• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kanoniści w Oliwie

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 11.09.2012 18:57

  „Parafia w prawie kanonicznym i w prawie polskim” - to temat Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów, która odbywała się 10 i 11 września w Gdańsku.

  Wśród wielu znamienitych kanonistów na konferencję przybyli m.in. kardynał Francesco Coccopalmerio, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych oraz kardynał Józef Glemp.

  – Żyjemy w czasie dyktatury relatywizmu – mówił rozpoczynając konferencję kardynał Józef Glemp, cytując Ojca Św. Benedykta XVI. – Odczuwamy, że wysiłek prawa kanonicznego jest dziś bardzo potrzebny. Musimy uściślić pojęcia, wykazać błędy relatywizmu, który posługuje się hasłami tolerancji. Doświadczamy dzisiaj przewartościowania słów, nadania im innego sensu. Dotyczy to np. małżeństwa. Inne pojęcia są także przeinaczane. Chcemy się tutaj zająć parafią, bo to jest odcinek najbliższy ludziom. Poruszamy właśnie takie zagadnienia, które mają przybliżyć naukę Kościoła – kontynuował kardynał.

  Podczas konferencji kardynał Francesco Coccopalmerio wygłosił wykład nt. Koncepcja parafii w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983r. Prof. Dr hab. Bartosz Rakoczy omówił natomiast pozycję parafii w prawie polskim. Kanoniści poruszali także tematy dotyczące specyfiki urzędu proboszczowskiego i roli wikariusza parafialnego, rad parafialnych, oraz zarządzania parafią w sytuacjach nadzwyczajnych. W kręgu ich zainteresowania znalazły się także: udział diakona, wiernych świeckich, i stowarzyszeń w duszpasterstwie parafialnym, kompetencje proboszcza w realizacji misji nauczycielskiej i uświęcającej Kościoła, rola kapłana w kancelarii parafialnej, a także zarządzanie dobrami materialnymi parafii.

  W poniedziałek uczestnicy konferencji spotkali się o godz. 18 na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył kardynał Coccopalmerio. Homilię wygłosił bp Antoni Dziemianko z Pińska. W wygłoszonym słowie przybliżył zgromadzonym problematykę pracy duszpasterskiej na Białorusi.

  Za aktywną współpracę ze Stowarzyszeniem Kanonistów Polskich arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został uhonorowany tytułem Członka Honorowego tegoż stowarzyszenia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół