Za czym astronauci tęsknią najbardziej? przejdź do galerii

W ramach trwającego od 4 do 10 października World Space Week 2013 Polska Akademia Dzieci, KS Gedania 1922 i Poltechnika Gdańska zorganizowały w weekend piknik naukowy dla najmłodszych: "Kosmiczny Gdańsk".

Podczas spotkania dzieci miały wyjątkową okazję, by połączyć się i porozmawiać z astronautami przebywającymi na orbicie okołoziemskiej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Połączenie zrealizowano poprzez telemost, w ramach programu ARISS, dzięki pomocy gdyńskiego klubu krótkofalarskiego Szkuner SP2ZIE. Trwało ono kilkanaście minut. W tym czasie piętnaścioro dzieci z Polskiej Akademii Dzieci i Domu Dziecka w Kartuzach zadało w języku angielskim pytania włoskiemu astronaucie, Luce Parmitano. "Co trzeba zrobić, żeby zostać astronautą? Czy dziecko mogłoby polecieć w kosmos? Za czym astronauci tęsknią najbardziej?" - to tylko kilka z wielu zagadnień, którymi zainteresowane były dzieci. Uczestnicy dowiedzieli się od Włocha m.in., że marzy, aby podróże na Marsa były możliwe już od jutra, a najmłodszy astronauta w kosmosie miał 25 lat.

- Jesteśmy dumni i czujemy się zaszczyceni, że dziś, inaugurując rok akademicki, możemy się na żywo łączyć z międzynarodową stacją kosmiczną - mówiła podczas prezentacji przed nawiązaniem łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną dr Agata Hofman, autorka projektu "Polska Akademia Dzieci”.

W ramach pikniku, oprócz łączności z astronautami, odbyły się również liczne warsztaty i pokazy naukowe przygotowane przez Robocamp i Smartlab oraz gry i zabawy sportowe, które zapewnił KS Gedania 1922. GIT Group zorganizował pokazy parkour. Natomiast dwie małe studentki Polskiej Akademii Dzieci, pięcioletnia Zuzanna i czteroletnia Kasia, przygotowały ciekawy wykład pt. "Chemia na wesoło". Po zakończeniu połączenia ze stacją kosmiczną, rozpoczęto debatę na temat edukacji przyszłości.

Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny Uniwersytet prowadzony przez dzieci. Mali naukowcy spotykają się raz w miesiącu i prowadzą wykłady, w czasie których przedstawiają własne badania naukowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..