• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kampania na Westerplatte

  Jan Hlebowicz

  dodane 08.05.2015 14:39

  Podczas obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej prezydent Komorowski przekształcił politykę historyczną i zagraniczną Polski w instrument swojej kampanii wyborczej. Może jednak obrócić się to przeciwko niemu.

  Specjalne obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej zorganizowane zostały z prawdziwą pompą. Była międzynarodowa sesja naukowa z udziałem najwybitniejszych historyków na świecie, fajerwerki i armatnie wystrzały na Westerplatte, panel polityczny z udziałem przywódców państw europejskich, symboliczne zapalenie zniczy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

  I żeby było jasne - nie mam nic przeciwko organizowaniu naukowych konferencji (ta w ECS była naprawdę ciekawa), ani świętowaniu zakończenia wojny i apelowaniu o wyciągnięcie z niej lekcji. Nie byłoby w tych uroczystościach niczego dziwnego, gdyby nie to, że odbywały się one... w ostatni dzień kampanii wyborczej (przy wyznaczaniu daty wyborów brano przecież pod uwagę również 17 maja).

  Plan sztabowców Komorowskiego był prosty: obrazek obecnego lokatora Belwederu w towarzystwie innych przywódców państw mówiącego o zachodnioeuropejskim ładzie i imperialistycznych zapędach Rosji zestawić z obrazkiem militarnego pokazu sił na Placu Czerwonym 9 maja. W tym przedstawieniu urzędujący prezydent miał występować w roli strażnika bezpieczeństwa i stanowczego przywódcy, który Kremlowi się nie kłania.

  Paradoksalnie jednak pomysł Komorowskiego, by kampanię prezydencką kończyć na Westerplatte, może obrócić się przeciwko niemu. Do Gdańska nie zjechali najważniejsi europejscy i światowi przywódcy, a polski prezydent w imię poprawności politycznej mówiący o nazistowskiej agresji i antyhitlerowskiej koalicji (czy Niemcy mieli cokolwiek wspólnego z II wojną światową?) wypadł blado. Czy tak ma wyglądać polityka historyczna Polski w wykonaniu głowy państwa przez najbliższe 5 lat?  

  Nieprzekonująco w ustach prezydenta brzmiały też odczytywane z kartki ostre słowa pod adresem Rosji ("istnieją siły, które przywołują wspomnienie najczarniejszych okresów dwudziestowiecznej historii Europy"). Wszyscy mamy w pamięci jak sześć lat wcześniej na Westerplatte wyglądała 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystość przemieniła się w swoisty hołd wobec Władimira Putina, który w tak ważnym dla Polaków miejscu usprawiedliwiał pakt Ribbentrop-Mołotow.

  Ktoś powie: ale przecież przez te 6 lat wiele się zmieniło. Może tak, ale na pewno nie Władimir Putin. Bo jak słusznie zauważa prof. Andrzej Nowak, Rosja w 2009 r. nie różniła się specjalnie od Rosji z 2015 r. Wtedy ginęli w zamachach i umierali w więzieniach moskiewskich obrońcy praw człowieka, jak Anna Politkowska czy Siergiej Magnicki. I wtedy już armia rosyjska w ramach manewrów "Zapad" ćwiczyła taktyczny atak nuklearny na Warszawę.

  Trudno w tym miejscu nie zgodzić się z Grzegorzem Schetyną, który przyznał, że organizacja uroczystości kulała. "W takich sprawach trzeba zastanawiać się wcześniej i przygotowywać je tak, żeby - jeżeli organizujemy obchody - to w sposób pełny i satysfakcjonujący dla wszystkich".

  Bronisław Komorowski chciał mocnym akcentem zakończyć swoją kampanię wyborczą. Jednak wbrew jego intencjom wielka europejska impreza z podtekstem antyputinowskim okazała się w sztucznie napompowanym wydarzeniem umiarkowanej rangi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Rohirrim
   08.05.2015 15:49
   Zgadzam się : fatalnie przygotowana impreza , bo nie od dzisiaj wiadomo, że nasz umiłowany Bronisław czuje się niepewnie, szczególnie w opisie zagrożeń militarnych nie mając pod ręką swojego szoguna. Po drugie, nasz umiłowany przywódca zwykła przemawiać do swiata z wysokości krzesła na którym stoi.
   Po trzecie nie przyjechał niejaki Obama z ameryki , któremu nasz umiłowany przywódca zwykł udzielać porad jak ten ma pilnować żony.
   Po czwarte i po najgorsze nie było dwóch prawdziwych sprawców wojen na swiecie, czyli nie było faceta od krzesła (siedzi)i nie było FACETA OD KUR !
   I co ten nasz przywódca miał czytać z niezastąpionej kartki : o Putinie ? Wolne żarty !
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół