• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Bitwa o złoto Napoleona

  Jan Hlebowicz

  dodane 05.07.2013 10:40

  - Inscenizacje są dokładnie przygotowane, mają szczegółowy scenariusz, odbywają się zarówno na wodzie jak i na lądzie - informuje Zuzanna Mojska z Biura Prasowego Baltic Sail.

  Baltic Sail to nie tylko zlot żaglowców. W ramach imprezy widzowie mogą oglądać także inscenizacje historyczne.

  W pierwszym dniu Baltic Sail zaprezentowano pokaz musztry paradnej z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Kilkudziesięciu rekonstruktorów w strojach rosyjskich, szwedzkich, polskich i gdańskich wzięło udział w spektaklu historycznym, w którym widzowie mogli obejrzeć broń i barokowe umundurowanie żołnierzy, a także suknie dam z epoki. Czwartkowy program imprezy został wzbogacony o przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem przez ulice Mariacką i Piwną na Długą, co zapoczątkowało inscenizację "Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska".

  Do niedzieli od 10.00 do 18.00 warto odwiedzić "Miasteczko historyczne", które usytuowane jest przy ulicy Rycerskiej. - Można zwiedzić je z przewodnikiem, poznać obyczajowość XVIII-wiecznych żołnierzy, zobaczyć ich stroje oraz porozmawiać z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy - wyjaśnia Z. Mojska.

  W tym roku po raz pierwszy organizatorzy przygotowali aż dwie bitwy morskie. Odbędą się jednego dnia, w sobotę, ale o różnych godzinach.  

  Jako pierwsza rozegra się znana już mieszkańcom Trójmiasta "Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście". Fabuła inscenizacji oparta jest na próbie wdarcia się brytyjskiego okrętu do opanowanego przez Francuzów i Polaków Gdańska w celu przejęcia złota pozostawionego w mieście przez Napoleona Bonaparte. Załoga Twierdzy Wisłoujście podczas kontroli celnej odkrywa, że okręty pierwotnie pod holenderską banderą są tak naprawdę brytyjskie. Na skutek tego dochodzi do starcia pomiędzy obsadą warowni a okrętami nieprzyjaciela.

  W poprzednich dwóch starciach udało się odeprzeć atak i nie wpuścić Brytyjczyków do Gdańska. Czy tym razem też się uda? Tego dowiemy się w sobotę o godz. 14.00. Tę bitwę będzie można oglądać z nabrzeża w Nowym Porcie przy przeprawie promowej przez Wisłę.

  Następnie o godz. 20.00 na wodach Motławy rozegra się wielka bitwa morska. Będzie to pierwsza w Polsce inscenizacja Wielkiej Wojny Północnej, w której wezmą udział dwa zabytkowe stuletnie żaglowce Palsa i Wespe oraz jeden żaglowiec będący repliką - Libava.

  Wielka Wojna Północna toczyła się w latach 1700-1721 pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem z jednej strony, a Szwecją z drugiej. Choć Rzeczpospolita Obojga Narodów teoretycznie pozostawała neutralna do 1704 r. to część walk toczyła się na jej terytorium i na jej koszt. Ostatecznie zakończyła się podpisaniem pokoju w Nystad, w wyniku którego wzrosło znaczenie Rosji, a Szwecja utraciła status europejskiego mocarstwa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół