykać. Tchnienie Boże wywołuje coś więcej, sprawia, że kości żyją ale, też że dają życie - przypadek Elizeusza ze ST.Kościół nie zarezerwował takiej czci tylko dla kości apostołów. Pierwsi chrześcijanie wybudowali wiele kościołów na grobach męczenników. Było to decydujące zerwanie z tradycjami Rzymian i Żydów, którzy jak większość ludzi starożytnych uważali ludzkie zwłoki za zbezczeszczone i nieczyste - raczej przynoszące śmierć niż dające życie. Cześć składana relikwiom jest czymś wyłącznym i charakterystyczna dla chrześcijan.<<< Oczywiście ten nowożytny negatywny stosunek do relikwii to dziedzictwo reformacji Marcina Lutra, które traktowało taki kult jako mitologię jak to wyraził prof. Bogusław Wolniewicz ale jak powiedział ks. prof. Tadeusz Guz wyjaśnił, że protestantyzm to mitologizacja wiary i rozumu a więc cała sprawa ma się odwrotnie do tego co głosiła reformacja w tym temacie. :)

    • dadon
      07.05.2014 21:53
      dadon
      nie można mylić dwóch rzeczy - co innego kult świętych i ich doczesnych szczątków, a co innego cały przemysł i handel zarówno częściami tych szczątków jak i rzeczami które za życia posiadali i dotykali ( relikwie 2 i 3 rzędne itp). Szacunek, kult i np kościół w miejscu pochówku to mogę zrozumieć, ale handel prawdziwymi lub nie relikwiami i cały kult z nimi związany to czysty bałwochwalizm. To trochę tak jak z kultem Maryi i ustalaniem czy lepsza MB Zielna czy Loretańska a może Częstochowska - niestety dla wielu to różne MB i obraz ważniejszy i to obraz jest cudowny, obraz leczy itp. I tutaj aż się prosi powrót " nie będziesz czynił podobizny ... " .No bo to tak trochę dziwnie 10 przykazań zostało a prawie to z nich wykasowano no i to też zaczęło cały ten przemysł dewocjonalii.
      doceń 14
      • gut
        07.05.2014 22:07
        To jakoby stawianie na głowie problemu, jak zawsze w takim wypadku wyjście jest beznadziejne.
        doceń 0
        0
    • obserwator
      08.05.2014 13:27
      @Dadon, masz rację kult relikwii jest właściwie wymysłem Kościoła na przestrzeni wieków, dla przyciągnięcia ludzi i dla pieniędzy.
      Myli się @gut zwyczajowo, gdy powołuje się na byłego protestanta dr Hahna, który "uzasadnia" doktrynę o relikwiach za oczywistą w czasach Jezusa. Nie jeden naukowiec lub teolog pisał swoje dziełka na własne potrzeby lub z chęci zysku, i to na różne tematy, a które nie miały żadnego waloru prawdy naukowej. Więc wiarygodność Hahna jest żadna.
      Czytałem kiedyś obrzydliwą książkę o Jezusie jakiegoś naukowca, w której uzasadniał, że Nauczyciel był magiem i miał harem kobiet. Pismak ten opierał się na bogatej bibliografii.
      W Biblii jak i również w Nowym Testamencie nie przypominam sobie wzmianki, że Żydzi uprawiali kult relikwii. Ludy graniczące z Palestyną z pewnością i być może, ale one nie wyznawały Jahwe.
      To samo dotyczy wyjaśnień ks. prof. Guza, który jak tu widać krytycznie wypowiedział się o protestantyzmie, o relikwiach nie.
      Co do prof. Wolniewicza, cóż, jeśli @gut powołuje się na wątpliwy autorytet antysemity, gadającej głowy w RM, oraz tłumaczącego jakiegoś pijanego księdza mętnie, pytając: no to co z tego, że wypił? to wypowiedź @guta jest zafałszowaniem tematu.
      Tak w ogóle, wobec protestantów jest dużo niechęci ze strony katolików, a przecież wiemy dlaczego ten odłam chrześcijaństwa powstał, m.in. dlatego że kult relikwii czyli masowy handel przynosił ogromne zyski również Kościołowi.
      Dostrzegam programową u @guta pogardę dla innych ludzi, zupełny brak szacunku i oczywiście, jak mu ktoś niedawno wypalił - brak uczuć wyższych. Potrafi natomiast innych bez uzasadnienia wyzwać od marksistów.
      Jeśli to pisze człowiek przyznający się do swojej wiary, to wątpię w taką wiarę.
      • gut
        08.05.2014 14:28
        obserwator :) Chciałeś się wyżyć to się wyżyłeś i tylko tyle.
        doceń 0
        0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy