• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Parada Niepodległości

  Jan Hlebowicz

  dodane 09.11.2013 13:51

  Koncerty, pokazy filmów i rekonstrukcji historycznych - to tylko niektóre atrakcje tegorocznej "Parady Niepodległości".

  Początek świętowania nastąpi w tym roku już 9 listopada. W kinie "Neptun" o godz. 19 rozpocznie się koncert rapera Tadka Polkowskiego pt. "Niewygodna prawda". Muzyk w swoich utworach mówi o polskich bohaterach, m.in. żołnierzach AK czy podziemia antykomunistycznego - Witoldzie Pileckim, Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu" czy Danucie Siedzikównie "Ince".

  Dzień później w tym samym miejscu o godz. 17 zaplanowano pokaz filmów dokumentalnych "Weronika i jej chłopcy", "Kwatera Ł" i "Niepodległość po gdańsku". Po pokazie odbędzie się dyskusja "Bohaterstwo, patriotyzm, edukacja" z udziałem Weroniki Sebastianowicz, żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", Grzegorza Berendta, naczelnika Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Gdańsku, oraz Arkadiusza Gołębiewskiego, reżysera. Debatę poprowadzi Adam Hlebowicz, współtwórca gdańskiej "Parady Niepodległości".

  Z kolei 11 listopada już po raz 11. ulicami Gdańska przejdzie patriotyczny pochód. Jest to - jak zapewniają organizatorzy - największa w Polsce i najbardziej radosna manifestacja patriotyzmu. Pokaz kilkudziesięciu grup rekonstrukcyjnych, zabytkowe auta i motory, biało-czerwone szaliki i balony dla najmłodszych - to tylko kilka z wielu tegorocznych atrakcji.

  W tym roku start pochodu nastąpi o godz. 10.30 na wysokości Hali Targowej. Całość zakończy się przed pomnikiem Jana III Sobieskiego. Tam zgromadzeni zaśpiewają pieśni patriotyczne i hymn państwowy. Następnie wypuszczone zostaną gołębię pocztowe. 

  O godz. 12 w bazylice Mariackiej Mszę św. za ojczyznę odprawi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. 

  Zdjęcia i relacje z wydarzenia będziemy publikować na naszym portalu.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół