• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Z Gdańska na Czarny Ląd

  Jan Hlebowicz

  dodane 02.10.2014 18:06

  Najnowszy ołtarz adoracji autorstwa Mariusza Drapikowskiego, światowej sławy bursztynnika z Gdańska, za kilka miesięcy trafi do bazyliki w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obecnie dzieło artysty można oglądać w kościele pw. św. Jacka Odrowąża w Straszynie.

  Od kilku lat pan Mariusz razem z synem Kamilem oraz przyjacielem Piotrem Ciołkiewiczem, prezesem Stowarzyszenia Communità Regina della Pace, realizują dzieło "12 gwiazd w koronie Matki Bożej". To projekt utworzenia dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie.

  Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji wykonane z bursztynu, złota i srebra. Pierwszy ołtarz adoracji trafił do Jerozolimy. Kolejna "gwiazda", pobłogosławiona przez papieża Benedykta XVI, kilka miesięcy temu stanęła w miejscowości Oziornoje w Kazachstanie. Teraz przyszedł czas na Wybrzeże Kości Słoniowej. Ołtarz "Donum Caritas et Pax", czyli "Dar miłości i pokoju", za kilka miesięcy przybędzie do bazyliki w Yamoussoukro.

  Głównym tematem „Donum Caritas et Pax”  jest Całun Turyński. - Kontemplując całun zanurzony w krysztale, widzimy mękę Jezusa, ale za nią dostrzegamy Jego zmartwychwstanie, zwycięstwo życia i miłości; światło, a nie mrok - wyjaśnia pan Mariusz. W centrum ołtarza artyści umieścili postać Maryi. Pieta przyobleczona jest we fragment płótna i tuli do siebie Eucharystię. - Matka Boża przemawia tym gestem do każdego z nas: "Mój Syn nie umarł, ale zmartwychwstał. Przyjdźcie do Niego i zawierzcie Mu swoje troski" - tłumaczy Kamil Drapikowski, artysta-rzeźbiarz.  

  Zanim wyjątkowy ołtarz adoracji trafi na Wybrzeże Kości Słoniowej odbędzie peregrynację po licznych kościołach w Polsce i za granicą. "Donum Caritas et Pax" był już na Jasnej Górze, teraz można podziwiać go w kościele pw. św. Jacka Odrowąża w podgdańskim Straszynie. Później ołtarz trafi do Krakowa, Szczecina, Wrocławia oraz Poznania.

  Przed Najświętszym Sakramentem w ołtarzu "Donum Caritas et Pax" można się modlić do 19 października. Od poniedziałku do piątku od 15.00 do 17.30 i po wieczornej Mszy św. do 21.00; w sobotę po wieczornej Mszy św. do 21.00 i w niedzielę od 14.00 do 18.00.

  Więcej na ten temat w nr 41 "Gościa Niedzielnego".

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Horowski
   02.10.2014 21:10
   "Donum caritas et pax" tłumaczy się jako "Dar, miłość i pokój". Jeżeli ma być "Dar miłości i pokoju", to po łacinie powinno brzmieć: "Donum caritatis et pacis".
  • chordad
   03.10.2014 09:53
   na małym zdjęciu wygląda jak satelita szpiegowski, albo jak promiennik podczerwieni :P
  • gr3
   04.10.2014 21:22
   Mam prośbę do Redakcji o większą precyzję. Od jakiego poniedziałku, do jakiej niedzieli?

   Już znalazłem, ale przez chwilę wpadłem w panikę, że jutro ostatni dzień, a to ode mnie o rzut beretem i przestraszyłem się bardzo, że mogła mnie minąć taka niesamowita okazja! Podobnie jak zbyt późno dotarła do mnie informacja o wystawieniu w Gdańsku poprzednich ołtarzy adoracji...

   "Od 27 września do 19 października 2014 roku, będziemy przy nim modlić się o pokój na świecie w kościele w Straszynie"

   (Cytat ze strony http://reginapacis.pl/index.php/home/item/306-donum-caritas-et-pax-w-kosciele-w-straszynie-kolo-gdanska.html )
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół