• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Pożar meczetu w Gdańsku

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 16.10.2013 12:30

  - Dzisiaj o godz. 4.24 otrzymaliśmy zgłoszenie o palących się śmieciach przy meczecie, usytuowanym w Gdańsku przy ul. Abrahama - mówi mł. bryg. Tomasz Szulc, rzecznik KW Państwowej Straży Pożarnej.

  Strażacy pojawili się na miejscu już po 5 minutach. - Rzeczywiście paliły się śmieci oraz elementy drewniane, jak się później okazało, ławki. Akcja gaśnicza trwała półtorej godziny. Następnie strażacy poddali wnętrze budowli oddymieniu i sprawdzili stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Zniszczeniu uległy drzwi wejściowe boczne do meczetu oraz elewacja - relacjonuje Tomasz Szulc. - Na szczęście akcja została przeprowadzone sprawnie i nie doszło do zniszczenia całego meczetu, a wnętrze jedynie uległo zadymieniu. Na miejscu była policja, która obecnie prowadzi czynności wyjaśniające - dodaje.

  - Sprawdzamy, czy w pobliżu znajduje się monitoring. Policjanci rozpytują osoby, przesłuchują świadków. Prowadzimy oględziny z technikiem policyjnym i biegłym z zakresu pożarnictwa. W te działania zaangażowani są policjanci z Komendy Miejskiej oraz funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej - mówi sierż. szt. Lucyna Rekowska, rzecznik prasowy komendanta miejskiego policji w Gdańsku. - Rozpatrujemy tę sprawę pod każdym kątem. W tej chwili jest zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o przyczynie pożaru. Nie wykluczamy żadnej możliwości - stwierdza.

  - O pożarze dowiedziałem się nad ranem. Dzwoniono do mnie o godz. 5. Kiedy przyjechałem, była tu już policja i straż pożarna. Pożar wówczas już był ugaszony. Odczułem wielki smutek - opowiada Hani Hraish, imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku. - Trudno powiedzieć, że paliły się śmieci. To były ławki, które wcześniej stały na placu przed meczetem oraz deski. Ktoś musiał celowo umieścić je pod drzwiami i tam je podpalić. To było celowe podpalenie - stwierdza.

  Hani Hraish zaistniałą sytuację tłumaczy emocjami wywołanym wczorajszymi wydarzeniami w Bohonikach. - To była nikomu niepotrzebna zadyma. To nas do siebie nie zbliża. To wręcz nas oddala od siebie. Pan Tomasz Miśkiewicz zrobił to dla rozgłosu medialnego. Tu nie chodziło o muzułmanów a nawet o sam hallal. Muzułmanie robili to i będą robić, ale nie trzeba się panoszyć i prowokować ludzi. Po co zapraszać ludzi na ubój rytualny. To nie jest pokaz mody - mówi z goryczą. Podkreśla, że muzułmanie w Gdańsku stanowią część lokalnej społeczności. - My w Gdańsku zawsze będziemy górą. I tak pozostanie. Żyjemy tu jak jedna rodzina. Nie widzę innego zakątka świata oprócz mojej miejscowości w Palestynie - podkreśla. - Chciałem powiedzieć Gdańszczanom, że meczet w Gdańsku - to jest gdański meczet. Należy do nas wszystkich . Nie pozwólmy psuć atmosfery w Gdańsku - apeluje.

  Gdański meczet od kilku miesięcy jest remontowany. Do tej pory na ten cel gmina wydała 400 tys. zł. - Wykonaliśmy nową elewację, wyremontowaliśmy wnętrze i wymieniliśmy stolarkę okienną. Kolejne pieniądze czekają. Zamierzamy zrobić nowe pokrycie kopuły a także ją ocieplić. Mamy też wykonać podobne prace w minarecie, wykonać sanitariaty i kuchnię - dzieli się planami na przyszłość gdański imam. Pieniądze na remont Meczetu pochodzą w dużej części ze środków, które gdańskiej gminie muzułmańskiej przekazała Ambasada Arabii Saudyjskiej. - Swoimi ofiarami dołożyli się także członkowie Gminy Muzułmańskiej, ale też mieszkańcy Gdańska innych wyznań – podkreśla Hani Hraish.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Edek Zapieklys
   06.10.2015 18:14
   Po usmiechu na zdjecu mozna poznac, ze z Kosiolem wszystko jest ok
   Ufff...
   doceń 10
  • eJect
   07.10.2015 00:18
   Dla mnie niewątpliwą zaletą "fermentu" powstającego wokół obrad poprzedniej i obecnej sesji synodu jest to że problem nierozerwalności małżeństwa, Komunii itp. jest przez to szeroko dyskutowany. To dobrze bo wielu ludzi musi odpowiedzieć sobie na pytanie "Jaki jest mój stosunek do tych kwestii?", musi zbadać swoje wyznanie wiary i jak się ma ono do Ewangelii. Wymaga to zatem wysiłku. Każdy kto sprawę przemyśli wypełni wskazanie z listu św. Piotra: "Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest."(1P 3,15).
   Dyskusja zmusza nas do bycia gotowym do obrony.

   Druga rzecz to dające się ze wsząd słyszeć biadania a że papież nie wzbudza zaufania, a co to będzie ... Pan Jezus powiedział św. Franciszkowi bolejącemu nad kndycją swojego zakonu: "Franciszku czemu się martwisz? To nie jest twój zakon tylko mój".

   Proponuję trwogę przed tym co może się stać pokonywać modląc się na przemian słowani:
   1) Wierzę w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół
   2) Bądź wola Twoja

   P.S.
   Wiele problemów w rodzinach możnaby przezwyciężyć wymawiając pokornie "Jezu Ufam Tobie" zanim wzźmie się swoje sprawy TYLKO w swoje ręce.
  • ANKR65
   07.10.2015 11:10
   A ja, po wysłuchaniu konferencji ks. Marka Dziewieckiego, uważam dokładnie tak samo, jak on: osoby żyjące po rozwodzie z kimś innym (w tzw. nowym związku) nie powinny mieć prawa przyjmować Komunii Świętej nawet jeśli powstrzymają się od współżycia! Dlaczego? Bo żyjąc z kimś innym niż własny mąż czy żona, żyją w grzechu przeciw Sakramentowi Małżeństwa - depczą Jezusa, który w tym Sakramencie przychodzi do małżonków, a chcą go przyjąć w Komunii. Nie ma innej drogi do godnego przyjęcia Komunii niż nawrócenie i tym samym powrót do wierności małżonkowi (NIE TYLKO CIELESNEJ, ALE TAKŻE WEWNĘTRZNEJ, W WOLI I SERCU!) nawet gdyby to miało oznaczać dalsze życie w samotności. To tak samo, jakby pozwolić proboszczowi, niech sobie mieszka z kobietą, niech sobie okazują czułość, byle nie współżyli. Pomyślcie trochę!!! Jak ktoś jest ciekawy szerszego uzasadnienia, to podaję linka:
   https://www.youtube.com/watch?v=M6FaotoITQs
  • tambaran
   07.10.2015 18:17
   http://www.pch24.pl/tv,czas-kryzysu,38188

   Natknąłem się na film na PCH Za darmo REKLAMUJą ten ten fIlm z Krd Burke i innymi.o katastrofalnym Synodzie, już od dziecka słyszałem, Jak coś za DARMO, TO Umarło…tak też odebrałem ten film….
   Moje zdziwiwnie, a Raczej podziw dla komentatorów Na temat tego filmu
   Było ich nawet sporo, a co jeden to lepszy, słowem klasa… wAżNIEJAZE DLA MNIWE NIżTEN FILM NIEDOWAżONY.

   Reżyser frAZESUJE CYTAt: "film o konieczności podjęcia przez nas walki, nawet za cenę męczeństwa, prawdę Chrystusa! - podkreśla Krystian Kratiuk, twórca filmu „Kryzys. Dokąd doprowadzi nas synod”. Film można obejrzeć za darmo na portalu PCh24.pl.
   To jest film o konieczności podjęcia pr....amen
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół